Hızlı Okuma Metinleri

Hızlı Okuma Metinleri

Hızlı Okuma Metinleri Uygulamaları

Okuma gözle başlar, zihinde tamamlanır. Okuma yapan kişinin gözleri soldan sağa doğru gider gelir. Gözün okuduğu kelimeler zihinde anlamlandırılır ve böylece okuyan kişinin kafasında anlatılmak istenen şey oluşmaya başlar. Hızlı okuma bu sürecin hızlandırılmasıdır. Kursumuzda, hızlı okuma metinleri kullanılarak gözlerin daha hızlı hareket etmesi ve daha iyi anlama oranına ulaşması için eğitimler verilir. Eğitmenlerimizin verdiği egzersizleri uygulayanlar çok daha kısa süre içinde istediği hıza erişebilir. Doğru egzersizlerin uzmanından almak ve doğru egzersizden başlamak önemlidir. Çünkü bazı egzersizleri yeni başlayanlar için uygunken bazıları biraz daha ilerlemiş olanlar içindir. Kendini geliştirip daha çok okumak isteyenler, işlerini daha kısa sürede bitirip kendine zaman ayırmak isteyenler alanında uzman eğitmenlerimizle, doğru egzersizlerin uygulandığı kursumuzu hızlık okumak için değerlendirebilirler.

Hızlı Okuma Öncesinde Yapılması Gerekenler

Her işte olduğu gibi hızlı okumaya başlamadan önce kişinin kendini hazırlaması önemlidir. Hızlı okuma metinleri gibi bazı konular hızlı okumada etkilidir. Kursumuzun eğitmenlerinin işe başlamadan önce tavsiye ettiği tedbirler şunlardır:

  • Okumanın yapılacağı odanın ve ortamın iyi ayarlanması gerekir. Okumanın yapılacağı yerde dikkat dağıtıcı hiçbir şey olmamalıdır. Pencere önü gibi dikkat dağıtacak yerde oturulmamalıdır. Hızlı okumanın yapılacağı ortamın sıcaklığı 20 ile 24 derece arasında olmalıdır.
  • Hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı değerlendirebilmek için kendinize uygulanabilir somut amaçlar koymalısınız. Örneğin 400 sayfalık kitabı 6 saatte bitireceğim veya 6 saatte 600 testi çözeceğim gibi hedefler konulmalıdır.
  • Zihinsel olarak hazırlanmak ve odaklanmak okuma başarısını ciddi oranda etkiler. Bundan dolayı okumaya başlamadan kafanızdaki bütün problemleri bir kenara bırakıp okumaya odaklanmalısınız. Odaklanma daha hızlı okumayı sağladığı gibi stresten de korur.

Hızlı Okuma Metinleri Teknikleri?

Metinlerin nasıl okunacağı ne tür bir metin olduğuyla yakından ilgilidir. Hızlı okuma metinleri türüne göre teknikleri değişmektedir. Akademik makale ile Ömer Seyfettin hikayeleri aynı değerlendirilmez. Kursumuz okunacak metinin türüne göre okuma teknikleri eğitimi vermektedir. Hikaye türü metinlerde göz egzersizlerinin artırılması yeterlidir. Çünkü analiz etmeyi gerektirecek hususlar azdır. Fakat akademik metinleri okurken eleştirisel bakış açısı geliştirilmeli çünkü amaç sadece okumak değil aynı zamanda anlamaktır. Normal kişilerin akademik metinleri hızlı okuyup anlayabilmesi mümkün değildir. Bunun için kişinin kendini geliştirmesi gerekir. Metinleri daha hızlı okuyabilmek için zihni bütün olumsuzluklardan arındırılmalıdır. Sorunların olması okumayı düşürür. Akademik zorlu metinlerde hızlanabilmek için kursumuz kelime eğitimi gibi farklın teknikler uygulamaktadır.

Online hızlı okuma sitemizde her seviye ve her yaşa uygun okuma metni bulabilirsiniz.

www.etkinhizliokumakursu.com