Hızlı Okuma Teknikleri İle Haydi Başarıya

Yaşadığımız bilgi ve teknoloji çağı. İnsanlık tüm tarihinde bu yüzyıldaki kadar bilgi biriktirmedi. Çağa ayak uydurmanın tek yolu da daha fazla bilgi edinmek. Bu da daha fazla okumakla mümkün. Altındağ hızlı okuma kursu olarak okuma teknikleri ile yanınızdayız.

Okuma teknikleri ile Altındağ hızlı okuma kursu sayesinde hem okuma hızınız, hem okuduğunuzu anlamanız hem de hafızanızın gücü artar. Bu da size başarıyı beraberinde getirir.

Kurumumuz Antalya hızlı okuma kursu olarak, okuma teknikleri ile okul hayatında, sınavlarda, iş hayatında başarının yolunu açıyor.

Hızlı Okuma Kursuna Kimler Katılabilir?

kitap okumak

Anlayarak hızlı okuma teknikleri okuma yazma bilen ve kendini geliştirmek isteyen herkes için uygundur. İzmir hızlı okuma kursu olarak belirli bir kelime dağarcığı oluşmamış küçük yaştaki çocuklar için ileri okuma tekniklerini tavsiye etmiyoruz. 4. Sınıf ve yukarısındaki tüm öğrenciler ve kendini geliştirmek isteyen her yaştan okur için uygundur.

Hızlı okuma ve hafıza teknikleri, okuma güçlüğü ve disleksi olan çocukların eğitiminde önemli katkılar sağlamaktadır. Hızlı okuma teknikleri kursu olarak bu tip durumlarda eğitime erken yaşta başlıyor ve psikolog eşliğinde bire bir hazırlanan programları uyguluyoruz.

Hızlı okuma teknikleri ile sınavlara hazırlanan öğrenciler daha başarılı olur. YKS, DGS, ALES, KPSS gibi sınavlarda karşılaşılan soru tiplerinde Antalya hızlı okuma kursu ile öğrendiğiniz teknikler çok işinize yarayacak. Kısa bir sürede daha fazla soruyu okuyarak ve okuduğunuzu anlayarak daha başarılı olacaksınız.

Neden Bilişsel Hızlı Okuma Kursu?

 • Bilişsel Akademi, Ankara hızlı okuma kursları olarak kişisel gelişimde uzman, tecrübeli eğitimcilerle çalışıyoruz.
 • Tamamen kurumumuza ait teknikler, dokümanlar ve materyaller kullanıyoruz.
 • Hızlı okuma kursu olarak önce okuma ve anlama hızınızı test ediyor ve eğitim süresince test sonuçlarınızı karşılaştırıyoruz.
 • Her kursiyer için bir danışman atıyoruz.
 • Bursa Hızlı okuma kurslarımız sınıfları 1-3 kişilik veya 8-12 kişiliktir.
 • Sınıf ortamımız hızlı okuma kursu için uygun alt yapı ve donanıma sahiptir.
 • İstanbul Hızlı okuma kursumuz MEB onaylıdır ve katılımcılarımıza MEB onaylı sertifika verilmektedir.
 • Ayrıca tüm katılımcılarımıza bir yıllık online hızlı okuma kursu hediye edilmektedir.

Okuma Hızınızı Nasıl İkiye Katlarsınız?

İnsanlar hayatlarının çok büyük bir bölümünü yavaş okuyarak harcamaktadır. Dünyanın en zengin insanı Bill Gates, bir süper güç dile hakkı olsa onu hızlı okuma becerisini elde etmek için kullanacağını ifade etmektedir. Bilgi, insanın elde edeceği en büyük güçtür. En değerli hazine olarak da nitelendirilen bilgi, zamanımızda hızla gelişmektedir. Bilgi artışı çok hızlı olduğu halde insanların okuma hızı gelişmediğinde dünyanın en değerli gücü kaybolup gitmektedir. Ülkemiz insanları arasında yapılan bir araştırmada dakikada okunan kelime sayısının 183 olduğu ortaya çıkmıştır. Okullarda yapılan araştırma sonuçlarına göre dakikada okunan kelime sayıları şöyledir:

 • 1. sınıflarda 45 kelime
 • 2. sınıflarda 73 kelime
 • 3. sınıflarda 91 kelime
 • 4. sınıflarda 97 kelime
 • 5. sınıflarda 120 kelime

Ülkemizde kitap okuma oranı maalesef çok düşük. Kitabın okunmadığı bir ülkede hızlı okumanın gelişmesini beklemek doğru olmayacaktır. TÜİK (Türkiye İstatistikler Kurumu) verilerine göre;

 • Hiç kitap okumayanların oranı %31,32
 • 1 ile 10 kitap arasında okumuş olanların sayısı %43,91’dir.

Okuma hızı ve kitap okuma oranları verilere göre çok düşüktür. Ankara Hızlı okuma eğitimleri sayesinde okunan kitap sayılarında ve okuma hızında artışlar gözlenmekte.

Okuma Hızını İkiye Katlamanın Teknikleri Nelerdir?

Okunulan metinlerin anlaşılarak iki katına çıkarılması için uygulanması gereken teknikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Ne öğrenmek istenildiğinin belirlenmesi
 • Kaymağın alınması tekniği
 • İşaretçi kullanma
 • Algının geliştirilmesi
 • Severek okumak
 • Profesyonel destek alma

Öğrenmek İstenenlerin Belirlenmesi Hızı Nasıl Artırır?

İnsanların bir amaca ulaşmak istemeleri yeniliklerin başlangıcı olur. Eline ulaşan raporları hızla bitirmek istemesi, sosyal medyadaki verileri daha hızlı okuyup diğerine geçebilme arzusu, sınavlara daha iyi hazırlanma, iş hayatında daha başarılı olma gibi amaçlar insanları hızlı okumaya yönlendirmektedir.

Hızlı Okumak İçin Hazırlan

Okuyucu okumaya başlamadan evvel, okuyacağı metnin, kitabın ne ile ilgili olduğunu bilmelidir. Neyle ilgili olduğunu bilmek okuyucuyu alanla özdeşleşmiş kelime veya cümlelere odaklanmasını sağlayacaktır. Öğrenmek istenilenlerin belirlenmesi, hızlı okumaya yarayacaktır. Okunacak metne göre okuyucunun kendini hazırlaması, planlaması, farkındalık oluşturup başlaması odaklanmayı ve doğal olarak okumayı hızlandırır.

Kaymağını Alma Tekniği Nedir?

Kaymağını alma tekniği, okunacak metnin anlamını bozmadan, başlıkları ve başlıkların altında yer alan anahtar kelimeleri okumaktır. Kaymağını alma tekniğinin hedefi, okunacak kelime sayısını azaltmaktır. Sınava hazırlanmasına az kalan öğrenci, raporunu yetiştirmesi gereken çalışan bu tekniği kullanabilir. Teknik, hızlı okuma yaparken odaklanmayı, motivasyonu artırmayı sağlayarak daha iyi anlamaya yardımcı olur.

İşaretçi Kullanmak Okumayı Hızlandırır mı?

Hızlı okuma alıştırmalarına yeni başlayanlar için işaretçi kullanmak çok faydalıdır. İlk zamanlarda devamlı hareket halinde olan gözlerin işaretçiler kullanılarak hareket alanını daraltmak gerekir. Parmak veya kalemle alanın daraltılması daha stabilize okuma yapılmasını sağlar. Başta bu teknik okuma hızını yavaşlatabilir. Zamanla işaretçi çok hızlı hareket ettirilerek okuma hızı da artırılır. Çünkü göz işaretçiyi takibe odaklandığından hız artar.

Algımızı Nasıl Geliştirebiliriz?

Algısal alanı genişletme için bazı testler yapılmaktadır. Yapılan testler ve egzersizler sayesinde algısal alan genişletilerek metnin merkezine odaklanılır ve daha az alanda anlayarak hızlı okuma gerçekleştirilir.

Algıyı genişletmek için;

 • Her satıra bir saniye ayıracak şekilde kalem, parmak gibi işaretçiler kullanmak. Bu teknik devamlı olarak uygulanmalıdır. Her satırda iki kelime önden başlayın. İki kelime sondan kesin. Başlama ve bitirmelerde işaretçiler kullanarak egzersizi sürekli yapın.
 • İlk satıra 3 kelime ileriden başlayın. 3 kelimeyi okumadan kesin. Tekniği tekrarlayarak hız kazanın. Belli bir alışkanlığa ulaştıktan sonra 4 kelime öncesinden başlayıp 4 kelime okumadan kesilir. İlerleyen zaman içinde yarım saniyede bir satır okunur.

Yukarıdaki teknikleri uygularken başta hiçbir şey anlamayabilirsiniz. Bu sorun değildir. Zamanla hızlı okuma ve anlama gelişecektir. Her satırda saniyeler kazanmak çok karlı gelmeyebilir. Fakat satırdaki birkaç saniye kitapta saatler olduğunu anlayacaksınız.

Severek Okumak Etkili mi?

Severek okumak, hızlı okumada etkilidir. Sevmediği şeyi insana zorla okutacak teknik ve yöntem yoktur. Sevilen metin veya kitaplar daha hızlı okunur. Dünyanın hızlı okuyucuları dahi sevmedikleri metinleri okurken sıkılır. Fakat bu okumadıkları anlamına gelmez. Sevilmese dahi hayata ve geleceğe katacağı değerler düşünülerek okumaktan vazgeçilmemelidir.

Profesyonel Destek Alınmalı mı?

Hızlı okumayı geliştiren birçok yöntemi teknik, egzersiz ve eğitim vardır. Hızlı okumanın edinilmesi profesyonellik gerektiren bir süreçtir. Alanında uzman eğitimcilerden İstanbul hızlı okuma kursları alınmalıdır. Kurslar ve eğitimler çok daha kısa süre içinde etkili hızlı okuma becerisinin kazanılmasını sağlar. Hızlı okumanın öğrenilmesi ve uygulanması kişiye zaman kazandıracaktır. Daha iyi bir üretken olmak, daha başarılı olmak için hızlı okuma, günümüz şartlarında zorunludur. Profesyonel destek almak, hızlı okuma ediniminin daha kısa sürede elde edilmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir