Okuma ve Anlama Teknikleri

Karar Verin!

Hızlı okuma kursuna gitmeli miyim? Günümüzde bilgi diğer zamanlara göre çok daha kıymetli oldu. Bilgiyi artırmak için hızlı okuma eğitimlerini alabilirsiniz. Bu eğitimler için kursa gitmeniz şart değil. Bir kitaptan çalışmak mümkün. Yeterki hızlı okumak isteyin!

Hızlı okuma tekniklerini bilenler 300 sayfalık bir kitabı 2 veya 3 saatte bir kitap bitirebilir. Hızlı okuma teknikleri ile sınavlarda zaman kazanabilirsiniz. Hızlı okumak için öncelikle bu eğitimleri öğrenmeye karar vermeniz gerekiyor. Sonrası kolay.

Kurs gitmeden de hızlı okuma tekniklerini öğrenebilirsiniz. Bir hızlı okuma kitabı ya da interaktif hızlı okuma programlarıyla bu mümkün.

Hızlı okuma kursuna gitmeli miyim? Bu sorunun cevabını bulmanız için hızlı okuma teknikleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Hızlı Okuma Yöntemleri

Hızlı okuma, okumayı bilen herkesin okuma yöntemlerini öğrendikten sonra yapabileceği bir uygulamadır. Hızlı okuma, dakikada standartlardan çok daha fazla kelime okuma ve anlamadır. Dünya genelindeki normal okuma seviyesi 200 kelimedir. Avrupa ülkelerinde bu durum 220 olurken ülkemizde daha düşüktür. Hızlı okuma yöntemlerini öğrenerek uygulayan kişilerin okuma hızı ortalamanın 3 – 4 katı kadardır.

Hızlı okumanın ve anlamanın ciddi anlamda yapılabilmesi ve başarılı sonuçların elde edilebilmesi için okuma yöntemlerinin, bu alanda uzman hızlı okuma eğitmenlerinden öğrenilmesinde fayda var.

Hızlı Okumanın Yöntemleri Nelerdir?

Hızlı okuma yöntemlerini öğrenmek yetmez. Yöntemlerin disiplinli ve düzenli çalışmalar neticesinde okumalarla alışkanlığa dönüşmesi gerekir.

Hızlı okuma için gerekli olan bazı yöntem ve çalışmalar şunlardır:

Gruplama yapma çalışması:

Kelimeleri tek tek okumak okumayı son derece yavaşlatır. Tek tek okumak yerine 3 veya 4’lü gruplar yaparak okumak gerekir. Tekli okuma yapıldığında göz her bir kelimeye bakmak, zihin her bir kelimeyi anlamlandırmak zorundadır. Oysaki gözleri kelimelerin ortasına odaklayıp aynı anda 4 kelimeyi okumak mümkündür. Böylece göz daha kısa sürede daha fazla kelime okuyacaktır.

Aktif görme alanını genişletme çalışmaları:

Aslında gruplandırma çalışmasıyla içiçe bir çalışmadır. Normal şartlarda gözün görme alanı 4 cm’dir. Görme alanını genişleyen teknikler ve egzersizler yapıldığında daha fazla kelime görülecektir. Böylece göz her kelimeye bakmak yerine alanına giren kelimelere toptan bakacaktır.

Ön okuma yapma yöntemi:

Önemli bilgiler içeren metinleri ve kitapları okurken mutlaka ön okuma yapılmalıdır. Ön okuma, hızlı okumanın en temel yöntemidir. Ön okumada, okunacak metnin hepsi okunmaz. Sadece üzerinde gezdirilen gözle metnin önemli yerleri görülür. Anahtar kelimeler keşfedilir. Paragrafların girişleri, çıkışları, başlıklar ve alt başlıklar okunur. Anahtar kelimelerin altına iztaşı konur. Böylece gerçek okumada metin daha kolay anlaşılır ve daha hızlı okunur.

Zihinle okuma yöntemi:

Hızlı okuma yöntemlerinin ilk sıralarında yer alan zihinle okuma mevzusu çok önemlidir. Parmak takip etme, sesle okuma, altını çizerek okuma şeklinde okuma yapılmaz. Bu şekilde yapılan okumalar oldukça yavaştır. Bütün bunları kaldırıp sadece göz ve zihin koordinesiyle okumak gerekir.

Ortamın hazırlanması:

Hızlı okuma yapabilmek için ortamın ses, ışık, ısı, dikkat çekici unsurlar bakımından en uygun şekilde tasarlanması şarttır. TV veya bilgisayarın açık olduğu ortamda hızlı okuma yapılmaz. Çünkü dikkat dağıtıcı faktörler bulunmaktadır. Ayrıca ortamın çok sıcak veya çok soğuk olması da hızlı okumaya engeldir. Hızlı ve verimli okuma yapılabilmesi için orta derecede bir sıcaklık olmalıdır.

Amaç belirleme:

Okuma yapacak olan kişinin kendine bir hedef ve amaç belirlemesi gerekir. Örneğin dakikada 500 kelime okuyacağım diye kendine hedef belirleyen kişi okumasını yaptıktan sonra amacına ulaşıp ulaşamadığını tespit eder. Şayet hedefini tutturamadıysa yeniden çalışmalar yaparak hedefine ulaşmalıdır.

Kelime hazinesini geliştirme:

İnsan bildiği ve tanıdığı kelimeleri daha hızlı ve anlayarak okur. Bundan dolayı genel anlamda kelime haznesini geliştirmek her türlü metni daha hızlı okumaya yardımcı olacaktır. Şayet kişi genelde işi ve mesleğiyle alakalı kitaplar okuyorsa o zaman mesleğinin terimlerine yönelmelidir. Kelime haznesi ne kadar genişse okuma hızı o kadar yükselir. Dilimize yerleşen yabancı kelimeleri öğrenmekle başlanabilir.

Göz egzersizleri yapma:

Kelimeleri göz görür, beyne yollar. Beyin gözden gelen bilgileri değerlendirir ve anlar. Beyin gözün gönderdiklerine bağlı olacak çalışır. Göz ne kadar çok kelime gönderirse beyin o kadar çok çalışacak ve o oranda da anlayarak hızlı okuma gerçekleşecektir. Göz egzersizleri, gözün kaslarının geliştirilmesine yönelik yapılır. Kasları gelişen göz daha geniş alanı görecektir. Göz egzersizleri kişini okumasını hızlandıracak en önemli çalışmadır.

Hızlı Okuman Yöntemlerinin Yararları Nelerdir?

Hızlı okumanın çeşitli faydaları vardır. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Okumanın hızlanması kişiye kalacak ekstra zaman demektir.
 • Edinilen bilgiler daha hızlı artacağından kariyer geliştirmek daha kolay olacaktır.
 • Konulara daha kısa sürede çalışıp daha başarılı olmak mümkün olacaktır.
 • Kişisel gelişim ve kültürel bilgi için daha kısa zamana ihtiyaç duyulacaktır.
 • Sosyal hayata ayrılacak daha fazla zaman demektir.
 • Aynı anda birçok şeyi görmeyi öğrettiğinden analitik düşünme yeteneği gelişir.
 • Olaylara daha farklı bakış açısından bakma öğrenilir.
 • Hızlı okuma kursunda eğitim almış olan kişiler üniversite sınavında 40 veya 45 dakika artırabilmektedir. Çünkü alınan eğitimler konsantrasyonu artırır. Daha verimli olarak anlayarak okumayı, düşünmeyi, algılamayı ve zihinsel becerileri geliştirir. Zevkle okumayı sağlar.

Hızlı okuma kursuna gitmeli miyim, sorusuna kurs ücretleri hakkında bilgi vererek devam edelim. Hızlı okuma kurs ücretleri hakkında bilgi vererek yazımıza devam edelim.

Anlayarak Hızlı Okuma Kursu

Hızlı Okuma Kursu Ücretleri

Hızlı okuma ile birlikte eski alışkanlıklarınız kaybolacak ve yepyeni bir okuma alışkanlığı kazanacaksınız. Hem anlama hemde okuma yetenekleriniz oldukça ileri boyutlara ulaşacaktır. Bu kurs kapsamında yapılan en önemli şey sizlerin dakikada okuduğunuz ve anladığınız kelime miktarının bariz şekilde arttığına şahitlik etmeniz olacaktır. Peki, eğitim kurumlarında alacağın hızlı okuma kursu ücretleri ne kadar?

Eğitim kurumumuzda sizler için son derece pratik bir şekilde 4 aşamalı eğitim verilmektedir.

Bu eğitimler:

 • İlk Gün Eğitimleri: İlk günden eski okuma alışkanlıklarınızı bırakabileceksiniz. İlk gün sizlere blok okuma hakkında eğitimler verilecek ve bu konuda gelişimleriniz dersin sonunda anlaşılacaktır.
 • Çıraklık Eğitimleri: Blok okumanın tam olarak kavrandığı noktadır. Farklı metinler içerisinde nasıl blok okuma yapacağınızı öğreneceksiniz. Böylelikle daha bir profesyonel okuyucu olma yolunda iyi bir adım atacaksınız. Bu eğitim 2. Ve 3. Günlerde verilmektedir.
 • Bilinçlenme ve İleri Teknik Eğitimleri: 3 gün süren yukarıdaki eğitimlerin ardından artık ileri hızlı okuma tekniklerini öğrenmeye başladığınız aşama burasıdır. Burada hızlı bir okuyucu olmak için gereken bütün teknikler sizlere verilir.
 • Ustalık Eğitimleri: Kursumuz boyunca aldığınız eğitimlerden bir usta olarak mezun olacaksınız. Böylelikle kısa zaman içerisinde sizlerde usta bir okuyucu olarak kursumuzdan ayrılacaksınız.

Hızlı Okuma Kursu Fiyatları

Hızlı okuma kursu fiyatlarına baktığımız zaman ise karşımıza 3 farklı aşama çıkmaktadır. 5 günlük eğitimler, 2 haftalık ve 3 haftalık eğitimler sizleri beklemektedir. Seçeceğiniz eğitime göre sizlerde profesyonel bir şekilde okuyucu olma yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

Hızlı okuma teknikleri kursu boyunca dakikada kaç kelime okuduğunuzu, anlama oranlarınızı hem siz hemde biz ölçeceğiz. Böylelikle kurs içerisinde ne kadar ilerleme kaydettiğinizi canlı olarak görebilirsiniz.

Uzman eğitmenlerimizle birlikte sizlere verilen bu eğitimler sonucunda sınavlara hazırlık konusunda büyük avantaj sağlayacaksınız.

Normal bir sürede çalıştığınız dersin birkaç kat daha fazlasını çalışacak ve anlayabileceksiniz.

Hızlı okuma kursu ücretleri için kurumuzu arayıp bilgi alabilirsiniz.

0312 433 82 00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir