Hızlı Okuma Metinleri Uygulamaları

Okuma gözle başlar, zihinde tamamlanır. Okuma yapan kişinin gözleri soldan sağa doğru gider gelir. Gözün okuduğu kelimeler zihinde anlamlandırılır ve böylece okuyan kişinin kafasında anlatılmak istenen şey oluşmaya başlar. Hızlı okuma bu sürecin hızlandırılmasıdır. Kursumuzda, hızlı okuma metinleri kullanılarak gözlerin daha hızlı hareket etmesi ve daha iyi anlama oranına ulaşması için eğitimler verilir. Eğitmenlerimizin verdiği egzersizleri uygulayanlar çok daha kısa süre içinde istediği hıza erişebilir. Doğru egzersizlerin uzmanından almak ve doğru egzersizden başlamak önemlidir. Çünkü bazı egzersizleri yeni başlayanlar için uygunken bazıları biraz daha ilerlemiş olanlar içindir. Kendini geliştirip daha çok okumak isteyenler, işlerini daha kısa sürede bitirip kendine zaman ayırmak isteyenler alanında uzman eğitmenlerimizle, doğru egzersizlerin uygulandığı kursumuzu hızlık okumak için değerlendirebilirler.

Hızlı Okuma Öncesinde Yapılması Gerekenler

Her işte olduğu gibi hızlı okumaya başlamadan önce kişinin kendini hazırlaması önemlidir. Hızlı okuma metinleri okuma ve anlamanız ölçmek için faydalı olacaktır.  Okuma çalışmaları yapmadan önce:

  • Okumanın yapılacağı odanın ve ortamın iyi ayarlanması gerekir. Okumanın yapılacağı yerde dikkat dağıtıcı hiçbir şey olmamalıdır. Pencere önü gibi dikkat dağıtacak yerde oturulmamalıdır. Hızlı okumanın yapılacağı ortamın sıcaklığı 20 ile 24 derece arasında olmalıdır.
  • Hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı değerlendirebilmek için kendinize uygulanabilir somut amaçlar koymalısınız. Örneğin 400 sayfalık kitabı 6 saatte bitireceğim veya 6 saatte 600 testi çözeceğim gibi hedefler konulmalıdır.
  • Zihinsel olarak hazırlanmak ve odaklanmak okuma başarısını ciddi oranda etkiler. Bundan dolayı okumaya başlamadan kafanızdaki bütün problemleri bir kenara bırakıp okumaya odaklanmalısınız. Odaklanma daha hızlı okumayı sağladığı gibi stresten de korur.

Hızlı Okuma Metinleri Nelerdir?

Her türlü metin hızlı okuma çalışmalarında kullanılabilir. İçerik, uslüp, anlamını bilmediğimiz kelimeler okuma hızını ve anlamayı etkiler. Kurslarımızda yaptığımız çalışmalarda her türlü metni kursiyerlerimize okutmaktayız. Kursiyerlerimiz yaptıklar okuma egzersizleri ile okumak istedikleri metni uygun teknikle okumaya çalışır. Unutmadan hızlı okuma eğitimlerimizde hızlı okuma metinlerini verirken okuyucuya okuma amacınıda belirtmekteyiz. Ona göre hız, kavrama ve anlama ayarlanması gerekmektedir.

Kursumuz okunacak metinin türüne göre okuma teknikleri eğitimi vermektedir. Gazete metni okumakla bir hikaye ya da akademik bir makale okumayı aynı teknikle okumak yanlış olur. Kursiyerlerimiz kurs süresince aldıkları okuma becerilerini alışkanlığa çevirirken hızlı okuma kitabımızdaki metinler üzerinde çalışma yaparlar. Yemek tarifine kadar çok farklı okuma metinleriyle karşılaşıp kendilerini geliştirirler.

Online hızlı okuma sitemizde her seviye ve her yaşa uygun okuma metni bulabilirsiniz.

www.etkinhizliokumakursu.com