10 sorudan oluşan yeni nesil paragraf soruları sizleri bekliyor. 12 dakika süreniz var. Şimdiden başarılar dileriz.

0%
0 oylar, 0 ortalama
319

Başarılar dileriz.

Tebrikler, sınavımız bitti. Doğru-yanlış cevaplarınızı kontrol edebilirsiniz.


LGS 2

10 soruluk LGS paragraf testi çözmeye hazır mısınız? Süremiz 12 dakika. Şimdiden başarılar dileriz.

Sorular kurumuzun hızlı okuma kitabından alınmıştır. İzinsiz kullanılması, çoğaltılıp dağıtılması yasaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

1 / 10

I. Bu soru bana sık sık soruluyor.
II. Emin değilim ama kitaplarımı böyle aniden
bitirme merakım buna yol açtı sanırım.
III. Belki de ölmeleri gerekmiyordu ama romancı bendim ve öyle istedim.
IV. O an, kurgu ve çatışma gereği böyle bir trajedi ortaya çıktı.
V. Kitaplarınızdaki önemli karakterleri, yirminci
sayfaya gelmeden öldürmenizin(!) sebebi
nedir?

Bu cümlelerden anlamlı bir paragraf oluşturulmak istense sıralama nasıl olmalıdır?

2 / 10

Atalarımız asırlar önce bile “Kurt, komşusunu yemez” demiş. Bu sözün içini acaba bugün altını gerektiği gibi doldurabiliyor muyuz? Aslında komşularımız çok fazla. Geçmişe nazaran daha fazla---Çünkü komşu olmak başka, komşuluk etmek başkadır. Bir yere taşındığınızda komşu olursunuz, tanıştığınızda ise komşuluk etmeye başlarsınız.

Bu paragrafın akışına göre boş bırakılan yere aşağıdaki cümlelerden hangisi gelmelidir?

3 / 10

Ülkemizde eline kalem alan hikâye yazıyor. Hikâye yazarı olarak kendini addedenlerin sayısın hiç de az değil. Peki, gerçek öyle mi? İşte bu tartışılır. Hikâye yazarı da hikâye de fazla
edebiyatımızda. Peki, bunların niteliği ne halde? Gerçek şu ki çalakalem yazılmış bu eserlerde bir kaliteden bahsetmek doğru olmaz. Zaten toplumumuzda hikâye kitaplarını sadece çocukların okuması gerektiğini düşünen bir kitle var. Şu da bir gerçek ki çocuklar da okumasa hikâye yazarları başka iş bulmak zorunda kalacaklar.

Bu parçadan yola çıkarak aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşamayız?

4 / 10

Çok denedim, hep denedim. Ama olmadı işte. Niye yazıyorsun? Ne kazanacaksın? Bu soruları çok sordum kendime. Ama vazgeçemedim şiir yazmaktan. Bazen ara verdiğim oldu, kendimi başka şeylere adadım, okuldaki öğrencilerimle daha çok ilgilendim. Ama kendimde bir eksiklik hissettim. Her defasında geri döndüm şiirlerin bulutlu dünyasına. Şuna kanaat getirdim. Şiirsiz bir hayat mı? Asla düşünemem!

Bu parçanın yazarıyla ilgili olarak aşağıdaki yargılardan hangisine varılabilir?

5 / 10

Sana pazardan kavun aldım oğlum
Olgunlarını sen ye, kötülerini ben.
Boz bulanık çaylardan sırtımda geçirdim seni
Tut elimden tut, gör bizleri ileride bir gün.

Ben verdim sevgimi, sen de unutma bizi
Giysiler alamadım amma…
Kitaplar aldım sana kucak kucak
Sakın gücenme!

Yukarıdaki mısraların sahibi olan bir “baba” için aşağıdakilerden hangisini söylemek doğru olmaz?

6 / 10

.“Şöyle bir algı var ve bu algının eksiklerle bezeli olduğu kanısındayım. O yargı şu: “Yaşlı insanlar olgundur, deneyimlidir, onların tecrübelerinden faydalanmalıyız. İnsanoğlu yaş aldıkça yanlışlara daha az düşer. ” Elbette bu yargıya tamamen itiraz edemem. Ama şunu da belirtmek zorundayım. Yaş ile değil, yaşantı ile deneyim kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır ki o armutların sonu da çürümektir.”
Aşağıdakilerden hangisi bu paragraftaki kırmızı renkle yazılan bölüm ile aynı doğrultudadır?

7 / 10

Bizim romancılarımız gelişigüzel eser yazıyor. Kendilerinde var olan bilgilerin yeterli olduğunu düşünüyorlar, ellerine hemen kalemi alıyorlar. Ülkemizde bir roman yazarı İspanya’da geçen bir kurgudan hareketle bir roman yazacak farz edelim. İspanya hakkında ufak çaplı bir inceleme yapma gereği bile duymaz. Kalemine güvenir, o kültürü merak etmez. O coğrafyayı merak etmez ama doğru ve gerçeklere uygun roman yazacağı hayali ile yatar kalkar. Eser ortaya çıkar. Tam bir facia! Çünkü İspanya hakkında kulaktan dolma bilgilerle koca bir romanı layıkıyla yazacağını düşünmüştür. İşte bu saçmalık Avrupa’daki edebiyatçılarda olmaz.

Bu parçaya göre, batıdaki romancılarda olan ama ülkemizdeki romancılarda olmayan özellik aşağıdakilerden hangisidir?

8 / 10

Nanoteknoloji bugünlerde adını sıklıkla duyduğumuz bir kavram. Nedir nanoteknoloji? Nano kelimesi kök olarak Yunancadan gelmekte ve cüce anlamında kullanılmaktadır. Bir Nanometre (nm) metrenin milyarda biri kadar bir uzunluğa sahiptir ve teorik olarak milimetrenin de milyonda biri kadar bir uzunluktur. İnsan saç teli ile bir kıyaslama yaptığımızda yaklaşık olarak saç telinin on binde biri kadar bir kalınlığa sahiptir. Nanoteknoloji sayesinde süper bilgisayarlara mikroskop altında bakılabilecek, bir milyon sinema filmi alabilen DVD’ler yapılabilecek, insan vücudunun içinde hastalıklı dokuyu bulup ölmek üzere olan hücreyi, dokuyu iyileştiren; ameliyat yapan nano robotlar kullanılabilecek, insan beyninin kapasitesi ek nano hafızalarla güçlendirilebilecek, birim ağırlık başına şu andakinden 50 kat daha hafif ve çok daha dayanıklı malzemeler üretilebilecek. Kendi kendini temizleyen giysiler
artık hayal olmayacak. Uzay araştırmalarında ve havacılıkta da yeni roket ve uçak tasarımlarının ortaya çıkması mümkün olacaktır. Bütün bu gelişmeler dünyayı yeniden şekillendirecek, dünya teknolojide tabiri yerindeyse çağ atlayacaktır. Nanoteknolojinin, şu an için kısıtlı sayıda uygulamaları olsa da gelecek adına çok daha geniş
yelpazelere yayılacağı ortadadır.

Aşağıdakilerden hangisi yukarıdaki metni destekleyen bir yargılar bütünü olamaz?

9 / 10

Ayhan: Şu bilgi beni gerçekten üzdü. Düşünebiliyor musunuz? Türkiye’de ihtiyaç malzemeleri sıralamasında kitaplar 235.sıradaymış.

Orhan: Bunu nereden öğrendin, kulaktan dolma bir bilgi olmasın. Ben hiç böyle bir bilgiye rastlamadım. Millet olarak kitap okumadığımızı ben
de kabul ediyorum ama senin verdiğin bilgiye de açıkçası inanmak istemedim.

Şenay: Eskiden beri söylenir kitap okumayı sevmediğimiz. Ama bence eskiye oranla kitap okuma oranımız biraz arttı bence. Artık kitap denilince aklınıza sadece basılı kitaplar gelmesin. Mesela dijital kitap diye bir gerçek var artık. İnsanlar internet üzerinden kitap okuyor ama bu kitap okuma oranlarına yansımıyor.
Ayhan: Dijital kitaplardan yararlanma konusunda sizlerle hemfikirim. İnternet üzerinden okunan kitapların aynı zevki vermiyor ki bana! Kokusunu hissetmeliyim, sayfalarını  çevirmeliyim.

Üç arkadaş arasında geçen bu sohbetten yola çıkarak aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşamayız?

10 / 10

İslamiyet’i benimsemeyen bir Türk topluluğu olan ve bugün daha çok Moldova, Ukrayna ve Balkanlar’da yaşayan Gagavuzların 11. yüzyılda farklı sebeplerden ötürü Orta Asya’dan
Anadolu’ya göç ettiği bilinmektedir.

Bu cümleden “Gagavuzlar” ile ilgili olarak aşağıdaki yargılardan hangisi kesin olarak çıkarılır?

Skorunuz

Ortalama Puanınız 58%

0%

Paragraf Soruları Çözerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

 • Mutlaka soru kökünü okuyarak başlayın
 • Soru kökündeki olumsuz yargılara dikkat edin. Hatta olumsuz yargı içeren soru köklerindeki olumsuz yargıyı görebileceğiniz şekilde daire içine alın.
 • Paragraf soruları genel olarak kolay sorulardır. Okuma alışkanlığı olan biri çok rahatlıkla çözer. Okuma alışkanlığınız yoksa ve paragraf soruları çözmede zorlanıyorsanız mutlaka kitap okuyun.
 • Paragrafın uzun ya da kısa olması çok önemli değil. Soru kökü sizden ne istiyor bu çok önemli. Örnek verecek olursak anlatım biçimlerini soran bir paragraf sorusu ne kadar uzun da olsa çok kısa sürede çözülebilir.
 • Ana düşünce sorularında ilk ve son cümleler dikkat edin. Başkasına ait bir cümle aktarılıyorsa mutlaka iyi okuyun. Genellikle ana düşünceyi verir.
 • Yardımcı düşünce soruları değinilmiştir değinilmemiştir soruları olarak karşımıza çıkar. Söylenebilir, söylenemez şeklinde de olabilir. Bu tip sorularda her cümleden sonra şıklara yönelim eleme yapabilirsiniz.
 • Sorulara 1 dakika zaman verin. Çözemediğiniz sorularda oyalanmayın.
 • Turlama yapın. İlk turda her soru için 1 dakika vererek çözebildiklerinizi çözün. Daha sonra ikinci tura geçin. Çözemediklerinize tekrar birer dakika verin. Daha sonra üçüncü tura geçin. Çözemediğiniz soruya istediğiniz kadar zaman ayırabilirsiniz.
 • Sınavlara en iyi yaptığınız derslerden ve konulardan başlayın. Hakim olduğunuz alanlarda soru çözmeniz size daha çok zaman kazandıracaktır.
 • Paragraf sorularınızı kafanızdan zorlaştırmayın. Bulmaca gibi düşünün. Sorunun cevabı içerisinde var. Sadece bunu sizden bulmanızı istiyorlar.
 • Paragraf sorularında sizden ne isteniyorsa onu verin. Kendi düşüncelerinizi katmayın. Bazen paragrafta verilen düşünceler sizlere mantıklı gelmeyebilir. Ama unutmayın ki soru kökü paragrafa göre diyor.
 • Düzenli paragraf sorusu çözmeye çalışın. Yapamadığınız soruları eleştirin. Şunu görseydim ya da yapsaydım, şuna dikkat etseydim gibi notlar alın. Paragrafın içeriği değişebilir ama soru kökleri değişmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir