DİSLEKSİ TANIMI NEDİR

Her ebeveynin bilmesi gereken bir konu aktaracağız sizlere, öncelikle disleksi nedir sorusunu aydınlatalım disleksi, beynin dış dünyadan aldıklarını beyinde nasıl işleyeceğini, nasıl yönlendireceğini veya nasıl anlayacağını bilmemesidir. Disleksi aileden çocuğa geçiş sağlar, peki disleksi bir hastalık mıdır sorusu sizleri telaşlandırmasın çünkü disleksi bir hastalık değildir disleksi neden olur bunun bilgisini sizlere sunacağız.

DİSLEKSİ HANGİ NEDENLERDE KARŞIMIZA ÇIKAR

Tanımımızda bahsettiğimiz gibi disleksi öncelik olarak aileden geçiş yapar, bunun yanı sıra yaşantımızda disleksi nedenleri;

  • Beyinden alınan hasar
  • Görsel algılama
  • İşitsel algılama
  • Dilsel algılama

DİSLEKSİ NEDENLERİ BİZİ ÇÖZÜME NASIL KAVUŞTURUR

OKUMA GÜÇLÜĞÜ, DİSLEKSİ

Ebeveyn olarak öncelikle çocuğunuzu doğru tespit etmeniz gerekir, genel olarak baktığınızda disleksi okuma bozukluğu, anlatılanı anlayamama, kelime telaffuzunda zorlanma, yazıya aktarmada güçlük çekme, gündelik yaşadığı olayları aktaramamak gibi birçok şeyde geri planda kalacaktır, bu yüzden doğru tespit çok önemlidir. Öncelik olarak sizler ebeveyn olarak izleyeceğiniz yol bu sorunu kendi başınıza çözmek değil de çocuğunuza sağlam eğitim sunmalısınız, doğru eğitim çok önemlidir.

DİSLEKSİ EĞİTİMİ BİR SÜREÇ İŞİDİR

Her şeyi bir anda veremezsiniz bu nedenle aşamalı bir eğitim sistemi, kursumuz siz ebeveynler olarak yaptığınız tespitten sonra bizlerde burada bölümlerden oluşan bir eğitim program uygular. Hangi eğitim, hangi öğrenciye uygulanır, iyi tespit ediyoruz. Bu sayede birçok öğrencimiz kendini okuma konusunda geliştirirler. Eğitimlerimiz bütün yaş gruplarına göre vardır. Ebeveynler, gençler, çocuklar her yaşta gözlemleyebiliriz. Çocuklarımıza bizler doğru tespitler yaparak onlara sağlıklı ve başarılı bir hayat sunuyoruz.

Disleksi eğitimi bir süreç işi olduğu için, sabırlı olmak gerekmektedir. Okumak ve okuduğunu anlamak hayatımızda bizi güzel yerlere taşıyabilecek en değerli hazinedir. bilgi her zaman hayatımızı yönlendirmemize katkı sağlar hayat bir sınavdan ibarettir. Bir yerlerde olabilmek için sınavlardan geçiyoruz. Bu sınavlarda bildiğiniz gibi paragraf, sayısal bölümlerden oluşuyor okuduğunu anlamak çok önemlidir. Kursumuzda hızlı okuma değil bunun yanı sıra yabancı dil eğitimlerimizde mevcuttur. Bilgi hayatınızın hiç ummadığı yerlerde sizi karşılaştıracaktır. Birçok öğrencimiz hayatına bu kursla yön vermiştir.

Disleksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evladı olan her ebeveyn çocuğunun en iyi olmasını arzu eder. Fakat bazı çocuklar diğerlerinden farklı özellikler taşıyabilir. Okuduğu ile ilgili soruları yanıtlamakta zorlanan çocuğu olanlar disleksiden şüphelenirler. Tanıyı koyup tedaviyi koymak uzmanların alanına girmektedir. Fakat anne babaların da disleksi konusunu bilip, belirtilerine dikkat edip tanının erken konulmasına yardımcı olabilirler. Disleksi, çocukların akıcı ve doğru okumasını zorlaştıran, ömür boyu süren öğrenme rahatsızlığıdır. Dünya çapında %17 civarında çocuğun bu rahatsızlıktan etkilendiği tahmin edilmektedir. Kesin ve kalıcı bir ilaç tedavisinin olmadığı bu rahatsızlığı taşıyan çocuğa doğru yardım yapıldığında, disleksi olan birçok insan, iyi bir şekilde okumayı ve yazmayı öğrenebilir.

Dislekside Tedavi Mümkün mü?

Çocuğuna disleksi tanısı konmuş olan veliler, çocuklarının eğitimi için kursumuza başvurmaktadır. Disleksi konusunu çözüme kavuşturan anne babalar, rahatsızlığın tamamen çözüme kavuşup kavuşmayacağını öğrenmek isterler. Bunun için kursumuza gelen ebeveynler bu sorunun cevabını araştırırlar. Dislekside erken teşhis ve tedavi, çocukların okul ve sosyal hayatlarına tutunması için önemli bir etkendir. Bu bireylerin, yapılandırılmış bir dil yaklaşımı kullanılarak özel olarak eğitilmiş bir terapistten veya eğitimciden destek almaları gerekir. Aynı anda işitme, dokunma ve görme duyularını içeren sistematik ve açık bir yöntemle verilen eğitim, disleksili bireyleri hayata daha kolay adapte eder. Kursumuz, bireyleri kelime körlüğü olarak bilinen disleksiden, hızlı okuma taktikleri ve detaycı eğitim sayesinde kurtulmayı amaçlanmaktadır.

Disleksi Tedavisi ve Hızlı Okuma Kursu

Anne babalar, disleksi konusunun öğrendiklerinde çocuklarının geleceği ve okul hayatı hakkında çok büyük endişeler duymaktadır. Hızlı okuma kursumuz, ebeveynlerin kafasındaki soruların tamamını ortadan kaldırmayı hedef edinmiştir. Kursumuzda verdiğimizi eğitimimizin odak noktası çocuklarımızın başarısıdır. Okuma güçlüğünü yenerek başarıyı elde etmek en büyük idealimizdir. Kursumuzun eğitimleri:

  • 3 haftada 6 günden sonra
  • 4 haftada 4 gün birebir eğitimler ve evde egzersizlerle yapılarak yerine getirilmektedir.

Eğitimlerimizin normal süreci yukarıda ifade ettiğimiz gibidir. Fakat eğitimlerimizin süreci öğrencinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Özgül öğrenme güçlüğünün en alt dalı olan disleksinin çeşitleri bulunmaktadır. NASA’da çalışan her iki kişiden birinde disleksi olduğu bilinmektedir. Bu durum disleksinin orta düzeye ve orta düzey üstü zekaya sahip kişilerde görüldüğünü ve zeka problemi olmadığını göstermektedir.