YÖS sınavı mı yoksa TYT-AYT mi? Çifte vatandaş olan öğrenciler hem YÖS hem de TYT-AYT sınavlarına girbiliyor. Hatta isterlerse iki sınava da birden girebilirler. Yabancı uyruklu öğrencilerin hepsi bu hakka sahip değil. Çift vatandaşlık hakkında sahip olan ve bir vatandaşlığı Türk olanlar için geçerli bir durumdur. Bunun içinde öğrenciler kararsız kalmakta hangi sınava girmeleri gerektiğini sürekli sormaktadırlar.

Bunun içinde sizlere bir video hazırladık. YÖS sınavı bildiğiniz gibi birçok üniversite tarafında yapılmakta olup hatta bazı üniversiteler aynı yıl içerisinde birden fazla sınav yapmaktadır.

TYT-AYT yılda bir kez yapılmakta olup birden fazla alanda sınava girmektesiniz. Mesela; tıp tercihinde bulunacak biri kimya, fizik, biyoloji, geometri, matematik, Türkçe dersleri dışında TYT‘ de tarih, coğrafya ve diğer derslerde de başarılı olmak zorunda.

YÖS sınavında ise alan daha dardır. Bunun içinde YÖS, TYT-AYT göre daha avantajlı olmaktadır. Hem çok fazla üniversite tarafından yapılması hem de bir üniversiteden aldığınız YÖS puanı ile farklı üniversitelere başvurabildiğiniz için.

Sonuç olarak biz YÖS diyoruz. Videomuzu izlediğinizde bize hak vereceksiniz. Sorularınızı videonuz yazabilirsiniz.

YÖS kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edeilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir