HIZLI OKUMA

Hazırsanız hızlı okumaya başlayalım. Anlama oranınız arttığını kendiniz görün. Bilişsel Akademi hızlı okuma kursları ile sizleri iyi bir okur yapmak için sizde 3 haftalık, 2 haftalık ya da 5 günlük eğitimlerimizden birine katılın.İlk günden hızlı okuyup anlama oranınız artacak! Nasıl mı? Hızlı okuma eğitimlerine başlamadan önce tüm kursiyerlerin okuma hızları ve anlama oranları tespit edilir. Ders sonunda yapılan hızlı okuma testinde aradaki farkı siz göreceksiniz. Anlama oranınız ve okuma hızınız artacak!

Hızlı okuma kurslarımızdaki amacımız sizleri iyi bir okur yapmak. İyi bir okur bir metni nasıl okuyacağına karar veren okuyucudur. Televizyonlarda, internette çok fazla hızlı okuma kursu reklamı görmektesiniz. Maalesef bir çoğu sadece okuma hızıyla ilgilenmekte ve okuma hızlarını abartmaktadır. Her metni aynı hızda okuma şansınız yok;  öğrenme amacıyla yaptığınız bir okuma ile gazete, dergi okumanız çok farklıdır. Düşünün bir roman okuyorsunuz ve romandaki anlatım, kahramanlar ya da olay sizi çok etkiliyor. Böyle bir eseri çok hızlı okumak yanlış olmaz mı. Müzik dinlemeyi sever misiniz? En sevdiğiniz albümü elinize alın ve o albümünden en sevdiğiniz parçayı seçin. Hızlı dinleyin! Kötü bir tecrübe olacağından hem fikiriz sanırım.

Hızlı Okuma İle Sınavlarda Zaman Kazanın!

Bilişsel Akademi hızlı okuma kurslarında dediğimiz gibi bir metni nasıl okumanız gerektiği öğretilir. Hızlı okuma kitabımızda yemek tarifine kadar her türlü metin yer almaktadır. Kursiyerlerimiz kursumuz süresince her türlü metni okur, metinler üzerinde hem okuma hızları hem de anlama oranları ölçülür. LKS, YKS (TYT-AYT), DGS, ALES, KPSS’ e girecek tüm öğrenciler anlayarak hızlı okuma eğitimlerimize katılabilir. Sınavlarda uzun paragraf sorularını daha kısa sürede çözecek, okuma ve anlamaları arttığı için zamanı verimli kullanacaklardır. Sınav grupları için hızlı okuma kursları sınav teknikleri eğitimi dediğimiz bir bölümle tamamlanır. Optik form doldurmaya kadar her şey sınavlardan önce tekrar uygulanır. ALES tarzı paragraf soruları ve çözümleri ile kursumuz tamamlanır.

Hızlı okuma kurslarımızı tamamlayan katılımcılara MEB onaylı sertifika verilecektir.

ANLAYARAK HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ KURSU

Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursumuza okuma-yazma bilen herkes katılabilir. Tavsiyemiz, zorunlu olmadıkça ilköğretim 4. sınıftan küçük öğrencilerin katılmaması. Bu yaşlardaki çocukların kelime hazinelerinin az olması, ileri okuma tekniklerinde zorlanmalarının önemlisi de oyun yaşlarında olmaları anne babaların bir kurstan bir kursa sürüklemeleri bu eğitimleri olumsuz etkilemektedir. Çocukların bu eğitime katılmaları için okuma, yazma ve ifade becerileri tam gelişmeli. Okuma güçlüğü ya da disletik öğrencilerde bu eğitim daha küçük yaşlarda birebir verilebilir. Başarılı olacağını da tecrübelerimize dayanarak gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Kurumumuzda disleksi, okuma güçlüğü eğitimlerinde psikologlarımız danışmanlık yapmaktadır.

HEM OKUMA HEM DE ANLAMA HIZINIZ ARTSIN ! SINAVLARDA ZAMAN ÖNEMLİ

Hızlı Oku

LKS, YKS ( TYT-AYT ), KPSS, DGS, ALES, YDS’ ye hazırlanan öğrencilere yönelik etkili hızlı okuma yanında öğrendiklerini sınavlarda uygulamaları için sınav teknikleri eğitimi vermekteyiz.

Anlayarak Hızlı Okuma Kursları Aşamaları

Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursu için doğru adrestesiniz. İlk günden hem okuma hızınız hem de anlama oranınız artacak.

Eğitimlerimiz dört aşamadan oluşmaktadır:

1.Bilinçsizlik (İlk Gün):

Eski okuma alışkanlıklarımızı bırakarak blok okuma yani hızlı okumayı kavrayacağız. Eğitmenlerimiz derse başlamadan okuma hızınızı ve anlama oranınızı ölçecek. 3 saatlik  dersin sonunda hem okuma hızınızdaki artışı hem de anlama oranınızdaki artışı göreceksiniz.

2. Çıraklık (İkinci ve Üçüncü Gün):

Blok okumayı kavrayacaksınız. Metinleri nasıl blok okuyacağınıza karar verebilecek ve farklı metinlerde uygulamalar yapacaksınız. Metinlerdeki kavrama noktalarını öğreneceksiniz. Daha sonra metinleri fotografik okumaya çalışacağız.

3. Bilinçlenme ve İleri Tekniklere Giriş

3 gün boyunca edinilen bilinçlenme aşamalarından sonra ileri hızlı okuma teknikleri ve anlayarak okuma tekniklerine giriş yapıp, sonraki derslerde de bu yöntemlere özel, kendimize ait hızlı okuma yazılımlarımız sayesinde pratik yaparak okuma becerilerinizi geliştireceksiniz.

4. Ustalık

Hızlı okuma kursumuzun son gününde usta bir okuyucu olmak için adım atacaksınız. Ustalık bir ömür boyu sürecek. Her okuduğunuz kitap, öğrendiğiniz bilgiler, kelimeler, tanıdığınız yazarlar ustalığınızı arttıracak. Usta bir okuyucu bir metni eline aldığında nasıl okuyacağına karar verebilen kişidir. Kursumuz boyunca zikredeceğimiz ”Her metni aynı hızda okuyamazsınız!” lafını sürekli hatırlayacaksınız.

Eğitimleri eksiksiz tamamlayıp, kendi çalışma azminize bağlı olarak da, eski halinize kıyasla okumaya dair bütün oranlarınız değişmiş olacak.

Kurumumuza gelip, kahvenizi içerken istediğiniz soruları sorup, öğretmenlerimiz tarafından bilgi alabilirsiniz.

Etkin Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı okuma kurslarımızda ilk günden hızlı okuyup daha iyi anlayacağınızı belirtmiştik. Bilişsel Akademi hızlı okuma teknikleri eğitimlerinde kendine has olan yöntem ve teknikleri kullanmaktadır.

Hızlı Okuma Konusunda Gerçekler

Gelişen çağımızda bilgi bir güç haline geldi. Bilgisi yüksek olanlar süper bir güce sahiptir. Bilgi, okunarak elde edilir. Bilgiyi edinmenin farklı yöntemleri olsa da okumanın yanında diğer bütün yöntemler zayıf kalmaktadır. Daha fazla okuyan daha fazla bilgiye sahip olur. Daha fazla bilgisi olan daha fazla güce sahiptir. Bilginin güç olması günümüzde hızlı okuma etkinliklerinin artmasına neden oldu. Eskiden dakikada 200 kelime okuyan birinin hızlı okuma etkinlikleri ve eğitimleri sayesinde 800 hatta 1000 kelimeye yükselmesi büyük bir başarıdır.

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz hızlı okuma etkinlikleri gerçekten başarılı sonuçlar veriyor m? Bu konuda şüphesi olanlar olabilir. Şüphe duyanlar, hızlı okuma tekniklerini kullanarak hikaye kitaplarından bilimsel makale okumalarına geçen kişilerle görüşebilir. Akademik makaleleri bile anlayarak hızlı okuma becerisini kazanmak hızlı okuma teknikleri ile mümkün olmaktadır. Hızlı okuma konusundaki gerçekleri, önceden yavaş okuyan fakat şimdilerde hızlı okuma eğitimleri verecek seviyeye gelen kişilerden alınan bilgiler ışığında açıklayalım.

 1. Hızlı Okuma Kurslarının Amacı?

  Her kitap, okuyucusuna yeni bir dünyanın kapısını açmaktadır. O kapıdan içeri girip yenidünyalarla tanışmak kişilerin okuma yetisine kalmıştır. Hızlı okuyan ve elindeki kitabı kısa sürede bitirenler, uzun sürede bitirenlere oranlar daha fazla keyif almaktadır. Bunun sebebi kopukluk olmadan kitabın bitirilmesidir. Hızlı okuma kursu olarak bizlerin amacı, sizleri daha iyi okuyucu yapmaktır. Daha hızlı okumanızı sağlayarak, okuduğunuz her metinden, kitaptan keyif almanızı sağlamaktır. Hızlı okuma eğitimlerimizi alan iyi okuyucular, bir metni nasıl okuyacağına kendi karar verir. Hangi tekniği ve nasıl kullanacağına dair aldığı eğitimler kişileri iyi bir okuyucu olmasını sağlamaktadır. Bazı kurslar, metin ayırt etmeksizin her metni aynı hızda okutabileceklerini iddia etmektedir. Oysaki bu doğru değildir. Akademik bir metin ile internetteki bir haberin okuma hızı asla aynı olamaz. Kursumuz her metni kendi alanında en hızlı okumayı geliştirir.

 2. Hızlı okuma kurslarında verilen eğitimler hemen işime yarar mı?

  Hızlı okuma, uzman eğitimcilerimizin bilgileri çerçevesinde verdikleri eğitimler ve kişinin egzersizleri ile geliştirilmektedir. İlk aşamada bir kursta aranması gereken en önemli özellik, eğitim kadrosunun tecrübeli ve alanında uzun yıllar deneyim sahibi olmalarıdır. Eğitimciler, bir metni nasıl okunması gerektiğini öğretirler. Bu öğretim sırasında her türlü alana hitap eden metinler kullanmaktadırlar. Hızlı okuma kursu kadromuz, eğitimlerini verirken egzersizler yaptırmaktadır. Uzun yılların tecrübesini taşıyan eğitimcilerimiz egzersizlerin püf noktalarını da ayrıca vermektedir. Bireylerden bu egzersizleri tekrar etmeleri istenir. Kursun faydasını en yüksek seviyede görmek için egzersizlere ve eğitimlerimizin vurguladığı hususlara dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken hususlara özen gösterildiği müddetçe kursumuz her zaman en üst seviyede başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır.

 3. Hızlı okuma kursuna katılanlar dakikada kaç kelime okur?

  Hızlı okuma, insanın anatomik ve nörolojik sistemi sınırlarında yapılmalıdır. Anatomik ve nörolojik olan imkansız olan sayfaları çevirerek hızlı okuma iddialarını bir kenara bırakmak gerekir. Böyle bir hızlı okuma mümkün değildir çünkü;
  1. Gözlerimiz durduğunda okumaktadır. Gözlerimizi metnin bir yerinde durdurarak yani sabitleme yarak okumaktayız. Sabitlendiği yerden bir sonraki sabitleme noktasına kadar göz hızlı bir şekilde hareket eder. Buna sekme denir. Göz gördüklerini toplar ve beyin bunları anlamlandırır. Gözün mekanik yapısı dakikada en fazla 1000 kelimeyi görebilir. Daha fazlasını göremez. Bazı hızlı okuma uzmanları her sekmede göz, daha fazla görsel bilgi alarak dakikada 1000 kelimeden biraz daha fazla okumanın mümkün olabileceğini ifade etmektedir.
  2. Beyin bir defada 3 ila 5 bilgi yığınını anlamlandırabilir. Aynı anda birden fazla satırın taranması, her bilgi parçasının diğeri okununcaya kadar açıktan kalması anlamına gelir. Bu durum insanoğlunun kısıtlı mental RAM’ına uygun değildir.

  Özetlersek okuma hızı; kişiye göre değişir. Okuma hızı için dakikada 10000' ler bahsetmek mümkün değildir. Kurslarımızda anlayarak okuma hızı ortalama 400 – 800 kelime arasında değişir. Okuma hızı ve anlama oranı metinlere göre de farkılık gösterir. Bu sayı 300-1200 arasında da olabilir.
  Çok hızlı okuma sayıları tam bir okuma değildir. Metnin her yeri okunmaz. İleri okuma teknikleri ile göz gezdirerek bir metnin okunması sizi aldatmasın.

 4. Hızlı okumak için eğitim şart mı?

  Hızlı okumanın gerçekleşebilmesi için eğitim ve egzersiz şarttır. Üniversite mezunu bir kişi ortalama dakikada 200 ila 400 kelime arasında okuyabilmektedir. Hızlı okuma kurslarından sonra dakikada 700, 800, 900 veya 1000 kelime okuyan kişiler vardır. Veriler, hızlı okuma kursları sayesinde kişilerin okuma hızları iki, üç veya 4 katına çıkarılabildiğini göstermektedir. Normal bir okuyucunun çalışmalar neticesinde dakikada 600 kelimenin üzerine çıktığı da gözlemlenmiştir. Ancak dakikada 800 kelimenin üzerine çıkmak anlamadan bir miktar feragat etmekle mümkün olmaktadır. Eğitimler sayesinde bu feragat en aza indirgenir.

 5. Hızlı okumak için mutlaka kursa gitmeli miyim?

  Hayır, kursa gitmeden de öğrenebilirsiniz. Hızlı okuma kitapları, internet üzerinden videolar. Hızlı okumak için eğitimleri öğrenmeniz gerekiyor. Bunu kendiniz yapabildiğiniz sürece kursa gitmenize gerek yok.

 6. Okuma teknikleri gerçekten hızlı okuyup anlamamızı sağlıyor mu?

  ecrübeler ve kanıtlar, tekniklerle hızlı okumanın mümkün olduğunu göstermektedir. Hızlı okumak için dikkat edilmesi gereken en önemli teknik, iç sesten kaçınmadır. İç sesle, okunulan kelimeler seslendirilir. Aslında insan söylemden daha hızlı algılayabilir. Bundan dolayı iç sesi tamamen ortadan kaldırmak değil hızlandırmak gerekir. Çalışmalar yapılarak iç ses hızlandırılmalıdır.
  Hızlı okuma tekniklerinden biri de işaretleyici aracın kullanılmasıdır. Kalem veya parmak kullanıldığında göz o yere sabitlenir. İşaretleyici aracıyla gözün sabitlenmesi gereksiz sekmelerin önüne geçilir. Bu durum ise daha hızlı okumaya yardımcı olur.

+ 90 312 433 82 00