ankara Rusça eğitimi veren yerler

Rusça Öğrenmek

Rusça kursları hakkında bilgi vermeden Rusya’ yı tanıyalım. Rusya denilince birçok kişinin aklına Dostoyevski, Kızıl Ordu, güzel bayanlar, kocaman bir coğrafya gelmektedir. Dikkatleri çeken çeşitli özellikleri bulunan Rusya son günlerde ülkemizin yaptığı ticari faaliyetlerle de gündeme gelmektedir. Rus alfabesi olan Kiril, alışık olmadığımız bir mahiyete sahip olduğundan Rusça öğrenmek isteyenlerin gözünü korkutmaktadır. Dünyanın en ilginç ülkelerinden biri olan Rusya kesinlikle görülmesi, yaşanması ve keşfedilmesi gereken bir ülkedir. Rusya’yı doğru algılayabilmek, tercüman kullanmadan kendimizi anlatabilmek için Rusça bilmek büyük bir önem taşımaktadır. Görüntüde biraz zor gibi görünse de aslında Rusça öğrenmek zannedildiği kadar çok zor bir iş değildir. Birde öğrenmek için geçerli sebebi olanlar için durum daha da kolaylaşmaktadır. Ankara’ da ikamet edenler Rusça kursları hakkında bilgi için bizi arayabilir.

Dünya üzerinde Rusça konuşan yaklaşık olarak 250 milyon insan bulunmaktadır. En fazla konuşulan Çince ve İngilizcedir. Rusça ise dünya üzerinde en fazla konuşulan 8.dildir. Sadece Rusya’da değil, Kazakistan, Kırgızistan, Belarus gibi ülkelerinde resmi dili olduğundan ve ayrıca zamanında daha büyük bir coğrafyaya hitap ettiğinden oldukça popülerdir. Balkanlar, Ukrayna, Ermenistan, İsrail, Amerika Birleşik Devletleri ve Azerbaycan gibi ülkelerde konuşulan diller arasındadır. Rusça gramer, Slav dil grubunda olan Çekya, Ukrayna gibi bazı ülkelerin dillerine çok fazla benzemektedir. Rusçanın resmi dil olduğu ülkelerle ticaret yapacak olanların, Rus metinlerini aslından okumak isteyenlerin, araştırmacıların, Rusya’ya seyahat yapmayı planlayanların, üniversite okumak veya yüksek yapmak isteyenlerin kesinlikle Rusça dil eğitimi alması gerekir.

Rusça Öğrenme Kuralları

Her yabancı dilin kendine özgü öğrenme kuralları vardır. Çince de farklı bir metot uygulanırken Arapçada daha farklı bir yol izlenir. Rusça öğrenmek için de bazı kurallar vardır. Bu kuralları kısaca şöyle sıralayabiliriz:
  • En başta temel dilbilgisi kurallarını çok iyi öğrenmek gerekir. Rusça dilbilgisinde Padej adı verilen isimlerin çekim halleri vardır. Rusçayı öğrenmek isteyenler iyi bir temel oluşturabilmek için amatör dilbilimci seviyesinde Padej öğrenmelidir. Öğrenilen Padeji pratikte kullanmak gerekmektedir. İsimlerin çekim hallerini öğrenmeden Rusça konuşmak mümkün olmaz. Rusça İngilizce gibi kolay ezberlenen bir dil değildir. Bundan dolayı Rusça öğrenmek için kurallara önem vermek gereklidir.
  • Rusça en iyi şekilde öğrenmek için kurs tercihi doğru yapılmalıdır. Rusçayı öğreten kişinin Türkçe ve Rusça dilbilgisi kurallarını çok iyi bilmelidir. Çat pat Türkçe konuşan, dilbilgisi kurallarını bilmeyen bir Rustan, Rusça öğrenilmez. Kulaktan dolma bilgilerle, dilbilgisi ve gramer bilmeden Rusça öğrenmek Rusça bilmek anlamına gelmez. Normal bir zekaya sahip olan bir insan 1 saat içinde en az 10 Rusça kelime ezberleyebilir. Rusya’da yaşayan, günlük hayatını Rusya’da geçiren birisi yılda en az 300 veya 400 kelime öğrenir. Kendini az çok ifade edecek kadar Rusça konuşur. Kafa göz yararak Rusça konuşmak ile Rusça öğrenmek arasında fark olduğundan Rusça öğretmeninin Türkçeyi ve Rusçayı çok iyi bilmesi gerekir. Ancak Türkçe ve Rusça dilbilgisini çok iyi bilen öğretmenleri bulunan bizim gibi Rusça kursları

Rusça Dilini Nasıl Öğrenebilirim

Rusça öğrenmenin en iyi yolu Türkçe ve Rusça dilbilgisini, gramerini, kurallarını bilen öğretmenlerin eğitim verdiği kursa gitmektedir. Bazı kişiler kursa gitmeyi tercih etmeyip eğitim setleri alıp kendi başına öğrenmeyi seçmektedir. Tabi bu da bir yoldur. Fakat bu mevzuda eğitim setinin kim veya kimler tarafından hazırlandığı, konunun uzmanı olup olmadıkları önem arz etmektedir. Rus Dili ve Edebiyatı mezunu bir Türk, uzun yıllar Rusça eğitimi veren bir öğretmen tarafından hazırlanan eğitim setleri her zaman için bir adım öndedir. Hazırlayanın Rusça eğitimi konusunda bilgi ve birikim sahibi olması daha pratik yollar göstereceği anlamına gelir. Rusça öğrenme kitabı ve görüntülü eğitim seti birlikte olduğunda öğrenmek daha kolay olacaktır. Setler genellikle başlangıç, orta, ileri ve iş düzeyinde eğitim vermektedir. HD kalitesinde çekilmiş olan videolarla, yazılan yazılar ve anlatımlar en ince ayrıntısına kadar görülebilmektedir.

Rusça Öğrenmek Zor mu?

Rusça Dil Eğitimi Ankara

Dünya genelinde en fazla konuşulan 8.dil olan Rusça, yaklaşık olarak 250 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Kiril alfabesiyle yazılan Rusçayı öğrenmek zor gibi görünmektedir. Temel eğitim seti ile başlayarak alınan eğitim ile öğrenmek kolaylaşmaktadır. Kursumuzda eğitim veren tecrübeli öğretmenlerimiz Rusçanın pratik yollarını göstererek öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Kısa süre içinde Rusça öğrenmek için kurs eğitimimizden faydalanabilirsiniz. Rusça alfabe yazımı, okunuşu, Rusça alfabeler, Rusça gramer, Rusça sayılar, Rusça yeme içme, kelimeler, zamanlar, sebze meyve isimleri başta olmak üzere Rusça temel konulardan başlayıp orta, ileri seviyeye kadar dil eğitimi verilmektedir. Rusya ile ticaret yapan kişiler için özel iş Rusçası eğitimi özel eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir. Adım adım dil öğrenmek, konuşulanlar anlamak ve derdini anlatabilmek büyük bir keyif vermektedir. Rusça biraz zorlu bir dil olsa da zamanla zevkli bir hal alacaktır. Kolay ve zevkli Rusça öğrenimi için sizleri kursumuza beklemekteyiz.

Rusça dili öğrenme teknikleri

Yabancı dil öğrenmek için tekniklere ihtiyaç vardır. Teknikler dili daha kısa süre içinde öğrenmeyi sağlamaktadır. Dil eğitimi alanlar her dilin farklı tekniği olduğunu bilmektedir. Şimdi sizlere kolay Rusça öğrenme tekniklerini maddeleştireceğim:

  • Rusçayı neden öğrenmek istediğinizi yani amacınızı belirleyin. İş, okul, gezi, özel ilişkiler gibi amacınızı belirlediğinizde öğrenme tekniğiniz ve hızınız farklılaşacaktır.
  • Dil öğrenme planı belirleyin. Haftanın hangi günlerinde dil eğitimine gidebileceğinizi belirleyin.
  • Amacınıza ve Rusçaya verdiğiniz önem kadar çalışma süresi belirleyin. Haftada en az 3 saatinizi Rusça öğrenmek için ayırmalısınız.
  • Rusçayı sadece okumak veya yazmak için öğrenmeyin. Rusçayı keşfedin. Keşfetmek için o hafta öğrendiğiniz kelimeleri ve dil bilgisi kuralını zihninizde devamlı surette karşılaştırın, öğrendiklerinizle konuşun. Yani öğrendiklerinizi bilinçaltınıza tamamen yerleştirin.
  • Günlük öğrenme kapasitenizin üzerinde fazla yükleme yapmayın. Daha kısa sürede öğreneceğim derken her şey daha çok karışabilir. Herkesin günlük öğrenme kapasitesi farklı olduğundan sınır koymak doğru olmayacaktır.
  • Günlük ezberleme kapasitesiniz test ederek belirleyin. Temel seviyedeki biri günde kaç tane Rus alfabesi ve kelime ezberleyeceğini belirlediğinde öğrenme planını bunun üzerine bina edebilir.
  • Dil öğreniminde kelime bilmek önemlidir. Fakat kaç kelime bilirseniz bilin Rusça diziler, radyo, televizyon programları izleyin. Az kelime biliyorum diye sakın bunlardan uzak kalmayın. Mimik, el kol hareketlerini de görmek mümkün olduğundan dizi, televizyon programları gibi görseller Rusça eğitimine daha çok katkıda bulunur.
  • Bildiklerinizi devamlı tekrar etmek için dergi, gazete okuyun. Başlarda 2 kelimesini anlayan kişi okumaya devam ettikçe daha fazla kelime anlayacaktır.

Rusça Öğrenme Maliyeti

Rusça öğrenmek isteyen kişi Rusçayı en güzel, en kolay ve en hızlı şekilde öğretecek kursu araştırmaya başlamalıdır. Rusça öğrenmek için farklı yollar vardır. Online öğrenme, kaynaklardan öğrenme bu yollardan birkaçıdır. Fakat en kolayı iyi eğitmenlerin bulunduğu kurslardan yardım almaktır. Rusça kursları farklı ücretlere tabi tutulmaktadır. Temel düzeyde olan biri ile orta seviyedeki bir kişinin ödeyeceği miktar aynı olmayacaktır. Ayrıca Rusça kursu fiyatları, kursun kalitesine, öğretmenlerin uzmanlığına, kullanılan dokümanların kalitesine göre de değişmektedir. Rusça kolay unutulabilen bir dil olduğundan unutmamak için ek masraflar da yapmak gerekir. Takviye eğitim setleri, Rusça dergi, kitap, görseller ilave masraf anlamına gelmektedir. Tabi bu ilaveler olmadan da kursumuzda kalıcı Rusça öğrenmeniz mümkündür. Gazete, dergi gibi araçlarla devamlı tekrar etmek diğer dillerde olduğu gibi Rusçanın zihne yerleşmesi için etkili olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir