Okuma Yöntemleri

Hızlı Okuma Yöntemleri

Doğru Okuma Teknikleri

 

Sıradan okumayla gerçek anlamda okuma birbirinden çok farklıdır. Okuduğunuz kitabı ne kadar dikkatli okursanız, parçanın farklı yönlerini ayırt edebilir, okurken aynı zamanda düşünebilir, anlayıp zihne kaydetme alışkanlığı kazanıp, bazı örnekleri kendi yaşamınıza katabilirsiniz. Bu durumu elde edebilmek içinse doğru okuma teknikleri bilinmelidir. Hızlı okuma sayesinde, normal insanların dakikalar içerisinde okuduğu kelime sayısından daha fazlasını okuyarak, o insanlardan daha iyisini anlayabilirsiniz. Bu konuda bilinen yanlış ise hızlı okuyan kişilerin okuduklarını anlamadıkları inanışı. Hızlı okumasına rağmen okuduğunu anlamadığını ifade eden birinin en büyük eksiği ise hızlı okuma tekniği hakkında yetersiz bilgiye sahip olmasıdır. Bunun çözümü de hızlı okuma kursu. Günümüzde piyasada pek çok hızlı okuma kursu bulunmakta ve bu kurslara olan talepte her geçen gün artmaktadır.

Neden anlayarak okumalıyız?

Hızlı Okuma Teknikleri Kursu Ankara

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri

Okumanın temel amacı öğrenmektir. Bir aşk hikayesi dahi olsa kitapta bahsedilen betimlemeler, hayali karakterler aşk kelimeleri dahi kitaptan bir takım şeyler öğrenmemizi sağlar. Yalnız başına hızlı okuma tekniğini öğrenmek içinde balık bulunmayan bir akvaryuma benzer. Boş bir suya bakmak başka içerisinde balık bulunan akvaryumu izlemek başkadır. Bu yüzden hızlı okurken anlamak da oldukça önemlidir. Yalnız anlamamak ve geç anlamak doğru okuma teknikleri ile düzelebilecek bir durum değildir, bu durumun hal edilebilmesi için yeterli sayıda ve düzeyde kitap okumanız gerekir. Anlayarak hızlı okuma kursu bu noktada verilebilecek en doğru karardır.

Basit Hızlı Okuma Yöntemleri

Basit hızlı okuma teknikleri sayesinde, artık ödevlerinizi daha kısa zamanda bitirip, kitaplarınızı kolay anlayıp hızlı okuyabileceksiniz. Doğru okuma teknikleri yalnız kitap okurken değil, haber izlerken yayın altından hızlı bir şekilde geçen son dakika haberlerini de rahatlıkla takip etmenizi sağlar. Bu tekniklerin başında; görsel algılama gelir. Kapasitenizi arttırma açısından önemli bir çalışmadır. Bu çalışma için bir kağıda 2.3.4 ve 6 harfli kelimeleri yan yana yazmanız daha sonra hızlı bir şekilde gözlerinizi bu kelimelerin üzerinden geçirerek anlamlarını düşünmeniz gerekir. 10 snde ne kadar çok kelime hatırladığınızı teğit edin ve bu sayıyı sürekli geliştirmeye çalışın. Konsantrasyon hızlı okumadaki en önemli tekniklerden biridir. Hızlı okuma kursu sayesinde konsantrasyon konusunda daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın