Disleksi Hızlı Okuma Teknikleri Nedir

Disleksi Tedavisi

Disleksi, kişinin normal yada üstün zeka olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde sorun yaşamasına neden olan özel öğrenme bozukluğudur. Disleksi tedavi edilmezse ne olur? sorusuna şu cevapları verebiliriz?

 • Genel olarak okuma bozukluğu şeklinde görülen disleksi, hafıza ve dikkati de etkiler.
 • Entelektüel düzeydeki kişilerde de görülebilir. Disleksi olan anne babaların disleksi olan çocuklara sahip olma ihtimali yüksektir.
 • Bunun yanında dislektik kişiler farklı meslek dallarında çok başarılı da olabilir. Hatta akademik yaşamları açısından dahilik seviyesinde bile olabilirler. Fakat disleksinin erken teşhisi ileride yaşanabilecek sosyo- psikotik bozuklukların engellenmesi açısından önemlidir. Öğrenme problemi yaşayacak disletiklerde gerekli önlemler alınmazsa akademik başarı körelebilir. Bunun için teşhis çok önemli. Dislektik çocuklar özel çocuklardır. Hayalleri farklıdır. Hatta dahilik düzeyinde olan çok disletik vardır. Hayaller olmazsa ne bilim ne sanat gelişir.

Disleksi Görülen Kişilerde Konuşma Bozukluğu

Disleksi görülen kişilerde konuşma bozukluğu da vardır dolayısıyla erken teşhis önemlidir. 

Disleksi tedavi edilmezse çocuklarda neler olur?

 • Geç konuşma ya da konuşurken harfleri yutma ve yanlış telaffuz görülür. Sözel olmayan öğrenme bozukluğu olan çocuklarda sağ ve sol ayrımı yapılamamaktadır, dolayısıyla da yaş grubundan geri kalırlar.
 • Hafıza ve isimleri karıştırma problemi görülebilinir.
 • Özellikle ebeveynlerin, kreş ve anaokulundaki öğretmenlerin çocukları iyi gözlemlemesi gerekir. Disleksi eğitimi, alanında uzman eğitmenler tarafından yapılarak çocuğun yaş grubu ile arasında olan farkı kapatılmalıdır. Bu durum çocuğa uygulanacak bireysel ve sistemli bir programla gerçekleştirilmelidir. Bu programdaki özel eğitim çalışmaları çocuğun öğrenme yoluna göre oluşturulmalıdır.
 • Çocukta öz güven kaybı olur. Eğitimde çocuğun öz güveni tazelenir. Yetenekleri keşfedilirse öz güven tamamen yerine gelir.
 • Disletik çocuklarda anne babalar sadece okullardaki akademik başarı üzerinde durmamalıdır. Bu çocuklar özel çocuklardır. Yeteneklerini keşfetmek gerekir.
Disleksi Tedavisi

Disleksi Tedavisi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuk sosyal çevresinde güvenebileceği bir kişi ve ortama ihtiyaç duyar. Çocukların anne ve babalarını bu konumda görmesi için, çocukla kuvvetli bir iletişim kurmalı ve güven algısı yaratmalıdır. Disleksi tedavi edilmezse ne olur?

disleksi eğitimleri
 • Matematiksel ifadeleri anlamada ve kullanmada zorluk yaşanabilir. Ya da basit şekilleri çizerken orantısız çizimler gerçekleşebilir. Disleksi de en çok görülenlerden biri de 6-9, 3-8 gibi rakamları birbirine karıştırmadır.
 • Yazı yazarken hizalamada problem yaşar. Okullarda geç okuma, yazıda bozukluk, matematiksel işlemleri yapamama çocuğu soyutlar. Kendi kabuğuna çekilmesini sağlar. Bunun eğitim ile mutlaka önüne geçilmesi gerekir.
 • Disleksi duygusal ve sosyal problemlere yol açarak, akıcı konuşma bozukluğuna sebep olabilir. Kendini ifade etmekten kaçınır. Disleksi eğitimi ile bu problemler kesinlikle önlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir