Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursu ankara

Yeni Ufuklara Yelken Açın

Kitap okuma insan hayatını değiştirir. Farkı ufuklar ve kapılar açan kitapları hızlı okuma kursu eğitimi almış olanlar ellerinden hiç bırakmak istemez. Okuma alışkanlığı olmayanlar ise kitap almakta zorlanırlar. Ellerine bir kitap geçince günlerce hatta aylarca bitiremezler. Aylarca bitirilemeyen kitaplar doğal olarak kopuk kopuk okunduğundan keyif vermez. Hızlı okumak için ipuçları ister misiniz?

Bilişsel Akademi hızlı okuma kursu sizi bu okuma keyfiyle tanıştıracaktır. Beğendiğiniz 300 sayfalık kitabı 1 veya 1,5 saatte okumadan duyulacak mutluluk tarif edilemez. Dünyada yaşanan karmaşıklıkların büyük bir kısmı bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Bilgisizlik ise okuma alışkanlığının olmamasından kaynaklanır. Hayata pozitif bakabilmek, iş için yapacağınız görüşmelerde daha net ve akıcı konuşabilmek, sınavlarda başarılı olabilmek hızlı okuma kursları eğitimleriyle elde edilir.

Hızlı Okumak İçin İpuçlarıAnlama Merkezini Harekete Geçirin

Beyin bilgi depolama merkezidir. Depolama merkezinin maksimum sınırda kullanılabilmesi için geliştirilmesi gerekir. Etkin hızlı okuma kursu, beynimizin depolama özelliğini tam kullanabilmenizi sağlar. Sadece depolamakla kalmaz anlayarak okumamıza da yardımcı olur.

Anlayarak hızlı okumanın gerçekleşebilmesi için öncelikle kişinin belli miktarda kelime dağarcığının olması şarttır. Kelime dağarcığı olmayanlar etkin hızlı okuma kursuna katıldıktan sonra sonra anlayarak okumaya hızlı okurlar.

Kimler Etkin Hızlı Okuma Kursuna Gelmeli

Okuma bilen herkes kurslarımıza katılabilir. İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda okuyan öğrencilerde okuma bozukluğu, disleksi yoksa daha sonraki yıllarda katılmaları daha faydalı olacaktır. Bu tip sorular varsa ya da çok yavaş okuma yapılıyorsa birebir hızlı okuma eğitimleri vermekteyiz. İhtiyacı olan bireylerle yaptığımız birebir çalışmalar neticesinde %100 başarı elde etmekteyiz. Ülkemizde yapılan sınavlarda öğrencilerimiz zamanla yarışmaktadır.

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ KURSU ANKARA

Zamana karşı yarışıp, anlayarak okuduğunuz soruları doğru cevaplandırarak rakiplerinize fark atmanız için sizleri kursumuza bekliyoruz.

Bilişsel Akademi Anlayarak Hızlı Okuma Kursları

Hızlı okuma her kişide ve meslek grubunda farklı amaçlarla kullanılabilir. İş adamları raporları hızlı incelemek için, öğrenciler daha az zamanda daha çok konu çalışabilmek ve sınavlarda başarılı olabilmek için, ev hanımları da kendini geliştirmesi için değerlendirebilir. Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursu 4 aşamadan oluşur. Aşamalar şunlardır:

  • İlk gün Bilinçsizlik: Eski okumalarımızı unutacağımız gündür. Bilinenleri bir kenara bırakıp hızlı okuma kursu sayesinde blok okumayı öğreneceğiz. 3 saatte verilir. 3 saat sonunda hem hızınız hem anlamanız değişecektir.
  • 2 ve 3.Gün Çıraklık: Metinleri nasıl blok okuyacağımıza karar verecek ve metinlere uygulayacak kadar blok okumayı kavrayacaksınız.
  • Bilinçlenme ve İleri Tekniklere Giriş: İleri hızlı okuma ve anlayarak okuma tekniklerine giriş yapılır. Bilişsel Akademi hızlı okuma eğitimlerine özel hızlı okuma yazılımları sayesinde pratik yapılır.
  • Ustalık: Usta okuyucu olmanın son aşamasıdır. Edinmiş olduğunuz ustalık bir ömür boyu sürecektir.

Okuma Hakkında İpucu Nasıl Daha İyi ve Daha Hızlı Okuyabilirsiniz?

Okuma; daha fazla bilgi ve güç anlamına gelmektedir. İnsanın anatomik ve nörolojik yapısı okumasını belli oranda hızlandırmasına müsaade etmektedir. Reklam yapan bazı kurslar, olması gerekenden fazla bir artış vaat etmektedir. Olası ihtimalin dışında hayal üstü vaatlerde bulunmak doğru değildir. Fakat bir insanın yapısının müsaade ettiği en üst sınıra hızlı okuma teknikleri sayesinde ulaşmak mümkündür. Hızlı okurken bazı insanlar anlamayı tamamen feda etmektedir. Oysa bazı ipuçları kullanılarak anlamayı feda etmeden hızlı okuma mümkündür. Kişide farkındalık meydana getirecek ve fayda sağlayacak ipuçlarını dikkate alarak daha hızlı okuyabilirsiniz. 

Okumadan Önce Taramanın Etkisi Var mı?

Tarama, metnin üzerinden gözle hızlı bir şekilde geçmektir. Bazı hızlı okuma kursları, kursiyerlerine sadece tarama yöntemlerini öğretmektedir. Metnin hepsi okunmadan hızlıca üzerinden geçilir. Tarama yapıldığında anlama kaybı yaşanır. Aslında tarama tekniği yanlış bir teknik değildir. Tarama yapılırken bilgiler seçildiğinde anlama ve hızlı okuma birlikte gerçekleşir. Okumaya başlamadan tarama yapma, bilgileri seçme anlamayı da geliştirmektedir.

etkin hızlı okuma teknikleri

Akıcılığı Geliştirmek Hızlı Okumayı Geliştirir mi?

Akıcı olamamak, okuyucuyu yavaşlayan önemli bir faktördür. İç ses, tanımadığı kelimelerde oldukça yavaştır. Okumayı hızlandırmak için akıcılığı sağlamak gerekir. Bunun için, kelimeleri tanıma çalışmaları yapılmalıdır.

Akıcı Okumak İçin

Kişi sadece yabancı metinleri okurken akıcılık problemi yaşamaz. Ana dilde olduğu halde teknik kelimelerin ve akademik bilgilerin olduğu metinlerde de akıcılık azdır. Akıcılığı geliştirmek için çok okumak ve daha fazla kelime görmek gerekir. Farklı metinler okumak ve değişik kelimelerle daha fazla muhatap olma zamanla kelimeleri daha hızlı anlamayı ve okumanın hızlanmasını sağlar.

Metinde Ne Keşfedeceğini Çıkarmak Hızlı Okumayı Etkiler mi?

Kitabı veya makalenin nasıl oluşturulduğunu bilmek, dikkatin önemli noktalarda toplanmasını sağlar. Tarama yapılması, metnin tanınmasına yardımcı olur. Metni veya kitabı tanımada en önemli ipucu, ne çıkarılması gerektiğini bulmaktır. Kişi okumaya başlamadan çıkarımda bulunacağı ana konuyu anlarsa, dikkatini ilgili cümlelere ve kelimelere verir. Dikkatin belli kelimelerde toplanması anlamayı ve okumayı geliştirir. Merak uyandıran metinler ve kitaplar okumaya biraz fazla zaman ayırmak hızlanmaya yardımcı olur.

Akılda Tutmanın Hızlı Okuma Gelişiminde Etkisi Nedir?

Okulda veya iş konusundaki önemli belgelerde bazen hızlanmak değil anlamak daha önemli olur. Okunacak metinlerdeki önemli olan fikirleri ve gerçeklerin akılda tutulması gerekir. Bu noktada aslında kapsamlı anlamanın yanında uzun dönemli akılda tutma da gerekir. Bilimi anlamak ve uzun süre akılda tutmak için bazı önerilerde bulunur. Düşünülen şeyin hatırlanması, hafıza prensibidir. Kelimelerin veya cümlelerin altını çizmek hatırlamaya yardımcı olurken anlamaya yetmez. Hatırlanacak ve anlaşılması gereken kelimelerin ve bilgilerin yeniden not alınması bir alternatif olabilir.

Okuma Hızını Arttırmak Mümkün

Akılda tutarak dakikada 500 ila 600 kelimeye çıkmak alınan eğitimler ve yapılan pratiklerle mümkün olabilir. Bazı durumlarda metni taramaktansa hızlı okuma daha iyi bir seçenek olabilir. Metnin nasıl kavramsallaştırıldığı hızlı okuyucuya sağladığı faydayı belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir