Hızlı Okuma Kursları

Hızlı okuma eğitimlerimiz online canlı ders ve yüz yüze eğitimler şeklinde yapılmakta olup 3 hafta sürmektedir. İlk günden okuma hızınız ve anlama oranınızın artacak. Sizlere online yapmış olduğumuz hızlı okuma kursunun ilk gün videolarını paylaşıyoruz. Eğitmenimiz; Taner Aktaş. İlk günden kursiyerlerimizin okuma hızı ve anlama oranının nasıl arttığını kendiniz görün.

Hızlı Okuma Egzersizleri

Bu videomuzda online hızlı okuma eğitimimiz ilk gününün yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Fotorafik okuma çalışmaları ile çok hızlı sürede metinleri anlıyoruz.

Hızlı okuma eğitiminin ilk günün son dakikaları. Kursiyerlerimizin okuma hızları ve anlama oranlarındaki artışarı siz kendiniz görün.

Please select a valid form

Online & Yüz Yüze Hızlı Okuma Kursumuzla Hızlı Ve Anlayarak Kısa Sürede Çok Fazla Okuma Yapın!

Hızlı okuma teknikleri eğitimlerimizde sınav grupları ile öğrendiğimiz teknikleri paragraf soruları üzerinde uygulayarak öğrencilerimizin sınavlarda hem zaman kazanmasını hem de soruları daha iyi anlayarak doğru çözmesi için uygulamalar yapıyoruz. Hızlı okuma online ders videolarımızdan bunları görebilirsiniz.

Hızlı Okuma Teknikleri Eğitim Süreleri

Hızlı okuma kurslarımızla kitap okumanın tadına varın!

Title
3 Hafta Yüze Yüze Eğitim

3 hafta haftada 2 gün, toplam 20 ders

Title
2 Hafta Yüz Yüze Eğitim

2 hafta haftada 3 gün, toplam 20 ders

Title
10 Gün Online Eğitim

Uzaktan eğitim hızlı okuma kursu 10 gün, toplam 20 ders. Online hızlı okuma kurslarımız birer gün arayla her gün 2 ders şeklinde yapılır.

Detaylı Bilgi için Sizi Arayalım!

Detaylı Bilgi için Sizi Arayalım!

Online ve yüz yüze eğitimlerimiz hakkında bilgi almak, ücretsiz demo derslerine katılmak için lütfen formu doldurunuz.

First
Soyadınız

Eğitimlerimiz bizimle beraber yapacağınız egzersizlerle ilerleyecek. Her ders okuma hızı ve anlama oranı ölçümleriniz alınacak. Gelişiminizi kendiniz takip edeceksiniz. Abartılmış okuma ve anlama oranlarıyla karşılaşmayacaksınız.

Hızlı okuma eğitimlerimiz teorik bilgiden uygulama eğitimleridir. Hızlı okuma becerileri kurs süresince kursiyerlere kazandırılır. Kazanılan beceriler kursiyerler tarafından yapılan çalışmalarla alışkanlığa dönüşür.

Okuma yazma bilen herkes okuma hızını ve anlama oranını arttırabilir. Kurslarımızda ilk günden itibaren bunu göreceksiniz.

ilk günden hızlı okuma ve anlama çalışmaları

Sınavlara hazırlanan öğrencilerle hızlı okuma teknikleri kavrandıktan sonra öğrendiğimiz teknikleri yeni nesil paragraf soruları üzerinde uygulayacağız. İlk çalışmalarda öğretmenlerimiz sizleri yönlendirecek. Daha sonra siz kendiniz bu okuma becerilerini paragraf soruları üzerinde uygulayacaksınız.

Sınavlarda zaman yetmedi, demek istemiyorsanız hızlı okuma kurslarımıza katılın!

Hızlı okuma eğitimlerimizi lütfen online hızlı okuma programları ile karıştırmayın! Derslerimiz canlı derstir. Online hızlı okuma yazılımı ve hızlı okuma kitapları bu eğitim için sadece materyaldir. Kurs değildir.

Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursu ankara

Hızlı Okuma Eğitiminde:

 • Ön Okuma Teknikleri (Fotografik Okuma)
 • Anlayarak Okuma Teknikleri
 • İleri Okuma Teknikleri
 • Detaylı Okuma Teknikleri

Detaylı okuma tekniklerinde;

 • Kavram haritaları
 • Kitap üzerinde not alma teknikleri
 • Zihin haritaları
 • Sihirli satırlar

Sihirli satırlarda not alarak çalışma yöntemidir. Bu yöntemde ses kayıtları yani işitsel öğrenme vardır.

Hızlı okuma Eğitmenlerimiz

Kişisel gelişim uzmanı değiliz. Eğitimlerinize Taner Aktaş koordinatörlüğünde verilir. Eğitmenlerimiz Taner Bey de dahil hepsi Türk dili ve edebiyatı öğretmenidir. Uzun yıllardır hızlı okuma eğitimleri veren tecrübeli arkadaşlardır.

Hızlı okuma kitabımızın kurumuza aittir, yazarı da Taner Aktaş’ tır. Hızlı okuma yazılımımızda kurumuza aittir. Kurs olarak piyasada tanıtılmaz ve satılmaz.

Online Hızlı Okuma Yazılımı

Bilişsel Akademi Hızlı Okuma Kursunun Diğer Kurslardan Farkları

Sizlere bir hızlı okuma kitabı verip hadi buradakileri uygulayın demiyoruz..

Sizlere 21 gün ya da 30 gün yapmanız için sadece bir yazılım verip hadi çalışın demiyoruz..

Tek düze basit metinleri okutup bakın çok çok hızlı okuyorsunuz şeklinde bir yaklaşım içinde asla olmuyoruz. Yemek tarifine kadar çok farklı metinler okuyacaksınız. Hepsinde okuma hızınız ve anlama oranınız değişkenlik gösterecek.

Şov için hızlı okuma eğitimleri vermiyoruz. Bir iki özel yeteneği herkes aynı hız ve anlamayla okur mantığında değiliz. Bizim için sizin kursa başladığınızdaki okuma hızınız ve anlama oranınız önemli. Bizim için önemli olan her kursiyerimiz kurs sonunda en az ilk okuma hızı ve anlama oranına göre 2-3 kat gelişebilmesidir.

Bizde her şey uygulama ağırlıklıdır. Kurslarımızdaki başarıyı kursiyerlerimize borçluyuz.

Açık sözlüyüz. Hızlı okuma kurslarına katılacaksanız kurs dışında da verilen becerileri alışkanlığa dönüştürmek için günlük en az 20-30 dakika ayırmanız gerekiyor. Bunu bilin kursta öğrendikleriniz için hızlı okuma pratikleri yapmayacaksanız katılmayın!

Biz azimliyiz. Okuma becerinizi geliştirmeden kursumuzdan yollamayız. Ben çok kötüyüm demeyin. Biz bu tip kursiyerlerimizin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyor, okuma becerilerini geliştirene kadar eğitimlerine devam ediyoruz.

Hızlı okuma kursumuzda amaç sizleri iyi bir okur yapmaktı. Teknikler öğretildikten sonra bu teknikleri farklı okuma metinlerinde sizlerin bizden yardım almadan okumanız istenecek. Sizler metne göre en iyi teknikle okuma hızınızı ve anlama oranınızı ayarladığınızda usta okuyucu olmaya başlayacaksınız.

Burada belki bizi diğer kurslardan ayıran en önemli detaylardan biri bu. Biz okuma becerileri verdikten sonra bizden yönlendirme almadan kendinizin bu becerileri metinlerde uygulamanızı istiyoruz.

Hızlı okuma kursuna katıldınız. Kurs bitti. Hızlı okuma tekniklerini unutmayacaksınız. Çünkü sizlere teorik bilgiden çok uygulama yaparak hızlı okuma tekniklerini alışkanlığa çeviriyoruz. Motor öğrenmede diyebiliriz.

Son aşamada da öğrettiğimiz teknikleri sınavlarda nasıl kullanacağız, bunun uygulamalarını yapacağız. Yeni nesil paragraf sorularını hızlı okuma teknikleri ile çözeceğiz. Sınavlarda zaman yönetimi hakkında bilgi verip eğitimimizi tamamlayacağız.

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ KURSU ANKARA

Hızlı Okuma Kursu Sonunda;

 • Okuyacağınız metinleri amacınıza ve metnin içeriğine göre en uygun teknikle, okuma hızınızı ve anlama oranınızı ayarlayarak okuyacaksınız.
 • Okuma hızınızda okuduğunuz metne göre değişmekte olup ilk okuma hızınızdan en az 2-3 kat hızlı okuyacaksınız.
 • Farklı metinleri farklı tekniklerle okuyarak daha hızlı anlama ve daha hızlı okuma gerçekleştireceksiniz.
 • Hafıza teknikleri ile okuduklarınızı daha uzun süre aklınızda tutacaksınız.
 • Sınavlarda uzun paragraf sorularını daha kısa sürede çözeceksiniz.
 • Okuma hızınızı ve anlama oranınızı düşüren kötü okuma alışkanlıklarından kurtulacaksınız.
 • Okuma için ayırdığınız sürede daha fazla kitap okuyacaksınız.
 • Derslere çalışırken nasıl çalışmanız gerektiğini öğrenecek. Öğrenmeye bağlı metinlerde bilgiye dönüşün önemini göreceksiniz.
 • Kitap üzerinde not alma teknikleri, zihin haritaları ve sihirli satırlarla anlamanız ve odaklanmanız artacak.
 • Ders tekrarları çok kısa bir sürede yaparak unutmayı azaltacaksınız.
 • Test teknikleri öğrenecek. Testlerden eksik bilgileriniz, gözden kaçırdığınız ya da karıştırdığınız bilgileri daha kalıcı olarak hafızanıza alacak benzer sorularda hata yapmayacaksınız.
 • Sınavlarda zaman yönetimini öğrenip en basit örnekle sınava nasıl başlayıp nasıl bitirmeniz gerektiğini kavrayacak. Rakiplerinizin yaptığı hataları yapmayacaksınız.
 • Göz kaslarının gelişimi, odaklanma gibi diğer faydalarını makalelerimizi okuyarak bulabilirsiniz.
SINAV TEKNİKLERİ

Hızlı Okuma Kursu Ücretlerimiz

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ KURSU ANKARA


Taksitli Ödeme

600

500 ₺ Nakit Ödeme

Kurumuzda verilen yüz yüze hızlı okuma eğitim ücretidir.

anlayarak hızlı okuma

Taksitli Ödeme

300

250 ₺ nakit ödeme

Uzaktan eğitim hızlı okuma kursu ücretidir.

Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimlerine Katılan Kursiyerlerimize

Online hızlı okuma yazılımı 1 yıllık ücretsiz kullanım hakkı
Hızlı okuma kitabı PDF şeklinde ücretsiz verilecek.

Hızlı Okuma Kurslarımız Hakkında

Bilişsel Akademi hızlı okuma kurslarının amacı siz değerli kursiyerlerimizi iyi bir okur yapmaktır. İyi bir okur okuyacağı metnin içeriğine ve okuma amacına göre okuma hızını ve anlama oranını ayarlar.

Kurs süresince size verilen beceriler, yapılan egzersizlerle alışkanlığa dönüştürmek, bu sayede öğrettiklerimizi unutmamanızı sağlamak.

Televizyonlarda, internette çok fazla hızlı okuma kursu reklamı görmektesiniz. Maalesef bir çoğu sadece okuma hızıyla ilgilenmekte ve okuma hızlarını abartmaktadır.

Her metni aynı hızda okuma şansınız yok;  öğrenme amacıyla yaptığınız bir okuma ile gazete, dergi okumanız çok farklıdır. Düşünün bir roman okuyorsunuz ve romandaki anlatım, kahramanlar ya da olay sizi çok etkiliyor. Böyle bir eseri çok hızlı okumak yanlış olmaz mı?

Müzik dinlemeyi sever misiniz? En sevdiğiniz albümü elinize alın ve o albümünden en sevdiğiniz parçayı seçin. Hızlı dinleyin! Kötü bir tecrübe olacağından hem fikiriz sanırım.

”Haydi, gelin sizi uçuralım!” demiyoruz. Hızlı okuma teknikleri ile daha hızlı ve daha iyi anlama yapın, diyoruz. Okuma hızı ve anlama oranınızı ilk okuma hızınız ve anlama oranıza göre 2-3 kat arttırın!

Hızlı okuma teknikleri eğitimi beceri eğitimidir. Teorik bilgiden çok beceriler kazandırılır. Egzersizlerle verilen beceriler alışkanlığa dönüştürülür. Okuma sonradan öğrendiğimiz bir beceridir. Anlayarak okuma teknikleri ile bu beceriler geliştirilir.

Anlayarak hızlı okuma kurslarımızı online hızlı okuma kursu olarak reklam yapılan online hızlı okuma programları ile karıştırmayın!
Online hızlı okuma yazılımı tek başına bir kurs değildir. Gözün görme alanını genişletir, göze hız verir. Okuma hızını artırmada faydalıdır.

Anlayarak hızlı okuma kursu eğitimlerinde önemli olan bir nokta okuduğunuz metni hangi hızda ve anlama ile okuyacağınızdır. Üste verdiğimiz örnekte olduğu gibi edebi bir roman ile gazete okumak hem amaç hem de içerik yönünden farklı olacağı için okuma hızları ve anlama oranları da farklı olur.

Bilişsel Akademi hızlı okuma kurslarında dediğimiz gibi bir metni nasıl okumanız gerektiği öğretilir. Hızlı okuma kitabımızda ve online hızlı okuma programımızda yemek tarifine kadar her türlü metin yer almaktadır. Kursiyerlerimiz kursumuz süresince her türlü metni okur, metinler üzerinde hem okuma hızları hem de anlama oranları ölçülür.

Hızlı Okuma İle Sınavlarda Zaman Kazanın!

LKS, YKS ( TYT-AYT ), KPSS, DGS, ALES, YDS’ ye hazırlanan öğrencilere yönelik etkili hızlı okuma yanında öğrendiklerini sınavlarda uygulamaları için sınav teknikleri eğitimi vermekteyiz.
Öğrencilerimizin reklamını yaparak hızlı okuma kurslarımızı tanıtmak istemiyoruz. Birçok öğrencimiz girdikleri sınavlarda çok iyi dereceler yaptı. Ama bu sadece 3 haftalık hızlı okuma kursu ile değil. Onların azimli çalışmaları, öğretmenleri ve yanlarında olan ebeveynleriyle.

PARAGRAF ÇÖZME TEKNİKLERİ

LKS, YKS (TYT-AYT), DGS, ALES, KPSS’ e girecek tüm öğrenciler anlayarak hızlı okuma eğitimlerimize katılabilir. Sınavlarda uzun yeni nesil paragraf sorularını daha kısa sürede çözecek, okuma ve anlamaları arttığı için zamanı verimli kullanacaklardır.

Sınav grupları için hızlı okuma kursları sınav teknikleri eğitimi dediğimiz bir bölümle tamamlanır. Optik form doldurmaya kadar her şey sınavlardan önce tekrar uygulanır.

ALES tarzı paragraf soruları ve çözümleri ile kursumuz tamamlanır.

MEB Onaylı Hızlı Okuma Sertifikası

Hızlı okuma kurslarımızı tamamlayan katılımcılara MEB onaylı sertifika verilecektir.

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Kursuna Kimler Katılabilir?

Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursumuza okuma-yazma bilen herkes katılabilir.

Tavsiyemiz, zorunlu olmadıkça ilköğretim 4. sınıftan küçük öğrencilerin katılmaması. Bu yaşlardaki çocukların kelime hazinelerinin az olması, ileri okuma tekniklerinde zorlanmalarının önemlisi de oyun yaşlarında olmaları anne babaların bir kurstan bir kursa sürüklemeleri bu eğitimleri olumsuz etkilemektedir.

Çocukların bu eğitime katılmaları için okuma, yazma ve ifade becerileri tam gelişmeli. 

Okuma güçlüğü ya da disletik öğrencilerde bu eğitim daha küçük yaşlarda birebir verilebilir. Başarılı olacağını da tecrübelerimize dayanarak gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Kurumumuzda disleksi, okuma güçlüğü eğitimlerinde psikologlarımız danışmanlık yapmaktadır.

İlkokul gruplarında çocuklar akranlarına göre aynı hız ve anlama oranına sahipse, okumalarında problem yoksa ilerleyen yaşlarda göndermenizi tavsiye ederiz. Okuma ve anlamada problem yaşayan çocuklara birebir hızlı okuma eğitimi verilmektedir.

Anlayarak Hızlı Okuma Kursları Aşamaları

Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursu için doğru adrestesiniz. İlk günden hem okuma hızınız hem de anlama oranınız artacak.

Eğitimlerimiz dört aşamadan oluşmaktadır:

Eski okuma alışkanlıklarımızı bırakarak blok okuma yani anlayarak hızlı okumayı kavrayacağız. Eğitmenlerimiz derse başlamadan okuma hızınızı ve anlama oranınızı ölçecek. Hızlı okuma eğitimlerine başladığınızdaki okuma hızı ve anlama oranı tespit edildikten sonra eğitimlere geçilecek. Sırasıyla aşağıdaki çalışmalar yapılacak.

 • Göz egzersizleri
 • Nefes egzersizleri
 • Hızlı okuma kitabı üzerinde anlayarak blok okuma çalışmaları
 • Online hızlı okuma yazılımı üzerinden blok okuma çalışmaları

Yukarıdaki çalışmalar bitince tekrar hızlı okuma kitabı üzerinde kavrama noktaları ve fotografik okuma teknikleri verilecek.

 3 saatlik  dersin sonunda tekrar okuma hızınızı ve anlama oranınızı ölçeceğiz. Hem okuma hızınızdaki artışı hem de anlama oranınızdaki artışı kendiniz göreceksiniz.

Blok okumayı (anlayarak okuma teknikleri) kavramaya devam edeceğiz. Sıra anlayarak okuma tekniklerini (blok okuma) becerisini alışkanlığa çevirmekte. Farklı metinler üzerinde göz ve nefes egzersizleri yapıldıktan sonra çalışmalara geçilecek. Kavrama noktaları detaylı verilecek. Uygulamalarla pekiştirilecek.

Metinleri nasıl blok okuyacağınıza karar verebilecek ve farklı metinlerde uygulamalar yapacaksınız. Metinlerdeki kavrama noktalarını öğreneceksiniz.

Kısa bir hafıza teknikleri eğitimi almaya başlayacağız. Okuduğumuz metinlerdeki bilgileri kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya almanız öğretilecek.

Daha sonra metinleri fotografik okuma teknikleri üzerinde beceri çalışmaları yapılacak. Fotografik okuma yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği farklı metinlerde kavranılacak.

Evde yapacağımız çalışmalarla verilen beceriler alışkanlığa dönüştürülecek. Farklı metinlerde okuma hızınız ve anlama oranlarınız ölçülecek.

Metinlere göre okuma hızı ve anlama oranınızı nasıl ayarlayacağınız kavratılacak.

Okuma hızımızı ve anlama oranımızı düşüren kötü okuma alışkanlıklarından kurtulacağız.

2 gün boyunca edinilen bilinçlenme aşamalarından sonra ileri hızlı okuma teknikleri geçeceğiz. İleri okuma teknikleri tam bir okuma değil. Bir metnin önemli yerlerini çok hızlı bir şekilde görüp algılama yapacağız. Asetat teknikleri de denilen bu teknikleri farklı metinlerde uygulama yaparak kavratacağız.

İleri okuma teknikleri aslında televizyon programlarından ve YouTube gibi sosyal paylaşım sitelerinde görmekteyiz. Çok çok hızlı kitap okuyan çocukların kullandığı teknik.

Biz hızlı okuma kursumuzda bu yanlış algıyı sizlere doğru şekilde vereceğiz. İleri okuma teknikleri hangi metinlerde nasıl uygulandığını göreceksiniz.

İleri okuma tekniklerini kitaplar, dergiler ve gazeteler üzerinde uygulayıp alışkanlığa çevireceğiz.

Hızlı okuma kursumuzun son 2 gününde usta bir okuyucu olmak için adım atacaksınız. Ustalık bir ömür boyu sürecek. Her okuduğunuz kitap, öğrendiğiniz bilgiler, kelimeler, tanıdığınız yazarlar ustalığınızı arttıracak. Usta bir okuyucu bir metni eline aldığında nasıl okuyacağına karar verebilen kişidir.

Kursumuz boyunca zikredeceğimiz ”Her metni aynı hızda okuyamazsınız!” lafını sürekli hatırlayacaksınız.

Eğitimimiz bu bölümünde detaylı okuma tekniklerini öğreneceksiniz. Bir metni yüzde yüz nasıl anlarız, bunu kavrayacaksınız.

Detaylı okuma tekniklerinde bilgiye geri dönüş yapmayı öğreneceğiz.

 • Kitap üzerinde not alma tekniklerini öğreneceğiz.
 • Zihin haritaları yapacağız.
 • Sihirli satırlarla okuma-anlama çalışmalarına işitsel öğrenmeyi de dahil edeceğiz.

Bu teknikler kavrandıktan sonra biz sizlere karışmadan öğrettiğimiz hızlı okuma tekniklerinde farklı metinler üzerinde uygulama yapmanızı isteyeceğiz. Hızlı okuma kursumuzda aldığınız beceriler alışkanlığa dönüşmüş olacak ve kimseden yardım almadan etkin hızlı okuma tekniklerini okuyacağınız metinler üzerinde uygulayabiliyor olacaksınız.

Eğitimin bu bölümünde sınavlara hazırlanan öğrencilerimizle yeni nesil paragraf sorularını hızlı ve anlayarak okuma teknikleri ile çözeceğiz. Sınavlarda uzun paragraf sorularını daha kısa sürede anlayarak çözeceksiniz.

İlk uygulama ders öğretmeninin yönlendirmesiyle yapılacak. Daha sonra ders öğretmeni karışmadan siz okuma tekniklerini paragraf soruları çözerken kullanacaksınız.

hızlı okuma ile ilgiliz sözler
HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ KURSU ANKARA

Bu süreç içinde;

 • Nasıl ders çalışmanız gerektiği,
 • Ders tekrarları,
 • Evde nasıl test çözmeniz gerektiği,
 • Çözdüğünüz testlerden nasıl eksik bilgilerinizi görüp bilgi eksikliğinizi nasıl tamamlayacağınızı,
 • Sınavlarda odaklanma
 • Sınavlara hangi sorularla başlayacağınız
 • Optik form doldurmaya kadar her şey uygulamalı olarak verilecek.

Eğitimleri eksiksiz tamamlayıp, kendi çalışma azminize bağlı olarak da, eski halinize kıyasla okumaya dair bütün oranlarınız değişmiş olacak.

Kurumumuza gelip, kahvenizi içerken istediğiniz soruları sorup, öğretmenlerimiz tarafından bilgi alabilirsiniz.

hızlı okuma teknikleri kursları ankara

Etkin Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı okuma kurslarımızda ilk günden hızlı okuyup daha iyi anlayacağınızı belirtmiştik. Bilişsel Akademi hızlı okuma teknikleri eğitimlerinde kendine has olan yöntem ve teknikleri kullanmaktadır.

Hızlı Okuma Konusunda Gerçekler

Gelişen çağımızda bilgi bir güç haline geldi. Bilgisi yüksek olanlar süper bir güce sahiptir. Bilgi, okunarak elde edilir. Bilgiyi edinmenin farklı yöntemleri olsa da okumanın yanında diğer bütün yöntemler zayıf kalmaktadır. Daha fazla okuyan daha fazla bilgiye sahip olur. Daha fazla bilgisi olan daha fazla güce sahiptir. Bilginin güç olması günümüzde hızlı okuma etkinliklerinin artmasına neden oldu. Eskiden dakikada 200 kelime okuyan birinin hızlı okuma etkinlikleri ve eğitimleri sayesinde 800 hatta 1000 kelimeye yükselmesi büyük bir başarıdır.

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz hızlı okuma etkinlikleri gerçekten başarılı sonuçlar veriyor m? Bu konuda şüphesi olanlar olabilir. Şüphe duyanlar, hızlı okuma tekniklerini kullanarak hikaye kitaplarından bilimsel makale okumalarına geçen kişilerle görüşebilir. Akademik makaleleri bile anlayarak hızlı okuma becerisini kazanmak hızlı okuma teknikleri ile mümkün olmaktadır. Hızlı okuma konusundaki gerçekleri, önceden yavaş okuyan fakat şimdilerde hızlı okuma eğitimleri verecek seviyeye gelen kişilerden alınan bilgiler ışığında açıklayalım.

Okuma Teknikleri İle İlgili Sorular ve Cevaplar

+ 90 312 433 82 00
 1. Hızlı Okuma Kurslarının Amacı?

  Her kitap, okuyucusuna yeni bir dünyanın kapısını açmaktadır. O kapıdan içeri girip yenidünyalarla tanışmak kişilerin okuma yetisine kalmıştır. Hızlı okuyan ve elindeki kitabı kısa sürede bitirenler, uzun sürede bitirenlere oranlar daha fazla keyif almaktadır. Bunun sebebi kopukluk olmadan kitabın bitirilmesidir. Hızlı okuma kursu olarak bizlerin amacı, sizleri daha iyi okuyucu yapmaktır. Daha hızlı okumanızı sağlayarak, okuduğunuz her metinden, kitaptan keyif almanızı sağlamaktır. Hızlı okuma eğitimlerimizi alan iyi okuyucular, bir metni nasıl okuyacağına kendi karar verir. Hangi tekniği ve nasıl kullanacağına dair aldığı eğitimler kişileri iyi bir okuyucu olmasını sağlamaktadır. Bazı kurslar, metin ayırt etmeksizin her metni aynı hızda okutabileceklerini iddia etmektedir. Oysaki bu doğru değildir. Akademik bir metin ile internetteki bir haberin okuma hızı asla aynı olamaz. Kursumuz her metni kendi alanında en hızlı okumayı geliştirir.

 2. Hızlı okuma kurslarında verilen eğitimler hemen işime yarar mı?

  Hızlı okuma, uzman eğitimcilerimizin bilgileri çerçevesinde verdikleri eğitimler ve kişinin egzersizleri ile geliştirilmektedir. İlk aşamada bir kursta aranması gereken en önemli özellik, eğitim kadrosunun tecrübeli ve alanında uzun yıllar deneyim sahibi olmalarıdır. Eğitimciler, bir metni nasıl okunması gerektiğini öğretirler. Bu öğretim sırasında her türlü alana hitap eden metinler kullanmaktadırlar. Hızlı okuma kursu kadromuz, eğitimlerini verirken egzersizler yaptırmaktadır. Uzun yılların tecrübesini taşıyan eğitimcilerimiz egzersizlerin püf noktalarını da ayrıca vermektedir. Bireylerden bu egzersizleri tekrar etmeleri istenir. Kursun faydasını en yüksek seviyede görmek için egzersizlere ve eğitimlerimizin vurguladığı hususlara dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken hususlara özen gösterildiği müddetçe kursumuz her zaman en üst seviyede başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır. hızlı okuma ve hafıza teknikleri kursu

 3. Hızlı okuma kursuna katılanlar dakikada kaç kelime okur?

  Hızlı okuma, insanın anatomik ve nörolojik sistemi sınırlarında yapılmalıdır. Anatomik ve nörolojik olan imkansız olan sayfaları çevirerek hızlı okuma iddialarını bir kenara bırakmak gerekir. Böyle bir hızlı okuma mümkün değildir çünkü;
  1. Gözlerimiz durduğunda okumaktadır. Gözlerimizi metnin bir yerinde durdurarak yani sabitleme yarak okumaktayız. Sabitlendiği yerden bir sonraki sabitleme noktasına kadar göz hızlı bir şekilde hareket eder. Buna sekme denir. Göz gördüklerini toplar ve beyin bunları anlamlandırır. Gözün mekanik yapısı dakikada en fazla 1000 kelimeyi görebilir. Daha fazlasını göremez. Bazı hızlı okuma uzmanları her sekmede göz, daha fazla görsel bilgi alarak dakikada 1000 kelimeden biraz daha fazla okumanın mümkün olabileceğini ifade etmektedir.
  2. Beyin bir defada 3 ila 5 bilgi yığınını anlamlandırabilir. Aynı anda birden fazla satırın taranması, her bilgi parçasının diğeri okununcaya kadar açıktan kalması anlamına gelir. Bu durum insanoğlunun kısıtlı mental RAM’ına uygun değildir.

  Özetlersek okuma hızı; kişiye göre değişir. Okuma hızı için dakikada 10000' ler bahsetmek mümkün değildir. Kurslarımızda anlayarak okuma hızı ortalama 400 – 800 kelime arasında değişir. Okuma hızı ve anlama oranı metinlere göre de farkılık gösterir. Bu sayı 300-1200 arasında da olabilir.
  Çok hızlı okuma sayıları tam bir okuma değildir. Metnin her yeri okunmaz. İleri okuma teknikleri ile göz gezdirerek bir metnin okunması sizi aldatmasın.

 4. Hızlı okumak için eğitim şart mı?

  Hızlı okumanın gerçekleşebilmesi için eğitim ve egzersiz şarttır. Üniversite mezunu bir kişi ortalama dakikada 200 ila 400 kelime arasında okuyabilmektedir. Hızlı okuma kurslarından sonra dakikada 700, 800, 900 veya 1000 kelime okuyan kişiler vardır. Veriler, hızlı okuma kursları sayesinde kişilerin okuma hızları iki, üç veya 4 katına çıkarılabildiğini göstermektedir. Normal bir okuyucunun çalışmalar neticesinde dakikada 600 kelimenin üzerine çıktığı da gözlemlenmiştir. Ancak dakikada 800 kelimenin üzerine çıkmak anlamadan bir miktar feragat etmekle mümkün olmaktadır. Eğitimler sayesinde bu feragat en aza indirgenir. ANLAYARAK HIZLI OKUMA

 5. Hızlı okumak için mutlaka kursa gitmeli miyim?

  Hayır, kursa gitmeden de öğrenebilirsiniz. Hızlı okuma kitapları, internet üzerinden videolar. Hızlı okumak için eğitimleri öğrenmeniz gerekiyor. Bunu kendiniz yapabildiğiniz sürece kursa gitmenize gerek yok.

 6. Okuma teknikleri gerçekten hızlı okuyup anlamamızı sağlıyor mu?

  ecrübeler ve kanıtlar, tekniklerle hızlı okumanın mümkün olduğunu göstermektedir. Hızlı okumak için dikkat edilmesi gereken en önemli teknik, iç sesten kaçınmadır. İç sesle, okunulan kelimeler seslendirilir. Aslında insan söylemden daha hızlı algılayabilir. Bundan dolayı iç sesi tamamen ortadan kaldırmak değil hızlandırmak gerekir. Çalışmalar yapılarak iç ses hızlandırılmalıdır.
  Hızlı okuma tekniklerinden biri de işaretleyici aracın kullanılmasıdır. Kalem veya parmak kullanıldığında göz o yere sabitlenir. İşaretleyici aracıyla gözün sabitlenmesi gereksiz sekmelerin önüne geçilir. Bu durum ise daha hızlı okumaya yardımcı olur. hızlı okuma teknikleri kursu

 7. Hızlı okumanın aşamaları nelerdir? Hızlı okuma kaç aşamadan oluşur?

  Bilişsel Akademi hızlı okuma teknikleri eğitimlerinde kur yoktur. Öğrenci 3 hafatlık ya da 2 haftalık yoğun hızlı okuma kurslarına katılır ve eğitimini tamamlar. Eğitimlerimiz bu süre içerisinde 4 aşamada oluşur. Hızlı okumanın aşamaları:
  Bilinçsizlik
  Çıraklık

  Kalfalık
  Ustalık


  Bilinçsizlik ilk gündür. Hızlı okuma eğitimleri hakkında bilgi verilir. Kursiyerlerin kursa başlamadan okuma hızları ve anlama oranları ölçülür. Anlayarak hızlı okuma teknikleri hakkında bilgi verilir. Egzersizler yapılır. Hızlı okuma egzersizleri için Bilişsel Akademi Hızlı Okuma Online Programı ve yine kurumuza ait olan Bilişsel Hızlı Okuma Teknikleri kitabımızdan çalışmalar yapılır. Dersin sonunda ilk günden başlayarak okuma hızımızın ve anlama oranımızın arttığını görürüz.

  Çıraklık ikinci gündür. Fotografik okuma ve anlayarak okuma teknikleri ile ilgili beceriler hızlı okuma metinleri üzerinde uygulanır ve alışkanlıklara dönüştürülür.

  Kalfalık hızlı okuma eğitiminin 3 ve 4. günleridir. İleri okuma teknikleri kavratılır.

  Ustalık eğitimimizin 5 ve 6. günleridir. Detaylı okuma yani öğrenme amaçlı yapılan ve %100 anlamaya dayanan okumala öğrenciye kavratılır. Kursiyerlerimiz öğrendiği hızlı okuma tekniklerini yeni nesil paragraf soruları üzerinde uygulama yaparak sınavlarda hem zaman kazanır hem de soruları daha iyi çözer. Eğitim sonunda başarılı olanlara hızlı okuma sertifikaları verilerek eğitim tamamlanır.

 8. Anlayarak hızlı okuma teknikleri kaç günde öğrenilir?

  Bilişsel Akademi' de hızlı okuma kursları 2 ve 3 hafta şeklinde düzenlenir. Kursiyer toplamda 6 gün kursa gelir. 20-24 derslik bir eğitimle hızlı okuma çok rahatlıkla öğrenilir.

 9. Hızlı okuma da kaç kelime okuyabiliriz?

  Arkadaşlar biz kurum olarak hızlı okumada şu kadar ya da bu kadar kelime okursunuz demiyoruz. Kursa başladığınız günkü okuma hızınızda ve anlama oranınızda yüzde olarak artışı söylüyoruz. Roman hikaye gibi sanatsal metinlerde %100-300 arasında; gazete, dergi gibi okumalarda %300-500, öğrenmeye bağlı metinlerde de %100 bir artış genel olarak görülmektedir.

 10. Hızlı okuma nasıl öğrenilir?

  Sizleri kurslarımıza davet ediyoruz. Online ya da yüz yüze hızlı okuma kurslarımıza katılabilirsiniz. Ben ücret vermeden hızlı okuma öğrenmek istiyorum diyorsanız Bilişsel Akademi Youtube kanalına abone olun. Orakida hızlı okuma uzaktan eğitim videolarımız sizin için faydalı olacaktır. Videolar kısmında oynatma listelerinde hızlı okuma seçin. Hızlı okuma teknikleri video derslerini bulabilirsiniz.
  Kanalımıza abone olmayı unutmayın!

 11. En iyi hızlı okuma kitabı hangisidir?

  Kurumuza ait olan hızlı okuma kitabı oldukça başarılıdır. Çok farklı metinler üzerinde çok farklı çalışmalar yapılır.Tamamen bir egzersiz kitabı demek mümkündür. Hızlı okuma kitabı içeriklerimiz her yıl yenilenir.

 12. Tony Buzan sertifikalı öğretmenler eşliğinde hızlı okuma eğitimleri faydalı mı?

  Tony Buzan hızlı okuma eğitiminde saygı duyulacak bir insan. Malesef Türkiye' de kaçak göcek kursculuk faliyeti yapan bir çok kişi bu tip sertifikalarla bazı açıkları örtmekte. İşini gerçekten yapan meslektaşlarımızı ayırıyoruz. Onlar zaten kaçak göçek yapmaz. Hızlı okuma reklamlarında ya da web sitelerinde her kursa katılana dakikada 1000 kelime 2000 kelime yalanını söyleyemez.
  Okuma herkeste aynı hız olması mümkün değildir. Hiç kitap okumayan bir insana bunu söylerseniz bu olmaz. Tony Buzan sertifikası yerine MEB Onaylı kurumları ve cidden bu işe emek vermiş öğretmenleri seçin. Öğretmen gibi görünmeye çalışan dolandırıcılar sizleri hayal kırıklığına uğratabilir.

Hızlı oku