Okuma Güçlüğü Nedir?

Çocukların ilkokula başlamaları ile gün yüzüne çıkan okuma güçlüğü çözümsüz bir sorun değildir. Doğru alınacak eğitimler ile çocuğunuzda bulunan bu özel sorunu kolaylıkla alt edebilirsiniz. İlk olarak okuma güçlüğü yaşayan çocukların gösterdiği belirtileri sıralayalım;

  • Okuma yaparken akıcı ve doğru okuyamamak,
  • Kelimelerin seslerin birleştirilmesinde sorun yaşamak ve harf dizilişlerini yapamamak,
  • Bazı kelimeleri günlük hayatta kullanmasına rağmen yazmamak,
  • Ses farklılıklarını ayırt edememek,
  • Okuma ve anlamada sıkılıkla sorun yaşamak,
  • Hafıza, matematik, etkinliklere dikkat verememe ve sıralama konularında güçlük yaşamak, bunlar ilk göze çarpan sıkıntılar arasında yer almaktadır.

Ebeveyn olarak yaşadığınız endişeyi oldukça iyi anladığımız için uzun yıllardır eğitim hizmeti veren bir kurum olarak bu sorunu çözmeniz için yardımcı olmaktayız. Alanında uzman eğitim kadromuz ile çocuğunuzun yaşamış olduğu bu küçük sorunu kısa sürede çözmeyi hedeflemekteyiz.

Okuma Güçlüğünü Yenmek İçin Yanınızdayız

Özel öğrenme güçlüklerinden biri olan okuma güçlüğü çocuklarınızın diğer arkadaşlarının birazcık gerisinde kalarak üzülmesine yol açan bir durumdur. Bu özel sorun saptanamadığı zaman ‘Tembel bu çocuk…’ algısı oluşmakta ve öğrenci ile gereken çalışmalar yapılmaktan hızla uzaklaşılmakladır.

Eğer çocuğunuza diskeksi teşhisi konmuş ise anne baba olarak yapmanız gereken tek şey uzman yardımına başvurmaktır. Alacağınız bu yardımlar sayesinde çocuğunuz kolayca okuma güçlüğünü yenecektir.

Kumrumuzda okuma güçlüğü çeken özel öğrencilerimize eğitim kursları vermekteyiz. Disleksinin boyutuna göre belirlenecek özel bir program sayesinde ve rehberlik desteğimiz ile kısa sürede anlayarak ve doğru okumanın nasıl yapılacağını öğretmekteyiz.

Yaş olarak oldukça küçük olan öğrencilerimizin bazılarında okuma zorluğunun yanı sıra dikkat dağınıklığı ve matematik dersinde zorlanma problemleri ile de karşılaştığımız için tüm bu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik tüm eğitimler düzenlenen programda yer almaktadır.

Kalabalık Sınıflarda Okuma Güçlüğü Çeken Çocuklar Kaybolmasın

Ülkemizde eğitim veren hemen hemen tüm okullarda ortalama öğrenci sayısı 25 kişidir. İlkokul döneminde bu sayı oldukça fazla olduğu için okuma zorluğu çeken çocuklar bu kalabalıkta kaybolabilmektedir. Bu kaybolma çocukların yaşadıkları bu küçük sorunun zamanında çözülmemesine neden olabilmektedir. Anne baba olarak bu dönem içerisinde çok daha dikkat ederek bu zorluğu çocuğunuzun yaşadığı algısına kapıldığınız anda bir doktordan yardım aldıktan sonra okuma güçlüğü için düzenlediğimiz kurslara katılım sağlayabilirsiniz.