Neden İspanyolca?

İspanyolca Dil Kursu

Neden İspanyolca?

İngilizce; dünyanın her yerinde ağırlığı olan bir dildir. İngilizce; hem iş hayatının hem de günlük yaşamın vazgeçilmezi olmayı başarmıştır. Ancak, günümüz şartlarında ana dili İngilizce olan birçok kişi ikinci dil olarak İspanyolca öğrenmek istemektedir. İspanyolca; ikinci yabancı dil olarak dünyanın her yerinde rağbet gören bir dildir. Türkiye gibi dışa açılan ülkelerde İngilizce’nin yanı sıra İspanyolca gibi bir dili öğrenmek birçok iş kolunda işverenler tarafından tercih edilmek gibi bir avantaj yaratır. İspanyolca bilen eleman arayan firmaların sayısı günden güne artmaktadır. Bunun sebepleri arasında Avrupa Birliği ile ilişkilerin yeni bir dönemece girdiği şu günlerde Türk yatırımcılarının Avrupa’da pazar arayışlarını hızlandırması ve Avrupalı şirketlerle yoğun bir şekilde iş birliği yapmak istemeleri yer almaktadır. Dünyada 400 milyona yakın insanın ana dili İspanyolca’dır. İspanyolca; en çok konuşulan diller arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Hem İspanyolca’ya duyulan ilginin

İspanyolca Öğren

artması hem de İspanyolca konuşulan ülkelerdeki yoğun nüfus artışı; İspanyolca konuşan kişi sayısını ve İspanyolca’nın kullanım alanını gittikçe arttırmaktadır. İspanya başta olmak üzere Latin Amerika’ya kadar uzanan çok geniş bir coğrafyada İspanyolca konuşulmaktadır. ABD’de İngilizce’nin ardından en çok konuşulan dil İspanyolca’dır. ABD’de yaklaşık 25 milyon kişinin İspanyolca konuştuğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, Türkiye’de de tüm dünyada olduğu gibi İspanyolca’nın önemi günden güne artmaktadır. İspanyolca’ya duyulan talebin artma sebepleri hem birçok ülkenin okullarında resmi dilin İspanyolca olması hem de Avrupa Birliği’nde İngilizce’den sonra en çok konuşulan dilin İspanyolca olmasıdır. Bu ilgi ve talep doğrultusunda artan talebi karşılamak için özel programlar hazırlayan ve Ankara İspanyolca kursu imkanı sunan kurumların başında Bilişsel Akademi gelmektedir. İspanyolca kursu Ankara olarak Bilişsel Akademi; kursiyerlerine İspanyolca’yı öğretmek için tüm imkanlarını seferber eder. Eğitim metotları konuşmaya yöneliktir. Çünkü, her dil konuşularak öğrenilir. Bir dili yazarak öğrenmek mümkün değildir. Bilişsel Akademi; uzun yıllardır bu anlayışla ilerlemektedir. Bu sebepten dolayı, Bilişsel Akademi eğitmenlerini özenle seçmektedir. Özellikle, anadili İspanyolca olan öğretmenlerle eğitim verilmesine önem vermektedir.

İspanyolca ve Kariyer

İşletme, bankacılık, ziraat, inşaat, iletişim, tıp, gazetecilik, tekstil, öğretmenlik, acil yardım servisleri, kriminoloji ve seyahat endüstrisi gibi alanlarda kariyer yapıyorsanız İspanyolca öğrendiğiniz takdirde daha çok iş imkanlarından yararlanabilirsiniz. Uluslararası ticaret dalında kariyer yapmak gibi bir hedefiniz varsa mutlaka İspanyolca öğrenmelisiniz. İspanyolca konuşulan ülkelerle ve bu ülkelerdeki şirketlerle ticaret anlaşmaları yapmak, yurt dışı ülkelerine gidip İspanyolca görüşmelerde bulunmak ve bu ülkelerle ithalat ve ihracat yapmak istiyorsanız İspanyolca öğrenmeniz bir gerekliliktir. Kısacası, global bir alanda kariyer yapmayı hedefliyorsanız İngilizce’nin ardından mutlaka İspanyolca dil bilgisine de sahip olmalısınız. İspanyolca’ya hakimiyetiniz varsa yukarıdaki sektörlere ek olarak kamu sektöründe, telekomünikasyon, turizm, mühendislik, insan kaynakları ve bilişim teknolojisi gibi alanlarda kariyer yapmanızın önü açılır. Bununla birlikte, üniversiteye kabul edilme yeterliliklerinden birini yerine getirmek, başka bir dil ve kültürü öğrenmek ilk olarak kültürünüzü zenginleştirir. Kariyer hedeflerinizi daha sağlam hale getirir, ufkunuzu genişletir ve hayatınıza zenginlik katar. Bugünün ve geleceğin küresel ekonomisinde rekabet etmek istiyorsanız İspanyolca öğrenmeyi öncelikli hedefleriniz arasına almalısınız.

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

İspanyolca öğrenmek istiyorsanız iki alternatifiniz bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; kendi kendinize öğrenmeye çalışmaktır. Ancak, dil öğrenmek için mutlaka pratik yapmanız gerekir. Bu yüzden, tek başınıza İspanyolca öğrenmeniz çok faydalı bir aktivite olmayacaktır. İkinci alternatifiniz ise İspanyolca kursuna gitmektir. İspanyolca kursuna gittiğiniz takdirde başlangıç seviyesinden itibaren düzenli bir eğitim doğrultusunda aşama aşama İspanyolca öğrenme şansına erişirsiniz. Özellikle, İspanyolca kursu Ankara arayışı içerisindeyseniz sizlere Bilişsel Akademi’yi önerebiliriz. Bilişsel Akademi; bir İspanyolca kursunda olması gereken tüm özelliklere sahiptir. Peki, kurslarda İspanyolca nasıl öğretilir? Kurs eğitiminin yanında kişinin İspanyolca öğrenmesi için ekstra neler yapması gerekir? Gelin, bunları inceleyelim.

Öğrenme Hedefleri Belirleyin

İspanyolca öğrenmek istiyorsanız kendinize ulaşmak istediğiniz net hedefler koymalısınız. Çünkü, bu hedefler sayesinde motivasyonunuzu her zaman canlı tutarsınız. Başlangıç aşamasında kendinize günlük hedefler koymalısınız. Örneğin, kursta aldığınız eğitime paralel olarak günde 20 kelime öğrenme hedefi koymalısınız. Düzenli bir çalışma ile beraber her gün 20 kelime öğrendiğiniz zaman birkaç aylık zaman periyodu içerisinde İspanyolca kelime dağarcığının %70’lik kısmını karşılayacak duruma gelebilirsiniz.

Kelime Bilginizi Arttırın

Tıpkı diğer diller gibi İspanyolca’nın da temelini kelime haznesi oluşturmaktadır. Her kelime dili oluşturan bir tuğlaya benzer. Öğrendiğiniz yeni kelimeler doğrultusunda kendinizi daha iyi ifade eder ve karşınızdaki kişiyle daha iyi iletişim kurarsınız. Bu yüzden İspanyolca öğrenirken her fırsatta yeni kelime ezberleyip kelime haznenizi genişletmelisiniz. Bu aşamada, en sık kullanılan kelimelerden başlayarak en zor kelimelere doğru ilerleyip kelime öğrenmeye devam etmelisiniz.

Dilbilgisi Çalışmaları Yaparak Dilin Kurallarını Öğrenin!

Dilbilgisi kuralları; her dilin olmazsa olmazıdır. Öğrendiğiniz İspanyolca kelimeleri bu kurallarla yapılandırmalı ve cümleler haline getirmelisiniz. Bu yüzden, gramer çalışmalarını ihmal etmemelisiniz. Gramer çalışmaları sayesinde İspanyolca’yı çok daha iyi özümsersiniz.

İspanyolca Diyaloglar Okuyun!

Öğrendiğiniz İspanyolca kelimelerin ve cümle yapılarının akılda kalması için İspanyolca’nın günlük dildeki kullanımlarını ve örnek İspanyolca diyalogları ezberlemelisiniz. Öncelikli olarak, İspanyolca diliyle kendinizi tanıtmayı, yol tarif etmeyi, hobileriniz hakkında konuşmayı, duygularınızı anlatmayı, seyahat etmeyi, becerileriniz hakkında konuşmayı, restorana gittiğinizde sipariş vermeyi öğrenmelisiniz. Bunun gibi günlük hayata dair diyalogları öğrenerek İspanyolca başlangıç seviyesine hakim olabilirsiniz.

Sesli Tekrarlar ve Dinleme Çalışmaları Yapın

İspanyolca; telaffuzu kolay bir dildir. Bunun sebebi, yazıldığı gibi okunmasıdır. Ancak, anadili İspanyolca olmayan kişiler için sesler ve tonlamalar öğrenilirken sıkıntılar yaşanabilir. Bu sebepten dolayı, YouTube üzerinden İspanyolca şarkılar, podcastler, telaffuz videoları gibi içerikler dinleyerek bu dile karşı aşinalığınızı ve öğrenme sürecinizi ciddi anlamda hızlandırabilirsiniz.

Latin Kültürü Hakkında Bilgi Edinin!

İspanyolca’yı öğrenme aşamasında İspanyolca’nın konuşulduğu ülkeler ve İspanyol kültürü hakkında fikir sahibi olmanız büyük bir avantajdır. Çünkü, bir dil; konuşulduğu ülkenin coğrafyasından, kültüründen, yapısından ve insanlarından etkilenmektedir. İspanyolca konuşulan ülkelerin kendine has tarihi dokusunu ve kültürünü özümsedikçe İspanyolca’ya karşı ilginiz artacaktır. YouTube aracılığıyla İspanya veya Latin Amerika’ya dair tanıtım ve gezi içeriklerine ulaşmanız mümkündür.

Kendinize Zaman Tanıyın!

İspanyolca’yı öğrenmek istiyorsanız kendinize zaman tanımalısınız. Kursunuzla beraber hareket etmeli, aldığınız eğitime paralel olarak sürekli İspanyolca kelime ve İspanyolca gramer kuralları tekrarı yapmalısınız.

Posted in:

Bir Cevap Yazın