Gözün kaslarını geliştirerek, görme alanını genişletip gözün boş gezinmesi önleyip anlayarak daha seri okuma tekniğine anlayarak hızlı okuma teknikleri denilir.

ANLAYARAK HIZLI OKU

Göz görme duyumuzdur. Okuduğumuz metinleri, kelimeleri ilk olarak gören gözdür. Göz ne kadar çok kelimeyi görüp algılarsa beyinin anlaması da o oranda artar. Göze tempo kazandırılması ve görme ile algılama arasındaki uyumun sağlanması anlayarak hızlı okuma teknikleri ile gerçekleşir.

Anlayarak hızlı okuma yöntemlerine ne kadar erken başlarsa gözün temposu, zihnin algılaması o oranda artar.

Hızlı okuma eğitimleri ilk olarak ne zaman başladı?

Okul eğitimlerinde başlamadığını öğrenince herkes şaşkınlık yaşamaktadır. İlk anlayarak hızlı okuma teknikleri 2.Dünya Savaşı sırasında İngilizler pilotlara Alman savaş uçaklarına karşı reaksiyon kabiliyetini okumak için öğretilmiştir. Ülkemizde 1985 yılında ilk kullanılmaya başlamıştır.

Ohio Üniversitesi’nde doktor olan Renshaw, Takistoskop aletini geliştirmiştir. Bu alet ile İngiliz subayları eğitilmiştir. Takistoskop, saniyenin %25, 50 veya 100’ü hızında resimler göstermektedir. Aletin gösterdiği şekiller ve resimler gözün algılama hızını geliştirerek İngiliz subayların anlama ve idrak etme hızlarını artırmıştır. İngilizler tarafından geliştirilen bu teknik savaştan sonra okumaya uyarlanmıştır. İlk hızlı okuma kursuları 1950’li yıllarda açılarak eğitim vermeye başladı.

KİMLER HIZLI OKUMAYA KATILABİLİR?

Okuma hızını normal kişilerden en az 2 katı olmasını isteyenler, bilgisinin ve genel kültürünün artmasını isteyenler hızlı okuma tekniklerini kullanmalıdır. Okuma ve öğrenmenin yaşı olmadığından okuma kursuna katılmanın yaşı yoktur. Hızlı okuma kursu yorumlar üzerinde yapılan analizler katılanların olumlu neticeler aldığı doğrultusundadır. Kursumuzda eğitimler katılımcıların yaş ve ilgi alanlarına göre sınıflandırma yapılarak verilmektedir. Peki, kimler hızlı kurslarına katılabilir:

 • Psikolojik danışmanlar
 • Üniversite ve diğer sınavlara hazırlananlar
 • Üniversite ve lise öğrencileri
 • Öğretmenler
 • Şirket çalışanları
 • İnsan kaynakları alanında çalışanlar
 • Çocuğuna eğitim alanında destek olmak ve genel kültürünü artırmak isteyen anne babalar
 • Aslında hızlı okumaya merakı olan okuma yazma bilen her yaştan kişiler hızlı okuma kurslarına katılabilir.

ÇOCUKLAR İÇİN ANLAYARAK HIZLI OKUMA YÖNTEMLERİ KURSU

Anne babalar çocuklarının daha fazla kitap okumasını her zaman arzu ederler. Çünkü okuyan cahil kalmaz, okuyan kültürlü ve bilgili olur. Çocuğunun daha çok okumasını isteyen anneler ve babalar evladının okuma hızını artırmak için her gün belli sayfa sayısını okutmaya çalışırlar. Aslında bu okuma alışkanlığının oturması için çok güzel bir uygulamadır. Fakat bu uygulama ile çocuklar belli bir hıza ancak ulaşabilir. Daha hızlı olabilmek için profesyonel yardım almak şarttır. Kültürde, bilgide daha önde olmanın yanı sıra okul hayatının es geçilemeyecek bir gerçeği vardır ki o da sınavlarda başarılı olmaktır. Ülkemizde yapılan genel sınavlar zamana dayalı testlerden ibarettir. Testlerde hızlı okuyarak daha hızlı çözmek rakiplerin önüne geçebilmek için önemlidir. Az zaman harcayıp daha önde olmak ve sosyal hayattan da kopmamak için hızlı okuma kurslarına katılmak doğru olacaktır. MEB onaylı hızlı okuma kursu, eğitimle elde edilebilecek hızlı okuma kabiliyetinin gelişmesini sağlamaktadır. Çocuklarımızın hızlı ve anlayarak okuyabilmesi için bizim gibi kaliteli bir hızlı okuma kursundan eğitim almaları şarttır.

Çocukların Okuma Hızını Arttırma

Çocuğumun okuma hızını görmek istiyorum ne yapmalıyım?” diye soran velililerimize tavsiyemiz internette bulunan hızlı okuma testlerinden birini uygulamalarıdır. Doğuştan kabiliyetli olanların dışındaki çocuklarımızın büyük çoğunluğu maalesef ki yavaş çıkacaktır. Çünkü zamane çocuklarının göz kasları, televizyon, tablet, bilgisayar gibi nedenlerden dolayı zayıftır. Göz kaslarının zayıf olması çocukların okuma hızına olumsuz yansımaktadır.

Çocuklarımızın okuma hızını artırabilmek için kullanabileceğimiz teknikler nelerdir?

 • Çok kitap okutmak: Hızlı okuma metinleri ve bol bol kitap okutarak çocuklarımızın hızlı okumasına zemin hazırlayabiliriz. Bol okumalarla pratiği artan çocuklar ilerleyen zamanlarda daha hızlı öğrenirler
 • Kelime hazinesini geliştirme: Hızlı okuma teknikleri arasında en klasik olanı kelime sayısının artırılmasıdır.
 • Parmak kullanmadan, sessiz okuma: Parmakla takip ederek sesli okuma zamanla zihin gelişimine de olumsuz yansıyacak bir tutumdur. Çocuğu normalden 3 kat daha yavaşlatan bu tutumlar yerleşmeden kaldırılmalıdır.
 • Okurken satır başına dönmemek: Daha iyi anlamak için satır başına dönülmektedir. Fakat dönmemeyi alışkanlık haline getirenler zamanla daha hızlı anlamaya başlayıp satır başına dönme ihtiyacı hissetmezler.
 • Kelime gruplandırma: Kelimeleri teker değil de 3’er 4’er görmesini sağlamak.
 • Sütun, satır okuma: Satır ve sütun gruplaması yapabilen çocuklar bir sayfayı 15 veya 20 saniyede okuyabilmektedir.
HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ KURSU ANKARA

ANLAYARAK HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ KURSU KAÇ YAŞINDA BAŞLAR?

İlkokulun ilk üç sınıfında çocuklar okuma konusunda sıkıntı yaşarlar. Bu aşamada çocukların en büyük destekçisi anne, baba ve öğretmenleridir. Yaşanan bu sıkıntının atlatılabilmesi için hızlı okuma kurslarından da yardım alınabilir. Birçok velimizin çocuklarında bu sıkıntıyı yaşadığını ve hızlı okuma kursu kaç yaşında başlar diye sorduklarını duyar gibiyiz. Bizler kursumuzda çocuklarımızla oyunlar oynayarak ve bazı etkinlikler yaparak okuma alışkanlığını geliştirmekteyiz.

Hızlı Okuma Oyunlarında;

 • Tahmin Oyunu: kelimelerin üzeri kapatılarak ne olduğunu tahmin etmesi istenir
 • Balık yakalama oyunu: Üzerinde kelimelerin yazıldığı mıknatıslı balık şeklindeki renkli kağıtlar kutunun içine atılır. Ucu mıknatıslı oltayla çocukların balık tutması ve üzerinde yazılı olan kelimeyi okuması istenir. 5 saniyede balık üzerindeki kelimeleri okuyanlar kazanır. Grupla da oynanabilir.

Anayarak hızlı okuma etkinliklerinde;

 • Hızlı okuma yarışmaları
 • Tekerlemeler
 • Şiir okuma yapılabilir.

Velilerimize çocuklarının hızlı okuması için ne yapabileceklerine dair tavsiyelerimiz:

 • Öncelikle çocuklarınıza çok okumanın ve hızlı okumanın öneminde bahsedin. Örneklendirme yaparsanız daha etkili olur.
 • Sizi örnek alabilmeleri için kitaplarınızı çocuklarınızın görebileceği yerde okuyun
 • Sen oku demek yerine onlarla birlikte kitap okuyun. Hatta bazen tatlı yarışmalar bile yapılabilir.
 • Kitapçılara götürün. Beğendikleri kitapları öğrenip alıp almayacaklarını görün.
 • Her gece çocuklarınıza masal okuyun
 • 3 yaşından itibaren yaşlarına uygun dergi abonelikleri olsun
 • Öğretmeni ile devamlı iletişimde olun
 • Anlayarak hızlı okuma kurslarından okumalarının hızlanması için yardım alın
 • Kurslarda verilen eğitimleri takip edin, çocuklarınızın teknikleri ve egzersizleri yaptığına emin olun.

MEB ONAYLI HIZLI OKUMA KURSU

Hızlı okuma kursu her yaştan okuma sevdalısına hitap etmektedir. Kursa başlamadan önce kişi kendine kurstan beklentim ne? Hızlı okuyarak ne elde etmek istiyorum? diye sormalıdır. Kişiler sorusunun karşılığını bulabileceği kursa gitmeye özen göstermelidir. Hedefini belirlemeyen neye ulaştığını da bilemez. Kursu harika bir eğitim veriyordur fakat kursiyer neyi hedeflediğini bilmediğinde sonuç alamadığını düşünebilir. Kursumuzun hızlı okuma sertifikası MEB onaylı olup öğrenciden öğretmene, akademisyenden ofis çalışanlarına kadar her kesime hitap etmektedir. Kursumuzda dahil olmak üzere hızlı okuma kursunu araştırırken bazı kriterlere dikkat edilmelidir. Zaten bizim gibi eğitimine güvenen kurslar sizin sorularınıza cevap vermekten mutluluk duyacak ve kriterlerinize uygun olduğunu ispatlayacaktır.

BEBEKLER İÇİN İNGİLİZCE

Hızlı okuma kurs değerlendirme kriterleri:

 • Alacağınız eğitimi, kaç yıldır bu eğitimi yaptıklarını, referanslarını sorgulayın. Daha önce eğitim almış kişilerden yorumlar alın
 • Hızlı okuma programını alın, içeriğini inceleyerek, program hakkında sorular sorun
 • Yetkililere verecekleri eğitimle alakalı ucu açık sorular yöneltin
 • Ders saatleri ve ders programını sorgulayın
 • Hızlı okuma için kullanılan teknikler, yöntemler ve dokümanların neler olduğunu öğrenin.

Aldığınız cevapların sizi tatmin etmesi kursumuza olan güveninizi artıracaktır. Güvenebileceğiniz kalitede bir kurumdan alacağınız eğitim de sizin için o kadar verimli olacaktır.

1 thought on “Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir