Okuma Teknikleri Gerçekten Var mı?

Hızlı Okuma Teknikleri

Okuma teknikleri gerçekten var mı? Hızlı okuyan biri okuduklarını anlıyor mu?

O kadar fazla soru var ki kurumuzu telefonla arayıp hızlı okuma kursuna kayıt yaptırmak isteyenlerin…

Hızlı okuma teknikleri var ve gerçek. Okuma hızınız arttığı gibi anlama oranınız da artmaktadır. Nasıl?

Hafıza Teknikleri Kursu Ankara

İlkokul yıllarında hatta okul öncesi süreçte başlayan okuma ömür boyu devam eden bir edinimdir. Bir çok tanımı olan okuma için basılı sembollerin zihinde anlamlandırılması şeklinde söylemek mümkündür.

Okuma gözlerin beyne ilettiği resimlerin anlamlandırılması şeklide gerçekleşir. Çocuklukta başlayan okuma süreci ilkokul yıllarında kişiden kişiye farklılık gösterir. Öğretmenler, anneler, babalar bu konuda sabırlı olmalı.

Okuma sadece öğretmen, anne, baba ile de bitmiyor. Toplumsal gelişmişlik göstergesi olan okuma devlet politikası, eğitim sistemi o ülkenin akademik kadrosu ile de ileri ve geri gidebiliyor.

Türkiye maalesef çok ilerle değil bu konuda. Düşünün Amerika ve Avrupa ülkelerinde hızlı okuma teknikleri gereklilik olarak görülürken biz hala var mı yok mu, gerçek mi değil mi tartışmalarını yapıyoruz.

Sizde haklısınız televizyonlara çıkartıp bir çocuğu 5 dakikada kitap bitirirseniz ve her kitap bu şekilde okunur mantığı ile sadece kar elde etmek için insanları kandırırsanız insanlar bu soruları sormaya devam eder.

Hızlı kitap okuma teknikleri vardır. Hızlı okuyup daha iyi anlayabilirsiniz. Bilişsel Akademi Hızlı Okuma Teknikleri‘ nde ilk günden göz kası çalışmaları ve bazı tekniklerle hızlı okumaya bir başlangıç yaparsınız. Anlamayı sadece okuma ile ilgilili bir süreç görmek yanlış olur. Okuma yorumlama, analiz etme, ayrıştırma, karşılaştırma, gruplama ve sonuç çıkarma süreçlerinden oluşan bir yapıya sahiptir.

Peki biz ne diyoruz, hız ve anlama konusunda. Kursumuza gelen her kursiyere kitap kokusu olmadan okuma olmayacağını vurguluyoruz.

Her metni aynı hızda okumak mümkün değil. Okuma amacınıza ve metnin türü hatta metnin zorluğuna göre okuma hızınızın ve anlama oranının değişeceğini belirtiyoruz.

Öğrenme Amaçlı Okumalar

Öğrenme amaçlı yapılan okumalarda not alma teknikleri, zihin haritaları, kavram haritaları gibi çalışmalar dışında ön okuma, anlayarak okuma, detaylı okuma gibi birden fazla teknikle aynı metin bir kaç kez okunur. Tekrarlar ve hafıza teknikleri ile bilgilerin uzun süreli bellekte depolanması sağlanır.

Bir roman ya da hikaye okuduğunuzu düşünün. Çok çok hızlı okuyorsunuz. Mükemmelsiniz. Bırakın elinizdeki kitabı, en sevdiğiniz müziği açın çok çok hızlı dinleyin! Ne anladınız?

Biz kurumumuzda hangi metni nasıl okumanız gerektiğini öğretiyoruz. Şöylede diyebiliriz okuma amacımız, metnin türü ve zorluğu kitap okuma tekniğimizi belirliyor.

Hız size kalmış.

 

Bir Cevap Yazın