YÖS KURSLARI

YÖS Ankara

 1. Before
 2. After

YÖS NEDİR?

YÖS kursları ile Ankara‘ da tanınan Bilişsel Akademi eğitimleri hakkında bilgi almadan karar vermeyin!

Ülkemizde yükseköğretim kurumlarında kendi imkânları ile okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girmeleri gereken ve alacakları puanın doğrudan üniversite tercihini belirleyeceği sınava YÖS denir. Bu sınav geçmiş dönemde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) yılda bir defa olmak üzere haziran ayında düzenlenmekteydi. 2011 yılında yapılan değişilikle her üniversite kendi bünyesinde  yapacağı Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarını ile öğrenci almaya başlamıştır.

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmek üzere Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavına (YÖS) başvurmak isteyen adayların uymak zorunda olduğu koşullar, başvuru süreci, sınav tarihi ve ücretler, her yıl Üniversitelerin web sayfalarında yayımlanan kılavuzlarda belirtilir. Üniversitelerin yapmış olduğu sınavlar sadece kendi bünyelerindeki bölümler için geçerli olabileceği gibi, kılavuzlarında belirtildiği gibi birden fazla üniversiteyi de kapsayabilir.

YÖS Dışında Geçerli Sınavlar

Türkiye’deki tüm özel ve devlet üniversiteleri  YÖS dışında SAT(Scholastic Aptitude Test), MATURA, ACT, ABITUR, IB  gibi ulusal -uluslararası sınav sonuçlarını kabul etmektedir. Bazı üniversiteler ise sadece SAT puanıyla öğrenci alımı yapmaktadır. (Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi,  Boğaziçi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi) SAT-1 sınavını, İTÜ ise SAT-2 sınavını kabul etmektedir.

YÖS KURSLARI

Bilişsel Akademi YÖS kursları programı İbrahim Aksakal koordinatörlüğünde sınava hazırlık sürecine katkı sağlamayı sürdürmektedir. Unun süredir, YÖS, SAT, Yabancılar için Türkçe eğitimi veren kurum MEB onaylıdır. Kurslarımızın yapılacağı sınıflar 12 kişilik olup U şeklinde tasarlanmıştır ve her türlü teknolojik donanıma sahiptir.

YÖS KURS SAATLERİ

 • 900

  BİLGİ AL
  KAYIT OL

 •  YÖS ÜCRETSİZ REHBERLİK

  YÖS kursları hakkında ücretsiz rehberlik istiyorum.

 • İbrahim Aksakal

  Kurum Müdürü – YÖS Koordinatörü

  Bilişsel Akademi’ de hem kurum müdürü hem de YÖS – SAT ve Yabancılar için Türkçe eğitimlerinin koordinatörlüğünü sürdüren İbrahim Aksakal Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi mezunudur. 2000 yılında başladığı YÖS eğitimlerine hala devam etmektedir.

  İbrahim Aksakal

  Kurum Müdürü- Koordinatör

  Mesaj
  1. Before
  2. After

YÖS KONULARI

YÖS MATEMATİK KONULARI

YÖS MATEMATİK

YÖS aslında bir matematik sınavıdır. Özgün  Matematik yeteneğiniz varsa bu sınavdan kötü puan almanız zordur. YÖS matematik konuları nelerdir? Hangi konulara çalışmalıyız?

Sayılar

Rasyonel sayılar

Ondalıklı sayılar

Üslü sayılar

Köklü sayılar

Oran orantı 

Çarpanlara ayırma

Denklemler

Kümeler

Polinomlar 

Fonksiyonlar

Limit

Trigonometri

Logaritmalar

Limit ve Türev,

Matriste Dörtlü İşlemler

Determinant

YÖS GEOMETRİ KONULARI

YÖS GEOMETRİ

YÖS Geometri konuları:

Çember,

Üçgen,

Daire,

Dörtgen,

Dikdörtgen,

Kare,

Çokgen

YÖS IQ KONULARI

YÖS IQ

Küp Sayma

2. Birinci Satırdaki İlişkiye Göre İkinci Satırı Hangi Şekil Tamamlar
3. Birinci Ve İkinci Satırda Verilen İlişkiye Göre Üçüncü Satırı Hangi Şekil Tamamlar
4. Farklı Şekli Bulma
5. Harf-Sayı İlişkisi
6. Sayı-Şekil İlişkisi
7. Harfli Tabloda İstenileni Bulmak
8. Şekil Toplama
9. Şekil Dizisinde Hangi Şekil Gelir
10. Şekil Denkliği (Terazide)
11. Şekil Denkliği (Tabloda)
12. 3×3 lük matriste soru işareti yerine hangi şekil gelmelidir
13. 4X4 Matris Eksik Parça Bulma
14. 3X3 Şekil Matrisi Tamamlama
15. 3X3 Sayı Matrisi Tamamlama
16. Küp Açılımı
17. Sıradaki Şekil
18. Şekil Tamamlama, Kural Bulma
19. Sayılar Arası Kural Bulma(Sayı Üretmek)
20. Kare Bütünleme (Tamamlama)
21. Sayılar Arası Kural Bulma
22. Sayı Dizisi Örüntüsü
23. Şekil Örüntüsü
24. Kağıt Katlama
25. Şekilli Denklem Sistemi
26. Harfli Tabloda İstenileni Bulma
27. Şekil Döndürme
28. 7×7 lik matriste bilinmeyeni bulma
29. 3-Boyutlu Şekil Tamamlama
30. 5×5 Su Doku

YÖS sınavında başarılı olmak için her şeyden önce sınavın mantığını çok iyi kavramak gerekir. Soyut düşünme becerisinin, matematik becerisinin yeterli olması gerekmektedir. Ülkemizde genellikle bu sınav için adayların YÖS kurslarını tercih ettiğini biliyoruz.

Yabancılar için Türkçe programlarımız altı seviyeden oluşmaktadır ( A1, A2, B1, B2, C1, C2). Her seviye minimum 96 saatten oluşur. Bilişsel dil öğrenme kuramından hareket eden yabancı dil eğitimlerimizde hem eğlenceli vakit geçireceksiniz hem de çok kısa sürede Türkçe konuşacaksınız.

SAT kurslarımız Amerikalı eğitmenler tarafından verilmektedir. SAT1 ve SAT2 kurslarımız hafta içi ve hafta sonu olup maksimum 10 kişilik gruplardan oluşmaktadır.

SAT özel ders isteyen öğrencilere de birebir eğitim verilmektedir.

Nisan ayının ortalarında başlayan YÖS sınavları için yoğun YÖS kurslarımızda vardır. YÖS yoğun programlarımız 10 hafta sürmektedir.

MİSYONUMUZ

Bilişsel Akademi olarak YÖS eğitimlerinde amacımız, uluslararası profile sahip öğrencilerin yurdumuzda devam etmek istedikleri akademik eğitimleri için rehberliğimiz ve eğitimlerimiz doğrultusunda hedeflerine ulaşmalarını sağlamak, sosyal, kültürel ve diğer alanlarda dahil olmak üzere geleceklerini belirleyen bu maratonda onlara en iyi şekilde yardımcı olmaktır.

EĞİTİM ANLAYIŞIMIZ

Farklı ülkelerden gelmeleri dolayısıyla değişik eğitim müfredatında eğitim görmüş oldukları için YÖS eğitimi alan öğrencilerin farklı metot ve tekniklerle öğrendiklerini ve başarıya ulaşabileceklerini biliyoruz. YÖS’ te 100% başarıyı.

Bilişsel Akademi olarak eğitim kalitesinin uygun fiziksel ve sosyal ortamların sağlanmasına bağlı olduğunu biliyoruz. Bu anlamda öğrencilere 12-14 kişilik geniş ve ferah sınıflarda çalışma imkânı sunuyoruz.
Başarımızı daha da pekiştirmek için sene içi çalışmalarımızı her yıl eğitim dönemi öncesinde yenilikleri takip ederek planlı bir şekilde oluşturuyor, üniversitelerin ilgili duyuru ve ilanlarını takip ediyor, eğitim ve rehberliğimizi siz öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz.

Author's image

KADROMUZ

Bilişsel Akademi bünyesinde YÖS, SAT, TÖMER ve benzeri eğitimlerde deneyimli, eğitim kitapları yazmış alanında uzman yerli ve yabancı eğitmenlerimizle, Üniversitelerin öğrenci kabul ve yerleştirme mevzuatlarına hâkim, rehberlik servisimizden oluşmaktadır.

YÖS BAŞVURU KOŞULLARI

Bilişsel Akademi olarak alanında uzman eğitmenlerimiz ve deneyimli rehber kadromuzla öğrencilere YÖS sınavı başvuru süreci hakkında bilgi vermeyi bir görev biliyoruz.

YÖS Başvuru Koşulları

Aşağıdaki şartları yerine getiren adayların YÖS sınavı için başvuruları kabul edilir. Bunları sıralamak gerekirse bir kişinin bu sınava girebilme koşullarını sağlaması için:

BAŞVURUSU KABUL EDİLEN ADAYLAR BAŞVURUSU KABUL EDİLMEYECEK ADAYLAR
K.K.T.C. uyruklu olup K.K.T.C.’de ikamet eden ve K.K.T.C.’de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar, • Kültür anlaşmaları, kültürel değişim programları ve benzeri düzenlemelerle, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetince yabancı hükümetler emrine verilen burslardan veya yükseköğretim imkânlarından yararlandırılmış olanlar,
• Yabancı uyruklu olanlar T.C. uyruklu olanlar, (lise öğreniminin son üç yılını K.K.T.C dışında yabancı bir ülkede tamamlayanlar hariç)
• Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının aldığı 5203 sayılı Kanunla Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenler, • K.K.T.C. uyruklu olanlar (ortaöğreniminin tamamını K.K.T.C. liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar hariç),
• Doğumla yabancı uyruklu olup daha sonra TC vatandaşlığına geçen çift uyruklular, • Uyruğundan birisi T.C. olan çift uyruklular,( lise öğreniminin son üç yılını K.K.T.C. dışında yabancı bir ülkede tamamlayanlar hariç),
• TC uyruklu olup lise öğreniminin son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar, • Uyruğundan birisi K.K.T.C. olan çift uyruklular (ortaöğreniminin tamamını K.K.T.C. liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar hariç),

YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ KABULÜNDE GEÇERLİ SINAVLAR

• Ulusal sınavlar
• Uluslararası sınavlar
• Türkiye’deki tüm üniversitelerde düzenlenen diğer yurt dışı öğrenci sınavları
• Üniversitenin kendi bünyesinde yapmış olduğu Yurt Dışı Öğrenci Seçme Sınavı (YÖS)

NOT: * Abitur, International Baccalaureate, GCE, Tawjihi vs. gibi lise bitirme sınavları statüsünde olan sınavların geçerlilik sürelerinde bir sınırlama yoktur. Ancak ÖSS=YGS/LGS, SAT, TCS, YÖS, GAOKAO gibi üniversite giriş sınavı statüsünde olan sınavların geçerlilik süreleri iki yıldır.

Ücretsiz Rehberlik

Ücretsiz Yayın

Ücretsiz Aktiviteler

Kariyer Planlaması

Öğrenci Takibi ve Etütler

Konaklama

Uzman Eğitim Kadrosu

YÖS BAŞVURUSU

YÖS için başvuru ve tercih süreci profesyonel bir rehberlik gerektirir. Bu süreçte yapılacak herhangi bir yanlışlık sınav iptali ile sonuçlanacağından dolayı başvuru iyi takip edilmelidir. Bilişsel Akademi olarak geçmiş dönemdeki uygulamaların her yıl güncelleyerek tamamen öğrencinin başarısı odaklı rehberliğimiz sayesinde öğrencilerimizin bu süreci en iyi şekilde geçirerek hedefe ulaşmaları sağlanır.

YÖS Başvuru Sürecinde Bilinmesi Gerekenler

 • Üniversitelerin web sayfalarında yer alan sınav başvuru kılavuzunun incelenmesi, başvuru koşulları, tarihleri, merkezleri ve varsa başvuru ücretinin yatırılacağı banka hesabı ve tutarının öğrenilmesi gerekmektedir. Üniversitelerin web sitelerinde bu bilgilere ulaşacağınız sayfalar genellikle duyurular, yabancı uyruklu öğrenciler, öğrenci işleri daire başkanlığı veya koordinatörlükler alt sayfalarında yer almaktadır.
 • Sınav başvuru kılavuzunda belirtilen banka hesabına başvuru tarihleri arasında sınav ücretinin yatırılması ve başvuru için gerekli formun tamamlanması, gerekiyorsa gerekli belgelerin yüklenmesi veya e-posta ile gönderilmesi gerekir. Bu aşamada gireceğiniz bilgilerin pasaport bilgilerinizle eşleşmesi önemlidir. Sisteme yükleyeceğiniz resim ve belgeler uygun formatta ve boyut olarak büyük olmamalıdır.
 • Sınav yeri tercihinin yapılması (bazı üniversiteler için sınav yeri tek bir merkez olabileceği gibi, çok sayıda yurt içi ve dışı sınav merkezi seçeneği de olabilir.) önemlidir. Sınav tarihi ve saatleri aynı olan üniversiteler arasında verdikleri eğitimin geçerliliği ve istenilen bölümler göz önünde bulundurularak hangi sınava girileceği tercih edilmelidir.
 • Sınav giriş belgesinin çıktısının alınması sürecinde üniversitelerle iletişim mail adresi üzerinden yapılacağından dolayı, süreç boyunca mail adresi ve üniversitelerin ilgili web üzerindeki duyuruları düzenli olarak kontrol edilmelidir.
 • Sınav başvurusunun kabulü ve onayı sonrası size verilen aday numarası ve şifreler not edilmeli, başvuru sırasında oluşacak aksaklıklar için üniversitelerin ilgili birimleriyle mail veya telefon yoluyla iletişime geçilmelidir.
 • Sınav saatinden yarım saat önce sınav merkezinde bulunulmalıdır. Sınava girişte sizden istenen belgeler hazır edilmelidir. Sınav öncesi mutlaka sınava girilen merkez öğrenilmeli, belgeler bir gün öncesinden hazır edilmeli, sınav süresi, geçmiş yıl soruları ve sınav sistemi hakkında bilgiler edinilmelidir.

YÖS SINAV ÜCRETİ

Başvuru ve sınav ücreti üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Sınav için genel olarak 50-200 TL arasında ücretler talep edilmekte, ödemeler üniversitelerin web sayfasında belirtilen TL, DOLAR veya EURO hesaplarına banka veya kredi kartı aracılığıyla yatırılabilmektedir. Elden yapılan ödemelerde; bankadan alınan dekontta üniversitelerin adaylardan istedikleri açıklama yer almalıdır. Alınan belge sınav süreci boyunca saklanmalı, istenildiği zaman ibraz edilmelidir. Türkiye dışından başvurma ve sınav ücreti, Türkiye dışındaki muhabir bir banka ve uluslararası işlem yapan bankalar aracılığı ile gönderilmelidir. Adayların gönderdikleri paralar transfer edildikten ve hesaba aktarıldıktan sonra yatırılmış sayılır.