LGS yeni nesil paragraf soruları çözmeye ne dersiniz? Sınavlarda uzun sorular gözünüzü korkutmasın! Şimdiden başarılar dileriz.

0%
0 oylar, 0 ortalama
10

Başarılar.

Sınavınız bitti. Sınav sonucunuzu kontrol edebilirsiniz.


LGS 4

LGS yeni nesil paragraf soruları çözmeye devam ediyoruz. 10 sorudan oluşan testimiz için hazırsanız başlayalım.

Paragraf soruları kurumuzun hızlı okuma kitabından alınmıştır. Çoğaltılması, izinsiz kullanılması yasaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

1 / 10

Mahalle yaşamını, komşulukları, eski Türk geleneklerini anlatan “Geçmişten Sesler” adlı bu kitap daha çok eskiye hasret duyanların sesi olacak. Son zamanlarda eskiye bir rağbet başladı.
Eski müzikler, eski filmler… Bu eseri satın alacak kimselerin profili belli. Geçmişten kopamamış, güne ayak uydurmakta zorluk çeken, sosyal medya ile arasında mesafe olan kitleler… Zaten kitabın yazarı da kitabın önsözünde bu insanlara gizli gizli göz kırpıyor.

Bu metinde sözü edilen eserin hangi yönü üzerinde durulmuştur?

2 / 10

Tutunamayanlar, Türk romanının zamansız doğmuş çocuğudur. 1961’de ölen çok değerli Ahmet Hamdi Tanpınar’ı bile ölümünden nice zaman sonra tanımaya ve anlamaya başlayan Türkiye, romanın yazarı Oğuz Atay’a ve hacimli romanı Tutunamayanlar’a da zaman ayıramazdı. Döneminde bu eserin anlaşıldığını ve esere gerekli kıymetin verildiğini söylemek pek doğru olmaz kanaatindeyim. Yediden yetmişe kendilerini memleketi kurtarmakla görevli bilmiş insanların,  bireysel problemleri anlatan dev bir esere ayıracak zamanları elbette yoktu.

Bu paragraftan çıkarılamayacak yargı aşağıdakilerden hangisidir?

3 / 10

Bir kitabın okunurken kaydının alınmasıyla oluşturulan sesli kitaplar, daha çok görme engelliler tarafından tercih edilse de diğer kitapseverler de araba kullanırken, bisiklet sürerken veya uyumadan evvel dinlemek için bu kitaplara yöneliyor. Yayınevleri, okuma-yazma çağına gelmemiş çocuklar için de sesli kitaplar hazırlıyor. Önce çok ağır hareket eden plakalara kayıt yapıldı. Sonra makara, bant ve kasetler ortaya çıktı. Şimdi ise bilgisayar teknolojisi kullanılarak ses kaydı dijital ortamlara yapılmaktadır.

Bu parçada sesli kitaplarla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

4 / 10

Dilek, Serkan, Ufuk ve Kenan; Naim Süleymanoğlu hakkında bir araştırma ödevi hazırlayıp ödevlerin sunumu yaptılar. Şu cümleleri kullandılar:

DİLEK: Naim Süleymanoğlu 10 yaşındayken başladı haltere. İlk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı. 1984, 85 ve 86 yıllarında dünyada ‘yılın haltercisi’ seçildi. Bulgaristan’daki baskılardan dolayı Türkiye’ye göç etti ve Türkiye adına yarışmaya karar verdi.

SERKAN: 1986’da, Sydney’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’ndan kaçıp Türkiye Büyükelçiliği’ne sığındı. Çünkü kendini Bulgar gibi hissetmiyordu. O Türk’tü. Özel uçakla
Türkiye’ye getirildi. Uçaktan indirilip TBMM’ye götürüldü. Bakanlar, milletvekilleri ve basın mensuplarının hepsi ayakta alkışlıyordu onu.

UFUK:1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu, sekiz kez dünya şampiyonu oldu, 46 dünya rekoru kırdı.

KENAN: Naim, kendisinin 3 katı ağırlığı kaldırmıştır. Spor otoritelerine göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük haltercisidir. Ama 2000 yılındaki olimpiyatlarda üç kaldırışında da başarısız olmuş ve sporu bırakma kararı almıştır.

Aşağıdakilerden hangisi yukarıdaki diyaloglardan yola çıkarak ulaşabileceğimiz bir yargı olamaz?

5 / 10

Bir panda yaklaşık 115 kilo civarındadır. Panda, gününün büyük bölümünü bambu yemekle geçirir. Daha çok Çin ve Hindistan’da yaşarlar. Bambu Çin’de ve Hindistan’da yetiştiği için bu
iki ülkeden başka bir yerde pandaya rastlayamazsınız. Nesillerinin türlü sebeplerden ötürü tükenmek zorunda olduğunu biliyoruz. Pandalar çok tembel hayvanlardır. Panda, karnını doyurmak için günde 40 kg kadar bambu yemek zorunda. Dişleri, bambunun sert kabuklarına uygun olarak sağlam ve keskin. Yine de yaklaşık 14 -15 saatte bir bambuyu ancak  yiyebiliyorlar. Hayvanat bahçelerinde yaşayan pandalar, doğal ortamlarında yaşayan pandalara göre çok daha farklı beslenebiliyorlar. Örneğin çikolata, meyve ve hatta tavuk bile yiyebiliyorlar.

Bu parçada aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur?

6 / 10

Elbette başarımda pek çok etken var. Sürekli azmettim, yılmadım, olumsuz eleştiriler geldi, bunlardan faydalandım kendimi düzelmeye çalıştım. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bugün parmakla gösterilen başarılı bir yazarsam bunu banka hesabımın güçlü olmasına bağlıyorum. O banka hesabında ayakların yere değmediği, yaşam sevinci dolu, hayat dolu, sorumluluktan uzak, pamuk şekeri kokan senelerim olmasaydı ben de sanırdım bu kadar ünlü bir yazar olmazdım.

Bu metinde yazar “banka hesabı “sözleri ile aşağıdakilerden hangisini vurgulamak istemiştir?

7 / 10

I. Zengin olmanın birçok yollu vardır.
II. En mantıklı yollardan biri de tutumlu olmaktır.
III. Çünkü insanı cömert olmaktan uzak tutar.
IV. Bence toprağı işlemek, çiftçilik yapmak en insancıl zengin olma yoludur.
V. Böyle yaparsanız toprak kokusuyla da huzur bulursunuz.

“Ama bu da kusursuz değildir.” cümlesini hangi cümleden sonra getirirsek paragraf anlamlı
bir bütün olur?

8 / 10

Bir gün bir Yörük beyi, çadırın önüne atılmış bir kilimi görür, görür görmez hemen kilimi dokuyan kızı ile babasını buldurtur. Yörük beyi, kilimlerdeki desenlerden; babasının, kızını istemediği birisine vermek üzere olduğunu anlamıştır. Yörük beyi babaya hediyeler verir ve kızını sevdiği genç ile evlendirmesini söyler. Yani…

Paragrafın akışına göre son cümle aşağıdakilerden hangisi ile tamamlanmalıdır?

9 / 10

Hafta sonlarını değerlendirmek isteyen Yasin, Ali, Büşra ve Kemal bir hafta sonu planı yapmışlardır. Sinema, tiyatro ve baleye gitmişlerdir. Bu hafta sonu planı ile bilinenler aşağıdaki gibidir.
• Yasin, tiyatroya gitmiştir. Ama sadece tiyatroya gitmemiştir.
• Büşra sinemaya Ali ile gitmiştir.
• Ali, pazar günkü baleye Büşra ile gitmiştir.
• Büşra ve Kemal birden fazla etkinliğe gitmiştir.
• Kemal, gideceği etkinlik veya etkinlikler için sadece cumartesi gününü tercih etmiştir.

Bu metin ve verilen bilgilerden hareketle aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

10 / 10

Pek çok film vardır, vizyona girdikten seneler sonra da tartışılır, konuşulur. İşte Casablanka, bu filmlerden biridir. Bugüne değin hakkında en çok yazı yazılmış filmlerdendir.  1943’tevizyona girişinden beri, yapım sürecine ilişkin dedikodular en az filmin kendisi kadar büyük ilgi gördü. Filmin öyküsü daha ilk anda seyirciyi içine çekti; karakterlerle bir daha kopması oldukça zor bir bağ kuran filmin diyalogları, günlük dile yansıdı. Filmde yaratılan atmosfer, siyah – beyaz zıtlığının vurgulandığı ve ışığın bir sembol olarak kullanıldığı Casablanka’da; Almanlar hep simsiyah giyerken filmin kadın kahramanı İlsa beyaz giyer. İlsa’nın olduğu sahneler, ötekilerden daha aydınlıktır. Yine de asıl önemli olan, filmin seyirciye
aktardığı özveri ve kahramanlık temalarıdır.

Bu parçada “Casablanka” filmi ile ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?

Skorunuz

The average score is 51%

0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir