Hızlı Okuma Tarihçesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Hava Kuvvetlerinin uçakları, Londra’yı bombalıyordu. Londra sınırlarındaki kulelerde bulunan gözcüler ve pilotlar gökyüzündeki savaş uçaklarının dost mu yoksa düşman mı olduğunu ancak üzerlerindeki amblemden anlarlardı. Amblemi görmek ve anlamak vakit kaybına neden olduğundan İngilizler, Ohio Üniversitesinde şimdilerin takistoskop aletini geliştirdiler. Bu alet göz hızını geliştiren basit bir mekanizmadır. Merceği saniyenin 25, 50 ve 100de biri hızla açılıp kapanan bu aletle gözcüler ve pilotların algılama hızları şaşırtıcı seviyelere yükseltildi. Böylece düşman uçaklar daha çabuk fark edildi. Amerikalı eğitimciler bu tekniği hızlı okumada kullanarak geliştirdiler. Hızlı okuma testi ve diğer teknikler zaman içerisinde yapılan çalışmalar neticesinde meydana çıkmış oldu.

Hızlı Okuma Testi Nedir?

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ KURSU ANKARABeynimiz gözümüze göre çok daha hızlıdır. Gözümüz ne kadar çok şeyi fotoğraflarsa beyin o kadar çok bilgiyi kavrayabilir. Hızlı okuma gözleri hızlandırarak beynin hızına yetişmesini sağlamaktadır. Beyinin hızına yetişen gözlerin sayesinde birim dakikada daha çok kelimeyi anlayarak okuma mümkün olmaktadır. Hızlı okuma kursumuz, eğitimlerine başlamadan önce öğrencilerine hızlı okuma testi yapmaktadır. Okum testi, bir dakikada kişinin kaç kelime okuduğunu ölçmektedir. Kelime sayısının yanı sıra dakikada okunan metnin ne kadarının anlaşıldığını da ölçmektedir. Test metinleri sıradan metinler olmayıp ölçme özelliğine göre dizayn edilmiş özel metinlerdir. Bu test ile öğrencinin başlangıç seviyesi not edilir. Eğitimlerimizin ardından tekrar yaptığımız testle öğrencilerimizin ilerleme seviyelerini daha net görmelerini sağlamaktayız.

Hızlı Okuma Testi Sonuçları

Kişiler bireysel olarak hızlı okuma testi yapabilirler. Fakat testin ölçücü olması için uzman eğitimciler tarafından yapılması önemlidir. Kriterlere ve süreye uygun hareket edilerek yapıldığında testin sonuçları doğru olacaktır. Diğer türlü çıkan sonuç güven vermeyecektir. Dakikada okunan kelime sayısına göre okuma testi sonuç skalası şöyledir:

  • 80 kelime altı; en düşük okuma hızıdır ve okuma yazma sorunu olduğunu gösterir.
  • 80 ile 160 kelime arası; odaklanma ve anlama sorunu olan çok yavaş okuyucu aralığıdır.
  • 160 ile 220 kelime arası; Türkiye ortalamasında olduğunu gösterir.
  • 220 ile 320 arası; Avrupa ülkelerinin okuma hızını yakalayarak iyi kabul edilen bir ortalamadır.
  • 320 ile 500 arası; ortalamanın üzerinde iyi bir yoğunlaşmaya sahiptirler.
  • 500 ile 800 arası; çok iyi bir değerdir.
  • 800 ile 1300 arası; fotografik okuma seviyesidir.

Sizde ana sayfamızdaki linki tıklayarak okuma hızınızı ve anlama oranınızı ölçebilirsiniz.