Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Okuma, hayatımızın her alanında lazım olan bir ihtiyaçtır. Okulda bir öğrencinin de iş hayatındaki bir çalışanın da hızlı okuma teknikleri ile okumalarını geliştirmeye ihtiyaçları vardır. Eğitim sistemimiz genel itibari ile sınavlara dayanmaktadır. Sınavlarda öğrenciler saatle yarışmaktadır. Zamanı artırmak ve daha verimli kullanabilmek için anlayarak hızlı okuma yapmayı öğrenmek şarttır. Sınavları sorunsuz ve problem olmadan aşmak için kursumuz her seviyedeki öğrencilere eğitim vermektedir. İlkokuldaki çocuklarımıza verdiğimiz eğitimin teknikleri ile üniversiteyi bitirip alanıyla ilgili sınavlara girecek öğrencilere verdiğimiz teknikler birbirinden farklıdır. Yıllardır biriktirmiş olduğumuz tecrübemizin de yardımı ile en mükemmel sonuca ulaşmanıza yardımcı olmaktayız. Her zaman en iyi ve kesintisiz bir şekilde hızlı okuma ve sınav tekniklerini vermekteyiz.

Hızlı Okuma Teknikleri Adına Neler Yapmaktayız?

Hızlı okuma, acele ile ve bilinçsizce verilecek bir eğitim değildir. Sistemli ve gerekli eğitimlerin düzenli olarak verilmesi ile elde edilir. Hızlı okuma teknikleri kullanarak verdiğimiz eğitimin işlevselliğinden sonuna kadar memnun kalacaksınız. Çünkü farklı alanlarda başarılı olmanız için verdiğimiz eğitimleri deneyimli eğitim kadromuz ile vermekteyiz. Özgün ve yenilikçi eğitim tarzını belirleyen kurumumuz yılların eskittiği modellerden daha çok yeni modern teknikleri kullanmayı tercih etmektedir. Son zamanlarda hızlı okuma adına geliştirilen yazılımlarla pratik yapmanın yanı sıra kullandığımız sınıfların donanımları da son teknolojiye uygundur. Birebir ve öğrenci merkezli eğitimlerle ilerlemekteyiz. Eğitimlerimizde, kursiyerimizin amaçlarına kilitlenmesini sağlamaktayız. Kullandığımız teknikler ve hedefe kilitlenme en üstün başarıları beraberinde getirmektedir.

Hızlı Okuma Teknikleri Neler Kazandırır?

Öğretmenin ve ebeveynlerin yıllarını alan ders çalışma isteği ve sevgisini oluşturmak bizim sadece günlerimizi almaktadır. Çocuklar, çalışmaları gereken derslere çok uzun zaman ayırarak eğlence zamanlarından harcamak istemezler. Bundan dolayı bir kısmı çalışmamayı tercih ederler. Oysaki hızlı okuma teknikleri eğitimlerimiz neticesinde, daha kısa süre içinde daha fazla şey çalışma imkanını yakaladıklarında ders çalışma çocuklara sevimli gelmektedir. Böylece ders çalışma problem olmaktan çıkmaktadır. Hızlı okuma tekniklerimiz öğrencilerimizin;

  • Göz kaslarını geliştirir
  • Okuma hızını artırır
  • Anlama oranını yükseltir
  • Zamanı daha verimli kullanmayı sağlar
  • Yazılı ve sözlü iletişim becerisi artar
  • Dikkat sorunları azalır
  • Odaklanma gerçekleşir
  • Hafızanın gücü artar
  • Motivasyon ve özgüven gelişir

 

Hızlı okuma teknikleri eğitimlerimize katılan hızlı okuma kitabımızda da ayrı başlık açtığımız hızlı kitap okurken kavrama noktalarını tekrar web sitemizde sizlerle paylaşmak istedik.

Şimdi hızlı okurken nerelerde yavaşlamanız gerektiğini anlatmak istiyorum. Hızlı okumada kontrollü hız dediğimiz tekniği uygulayacağız. Arabalardan yola çıkalım. Viraja girmeden önce hızınızı ayarlamanız gerekiyor. Virajdan çıkışta hız yavaş yavaş artırılır ve araç kendini toplar. Özellikle motor kullananlar bunu çok iyi bir. Aynı şey hızlı kitap okurken de geçerli. Anlama yani kavrama noktalarında hızımızı metne göre ayarlayacağız. Hızlı okuma yaparken daha iyi anlamak için yapmanız gerekenler:

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri

Ön okuma yapılmalı.

Konu ve ana fikir belirlenmeli

Hızlı ve dikkatli okunacak yerler belirlenmeli.

Metin ile ilgili sorular oluşturulmalı, amaç belirlenmeli.

Metnin zorluğuna göre okuma tekniği belirlenmeli.

İki Nokta(:), Tırnak(‘ ’), Soru (?), Ünlem (!) işaretlerinin kullanıldığı yerler dikkati okunmalı.

Kalın (bold) eğik (italik) yazılar dikkatli okunmalı

Farklı puntodaki yerler dikkatli okunmalı

Özel isimlere, sayılara ve tarihlere dikkat edilmeli,

Metindeki resimler, grafikler, tablolar atlanmamalı,

Sembollere, işaretlere dikkat edilmeli.

Önsöz, son söz, hakkında kısımları dikkatli okunmalı

Yazar hakkındaki bilgiler atlanmamalı

Kaynakçaya, içindekiler kısmına bakılmalı

Başlık ve ara başlıklara dikkat edilmeli

Paragraf giriş ve sonuç cümleleri dikkatli okunmalı

Ve, hem, daha, bundan başka, bunun gibi, buna paralel, buna ilaveten, düşünce akışını aynı yönde devam edeceğini fikirlerin bir birine bağlanacağını

Bu nedenle, bu yüzden, bundan dolayı, bunun sonucunda, bununla beraber, ağırlıklı düşüncelere geçileceğini

Nihayet, özetlersek, yani, anlaşılacağı gibi, kısaca, gerçek şudur ki, başlıca, genellikle düşünce akışının sona geldiğini anafikri vurguladığını

Ama fakat lakin ancak kelimelerini düşüncelerin değişeceğine

Buna rağmen, bundan başka, ayrıca, çünkü bilakis, aksine kelimeleri hem açıklama yapar hem de önceki düşünceleri gereksiz kılar.