Rusça kursu Ankara

Rusça’yı Öğrenebilmek Birçok Nedenimiz Var

Rusça’ yı öğrenebilmek aslında çok zor değil. Dünya klasiklerini okuyanlar Rus kültürünü ve özellikçe Rusçayı daha fazla merak etmektedir. Rus kültürünü edebiyat üzerinden takip etmek mümkündür. Çünkü dünyaca ünlü yazarlar Tolstoy, Puşkin, Gogol ve Dostoyevski Rus’tur. Klasikleri aslından okumak isteyen edebiyatseverler için Suç ve Ceza’nın Rusça olması bile Rusça seni seviyorum demek için yeterli bir sebeptir.

 • Sadece edebiyat olmayıp müzik dünyasında da dünyaca ünlü müzisyenler vardır. Rus kültüründe önemli bir yere sahip olan müziğini anlamak ve daha büyük keyif alabilmek için de Rusça öğrenmek bir ihtiyaçtır. Bir dili öğrenmek için aslına nedene ihtiyaç olmamalıdır. Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan diye bir deyim vardır. İnsanın kendini geliştirmek istemesi bile dil öğrenmek için bir nedendir.
 • Yine de dünya sinema tarihinin unutulmaz filmlerine imza atmış olan büyük yönetmen Andrey Tarkovski’nin filmlerini orijinal halinde izlemek bile hızlı Rusça öğrenme için güzel bir motivasyondur. Andrety Tarkovski’nin yolundan giden yeni nesil Rus sineması da başarılı işler çıkarmaktadır. Rus kültürünün zenginliğini ve çok boyutluluğunu aslından öğrenmek için Rusça öğrenmek şarttır. Rusçası olan bir kişi, Rusya’nın kültür ve sanat yaşanını daha yakından ve derinden inceleyebilme yeteneğini elde etmiş olacaktır. Son 20 yıldır ekonomik atılımlar yapan Rusya, farklı ülkelerle ticari ilişkiler içine girdi. Böyle olunca Rusya’ya gezmeye ve ticari ilişkilerinden dolayı giden sayısı her geçen gün artmaktadır. Turizm açısından düşünüldüğünde bile Rusça bilmek günümüzde İngilizce bilmek kadar büyük önem taşımaya başladı.
 • Ülkemizin tatil beldelerine gelen Rus turistlerin sayısının artması Rusça bilen insana ihtiyacı her geçen gün artırmaktadır. Çeşitli Rusça öğrenme yolları deneyerek dili öğrenmek isteyen sayısı da doğal olarak artmaktadır. İş dünyasında CV’sine Rusça bildiğini ekleyebilenler rakiplerinden birkaç adım öne geçmektedir. Tabi bunda büyük firmaların Rusya ile olan ticari ilişkilerinin artmasının önemi fazladır. Çalışanın farklı bir alfabeye yapısına sahip olan Rusçayı bilmesini işverenler çalışkan ve yetenekli olduğuna dair bir işaret olarak görmektedir. Böylece iş hayatında Rusça diğer dillere göre daha avantajlı olmaktadır.
Rusça Kursu Ankara

Rusça Eğitimi İçin Kurslar

Rusça’ yı öğrenebilmek için bir kursa gidebilir, sistemli bir şeklide Rusça öğrenebilirsiniz.

Ülkemizdeki bir kişinin Rusça konuşulan ülkelerde yatırım yapması ve iş fırsatlarını değerlendirmesi için ilk adım olarak en iyi Rusça kursu ile irtibata geçerek dili öğrenmeye başlaması gerekir. Artan talep üzerinde ülkemizde Rusça eğitimi veren kurs sayısında artış gözlenmektedir. Kurs tercihi yaparken;

 • Eğitim veren öğretmenlerin uzmanlık alanları
 • Eğitimde kullanılan dokümanların dünya devleri kalitesinde olup olmadığı
 • Öğretmenlerin Türkçe ve Rusçanın dilbilgisi ve gramerine hakim olup olmadığına
 • Öğretmenlerin deneyim ve bilgi birikimlerine
 • Derslerde kur sisteminin uygulanıp uygulanmadığına dikkat edilmelidir.

Rusça’ yı öğrenebilmek için karar vermelisiniz.

Kur sistemi dil öğreniminde oldukça tesirlidir. Eğitimlerimiz başlamadan öğrencilerimize seviye tespit sınavı yaparız. Öğrencileri temel eğitim, orta, ileri ve iş seviyelerine göre kurlara ayırırız. Temel seviyede olan birinin ileri seviyedeki öğrenci ile aynı sınıfta olması eğitimi aksatıp, ilerlemeyi durdurmaktadır. Her kişinin seviyesine uygun kurda eğitim alması daha pratik ve hızlı öğrenmesini sağlayarak Rusça seni seviyorum demesini kolaylaştıracaktır. Her bir kurdan bir üste geçmesi düzenli çalışma ile 2 veya 2,5 ay kadar sürmektedir.  Her kurun bitiminde sınav yapmaktayız. Sınavlarla öğrencilerimizin durumlarını gözlemleyerek gerekli konularda takviye yapmaktayız.

Rusça Eğitim Seviyeleri

Rusça dil eğitim seviyelerini şöyle sınıflandırmaktayız:

 • Başlangıç seviyesi 1:

Hiç Rusça eğitimi almamış veya çok az bilenler için uygulanır. Eğitimin sonunda öğrenciler hafif seviyede dili konuşabilir, yazabilir ve dilin grameri hakkında genel bilgi edinir. Seviye 1’i bitirenler öneri yapabilir, kabul veya ret cümleleri kurar, kendini tanıtabilir, selamlaşır, günlük tutar veya kart yazabilir.

 • Başlangıç seviyesi 2:

Belli oranda Rusça konuşan, temel eğitimi almış ve gramer bilgisi olanların bulunduğu seviyedir. Kolay Rusça eğitimlerinden olan bu seviye sonunda öğrenciler kısa cümlelerle günlük konuşmalarını yapabilirler. Bir gününü anlatır, mektup yazar, duygu ve düşüncelerini ifade edebilir.

 • Orta seviye 1:

Rusçayı belli seviyede bilinçli ve akıcı konulan öğrenciler orta seviye 1’e alınır. Kurun sonunda, karmaşık cümleler kuran, okuduklarını orta düzeyde anlayan, farklı konularda bir Rusla konuşan öğrenciler yetişir. Şarkı sözlerini anlar, makale okuyup anlar, geçmişten bahsedebilir.

 • Orta seviye 2:

Bu seviye artık bilinçli olarak Rusça konulanlar içindir. Kuru bitirenler, orijinal kitapları okuyabilir, sevinç, öfke, memnuniyetsizliğini anlatabilir, uzun, anlamlı cümleler kurabilir, gazete yazılarını anlayabilir. Hızlı Rusça öğrenme aşamalarının büyük bir kısmı bu seviye bitirildiğinde geçilir.

 • İleri seviye 1:

İleri seviyeler artık Rusçayı iyi derecede konuşabilen ve anlayabilenler içindir. İleri seviye 1’i tamamlayanlar, yazılı, sözlü söylemler gerçekleştirebilir, her yönüyle dili anlayabilir, üst düzeyde Rusça konuşan birinin konuşmalarından sorumluluklarını anlayıp yerine getirebilir, kendi fikrini veya farklı bir fikri savunabilir.

 • İleri seviye 2:

Bu seviyeyi bitirenler Ruslarla her konuda iletişime geçip tartışabilir. İleri bir seviyeye ulaştıklarından iletişimde sıkıntı yaşamazlar. Tam anlamıyla Rusçayı konuşacak, okuyacak ve anlatacak konuma gelirler.

RUSÇA DİL KURSU

Rusça Özel Ders Gerekli midir?

Rusça’ yı öğrenebilmek için birçok insan özel ders tercih edebilir. Kursumuz, sınıf sistemiyle çalışmaktadır. Fakat bazı kişilerin çalıştığı kurumdan veya ihtiyacının farklı olmasından dolayı sınıf eğitimi yeterli gelmeyebilir. Bu durumda bulunanlar için özel programlar tavsiye edilir.  Rusça öğrenme yolları tek olmadığından farklı seçenekler değerlendirilmelidir. Özel derse ihtiyacı olan kişinin durumu, eksikleri ve seviyesini öğrenmek için seviye tespit sınavına tabi tutulur. Seviye tespit sınavında konuşma, dinleme, okuma ve yazma alanları bulunur. Sınav neticesinde durumu tespit edilen öğrenciye öğretmenlerimiz özel bir program hazırlar. Hazırlanan program hızlı bir şekilde uygulanmaya başlar. Özel ders Rusçayı en kısa zamanda öğrenmek zorunda olan, zamanı kısıtlı olanlar için idealdir. Çünkü öğrencinin hızına göre program değiştirilir ve eğitim daha hızlı tamamlanabilir.

Alana Göre Rusça Eğitim Yapılır mı?

Dil eğitiminde kişinin nerede kullanacağı aslında çok da önemli değildir. Çünkü dil bir bütün olarak verilmektedir. En iyi Rusça kursu zaten verdiği eğitimle öğrencilerini her alanda yetiştirecektir. Fakat kullanılacağı alana göre bazı ekstralar verilebilir. Ülkemizde verilen Rusça eğitimleri genellikle iki alan gözetilerek verilmektedir. Bunlar;

 • Ekonomi ve Ticaret: Türkiye’nin ticari anlamda Rusya ile olan ilişkilerin artması Rusça bilen elemanlara ihtiyacı artırmıştır. Ayrıca Rusçanın konuşulduğu ülkelerde ticari ve iş yatırımları yapan Türk firmaları çalışanlarında Rusça dili aramaktadır. Günümüzde Rusya’da 300’den fazla Türk sermayeli şirket faaliyet göstermektedir. Şirkette görev yapacak elemanların Rusça bilmesi ise şart koşulmaktadır.
 • Turizm ve kültürel ilişkiler: Son yıllarda ülkemize gelen Rus turist sayısının artması, kültürel faaliyetlerin çoğalması Rusçaya ilgiliyi artırmıştır.

Rusyayı Öğrenebilmek için İki Önemli Kural

Rusça, İngilizceye kıyaslandığında biraz daha zor bir dildir. Bir müddet eğitim alan İngilizce çeviri yapabilirken Rusça Türkçe tercüme yapabilmesi için bir kişinin daha uzun süreli Rusça eğitim alması gerekir. Rusça öğrenmek için şu iki kurala dikkat edilmelidir:

 • Rus dilbilgisinin temek kuralları çok iyi öğrenilmelidir. Padej yani isimlerin çekim halleri iyice öğrenilmelidir. Padej, pratikte kullanılacak kadar bilinmelidir. Dilbilgisi kurallarını bilmeyen biri Rusçayı öğrenemez, konuşamaz. Rusça, İngilizce gibi ezberlenen bir dil olmadığından dilbilgisinin bilinmesi değer kazanmaktadır.
 • Dil kursu seçimi doğru yapılmalıdır. Rusçayı öğretecek kişinin hem Türkçe hem de Rusça gramer bilgisinin çok iyi olması şarttır. Rusça eğitmenleri bilgili, deneyimli, en üst düzeyde eğitimli olan kurslar tercih edilmelidir.

Rusçayı öğrenebilmek çok zor değil. Karar verin sizlere Rusça kursumuzda size özel bir eğitim sunalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir