Okumayı Oluşturan Öğeler Nelerdir?

Hızlı Okuma Teknikleri

Okumayı Oluşturan Ögeler Nelerdir?

Hızlı okuma kurslarımıza katılan kursiyerlerimize de bilgi olması açısından okumayı oluşturan ögelerden bahsetmek istiyoruz. Okumanı farklı boyutlarına değindik. Yazılarımızda hızlı kitap okumanın faydalarından da bahsettik. Şimdi okumanın ögelerine bakalım:

  1. Metin

Okumanın olmazsa olmazı metinlerdir. Hızlı okuma görüşmelerinde hep sorulan sorulardan biri ” Dakikada kaç kelime okuyorsunuz?” bende hep bu soruya okuduğum metne ve amacıma göre okuma hızımın değiştiğini abartı rakamlara takılmamaları gerektiğini vurgularım.

Metin, anlamsal bir bütünlüktür. Somuttur, sözcükler, cümleler ve paragraflardan oluşur. Sözcükler, cümleler ve paragraf olarak belirtmemizdeki amaç sözcükler farklı bağlamlarda kullanılmakta, cümlerler de paragraflar içerisinde farklı anlamalar kazanmaktadır. Paragraflarda tek başlarına bakıldığında farklı anlam çağrıştırabileceği gibi metin içerisinde de farklı bir bütünlük oluştururlar. Metinler doğal dillerden oluşmakta olup yazılış amaçlarına göre değişmektedir. Bilgi verme ya da bir şeyi öğretme amacıyla yazılan öğretici metinler, kurmaca ve yazınsal metinlerde yaşanmış, yaşanabilir ya da tamamen hayal ürünü anlatıların kaleme alınmasıyla oluşur.

Yazınsal ve kurmacasal nitelikli metinlerin iletisi, bilgisi, dokusu açık değil, örtüktür. Bu metinler, tek boyutlu bir nitelik taşımamaktadır.

Sanatsal metinlerde de duygular ön planda olup aynı metni okuyanlarda farklı anlamlar, farklı hisler oluşturabilir. Bu tip metinlerde sözcükler genellikle yan ve mecaz anlamlarında kullanılır. Sanatsal metinlerde;

Dil yapıları zaman zaman duygusal ve coşkusal bir özellik taşımaktadır. Sözcükler çekirdek anlamlarının ötesinde bir takım yan anlamlarla kullanılmış, abartma ve karşılaştırılmalara yer verilmiştir.

okuma hızını arttırma teknikleri

2. Amaç

Hızlı okuma kurslarımızda sürekli vurguladığımız bir şeyi bura da tekrarlamak istiyorum. Okuma amacınıza göre okuma hızınız ve anlama oranınız değişir. Hatta metnin aklımızda kalması bile. Ne amaçla okuma yapılır?

  1. Eğlenme
  2. Zaman geçirme
  3. Can sıkıntısı
  4. Bilgilenme
  5. Hobi
  6. Meraklar
  7. Zorunluluklar

 

Bir Cevap Yazın