Kitap Okurken Not Tutma

Neden Kitap Okurken Not Tutarız?

Bazı kişiler okuma yaparken zorlanır. Uzun sürede okuyor olmalarına rağmen okudukları aklında kalmaz. Bu kişiler not tutmayı bir çözüm olarak saymışlardır. Not tutarak okuduklarını daha kolay hatırlarlar. Fakat asıl çözüm yolu, okuduğunu daha kolay anlama becerisine sahip olmak veya bu beceriyi geliştirebilmektir. Bilişsel Akademi olarak bu konuda öğrencilerimize yardımcı oluyoruz. Hızlı Okuma kurslarımızda, okuduğunu anlama gibi birçok beceriyi geliştiriyoruz. Hızlı okumanın geliştirdiği diğer beceriler de şunlardır:

  • Okuma sırasında duraklamalar azalır.
  • Okunan metnin akılda kalıcılığı artar.
  • Sesli okuma yapılmaz.
  • Okuma süresi kısadır.

Kitap Okurken Nasıl Not Tutulur?

Ders kitaplarını veya okuma kitaplarını okurken okuduğumuzu özetlemek ve önemli yerlere değinmek, onları hatırlamak amacıyla notlar tutarız. Not tutma teknikleri kişiden kişiye değişebilir. Bazılarımız kitabın üzerine notlar alırken bazılarımız tüm notlarını bir arada tutmak amacıyla defterler kullanır. Not tutabilmenin püf noktası okuduğunu anlamadır. Doğru not tutmak için doğru anlamak önemlidir. Peki hem hızlı hem de anlayarak okuyabilmek mümkün mü? Biz Bilişsel Akademi olarak, tecrübelerimize dayanarak bunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Hızlı okuma kurslarımızda kursiyerlerimizin okuma hızlarına olduğu kadar anlama oranlarına da önem veriyoruz böylece öğrencilerimiz kitap okuma konusunda iddialı olmaktadır. Aynı zamanda kursumuz kaliteli bir İngilizce eğitimi de vermektedir.

Kitap Okurken Not Tutmanıza Gerek Kalmayacak!etkin hızlı okuma teknikleri

Kitap okurken not tutmanın birden fazla nedeni vardır. Bir kişi okuduğu sözü sevdiği için not tutarken bir diğer kişi okuduğunu özetlemek, konuyu anlayabilmek için not tutabilmektedir. Peki kitap okurken not tutmanın faydaları nelerdir?

  • Kitap okurken not tutmak hatırlamayı kolaylaştırır.
  • Kendi üreteceğiniz hafıza teknikleriyle kitabı yorumlamanıza yardım eder.
  • El ve göz koordinasyonu aracılığıyla kalıcılığı sağlar.
  • Bir konu hakkında önemli noktalara değinmek kolaydır.
  • Verimli okuma yapmaya yardımcı olur.

Fakat not tutan kişilerin bir kısmı okuduğunu anlamakta zorluk çekmektedir. Bu kişilerin ihtiyaç duyduğu şey okuduğunu daha kolay anlayabilmektir. Okuduğunu anlama becerisi nasıl gelişir? Bilişsel Akademi olarak verdiğimiz hızlı okuma kurslarımız sayesinde öğrencilerimiz okuduğunu anlama gibi becerilerini kolayca geliştirebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın