Hızlı Okuma Teknikleri Kursu Ankara

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nedir?

Dakikada okunan kelime sayısının ve anlama oranlarının artırılması, standartların üzerine çıkılmasıdır. Hızlı okuma teknikleri programları sayesinde okuma hızı geliştirilebilir. Hızlı okuma teknikleri programları kullanılarak bilgisayar veya tabletler üzerinden gözler hızlandırılır.

Hızlı Okuma Kursu Tavsiye

Hızlı Okuma Nedir? Ne İşe Yarar?

Hızlı okuma kursu tercihiniz Bilişsel Akademi olursa, sizleri iyi birer okur yapacağımızı söylemeliyiz. İyi okur nasıl olur?  İyi bir okur bir metni nasıl okuyacağına karar veren okuyucudur. Yani hızlı okuma kursları size bir metni nasıl okumanız gerektiğini öğretir.  

Her metni aynı hızda okuma şansınız olmadığını biliyor musunuz? 

Öğrenme amacıyla yaptığınız bir okuma ile gazete, dergi okumanız  tabi ki birbirinden çok farklıdır. Her gün okuduğunuz gazete haberlerinden ne kadarı aklınızda kalıyor. Ya da dün yediğiniz yemeği hatırlayabiliyor musunuz? Ama ilginizi çeken bir magazin yazısı yada sporla ilgileniyorsanız bir transfer haberini hatırlamanız tabiki de daha kolay oluyordur. Yemek tarifi okuduğunuz da sadece bir defa okumanız yeterli oluyor mu ? Yoksa sizde her aşamada yeniden mi okuyorsunuz? Eğer yemek tarifini her aşamada yeniden okuyorsanız yalnız değilsiniz. Yemek tarifleri akılda kalması en zor ve okuma hızı daha yavaş olan metinlerdir. Bilişsel Akademi de hızlı okuma kursumuza katıldığınıza sizinle her türlü farklı metini inceleme imkanı bulacağız. Eğitimimiz sonunda bir metni nasıl okumanız gerektiğine karar verebilecek duruma geleceksiniz.

Hızlı ve Anlayarak Okuma Kurslarımız

 Hızlı okuma kursunun belkide siz öğrenciler için en önemli katkılarından birisi hiç şüphesiz sınavlarda süre probleminize yardımcı olması. Hızlı okuma kursumuz ile sınavlarda en az 35-40 dakika zaman artırabileceğinizi söylüyoruz. Bu sınavda zaman problemi çeken birisi için oldukça rahatlıtıcı olurdu?

Hızlı Oku, Okurken Zaman Kazan!

 Hızlı okuma kursu sayesinde zaman probleminizi çözmeniz mümkün. Zihin haritaları, sihirli satırlar ve not alma teknikleri ile tekrar süreleriniz 2 dakikaya inecek. Kursumuzu sonlandırırken LKS (TEOG), YKS (TYT-AYT), DGS, ALES, KPSS gibi sınav hazırlığında olan kursiyerlerimize de sınavlarda zamanı kullanmaları öğretilir. Uzun paragraf sorularını daha kısa sürede okuyup anlamaları için sınav teknikleri eğitimi (ALES tarzı paragraf soru çözümleri ile) vermekteyiz.

Hedefimiz Sizleri İyi Okur Yapmak

 Taner Aktaş‘ın yirmi saatlik hızlı okuma eğitimi sayesinde okuma hızınızda dört kat artış sağlayabileceksiniz. Unutmamalısınızki her insanın okuma hızı birbirinden farklıdır. Bu durumda yarıştığınız yine kendiniz olacak ve varolan hızınızı artıracaksınız. Taner hocamız sizi istediğiniz hızda okutabilir ancak kendisinden önemli olanın hızlı okumak değil okuduğunu anlayarak daha hızlı okumak olduğunu öğreneceksiniz. Keyif alarak okunması gereken bir romanı oldukça hızlı okuyup bitirmek pekte istenilen bir sonuç olmayacaktır. Ancak sınav sorularındaki kaybedilen zamanı yarıyarıya indirmek istenilen bir sonuçtur.

Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimleri

 Bilişsel Akademi ailesi ile alacağınız 3 haftalık hızlı okuma eğitimi sonunda sizleri iyi birer okur halinde mezun edeceğiz. Hızlı okuma kurslarımızı tamamlayan kursiyerlerimize eğitim sonunda MEB onaylı sertifika vermekteyiz.

Hızlı Okuma Kurslarına Kimler Katılabilir?

Hızlı Okuma Kursu

Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursumuza katılmak için okuma-yazma biliyor olmanız ve okuma hızınızı artırmak istemeniz yeterli.

Yinede bizim tavsiyemiz zorunlu olmadıkça ilköğretim 4. sınıftan küçük öğrencilerin katılmaması. Neden olarak; kelime dağarcıklarının dar olması, ileri okuma tekniklerinde zorlanmalarını sayabiliriz. Ama okuma güçlüğü ya da disletik öğrencilerde bu eğitim daha küçük yaşlarda birebir olarak verilebilmektedir.

Hızlı Okuma Teknikleri Programı Eğitim Süreleri Ve Sınıf Mevcutları

Eğer hızlı okuma eğitimine katılmaya karar verdiyseniz bir an önce bizimle iletişime geçmelisiniz. Her üç haftada bir yeni gruplarımız açılmakta. Sınıflarımız ise 1-3 kişi ya da 8-12 kişiden oluşuyor. Kursumuza başlamadan var olan okuma hızınız ve anlama oranınız ölçüyoruz. Kursumuza başladığınızda ki okuma hızınız ve anlama oranınındaki artış sürekli kaydedilen diğer ölçümlerle kıyaslanarak size göre çalışma programları hazırlıyoruz. 

Kursiyerlere Verilecek Kaynaklar

Eğitim materyali olarak Bilişsel Akademi Hızlı Okuma ve Sınav Teknikleri kitabı kullanıyoruz. Kitap tamamen kurumuza ait olup Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Taner Aktaş tarafından hazırlanmıştır. Piyasada eş değeri olmayan içerisinde tüm çalışmaları yapmanıza olanak tanıyan ve her metin örneğinin yer aldığı eşsiz bir eserdir. Kitabımızın piyasa değeri 99 TL olup kursiyerlerimize ücretsiz olarak vermekteyiz. Yine kurslarımıza katılan her kursiyerimize 149 TL değerinde olan online hızlı okuma kullanımı 1 yıllık ücretsiz veriyoruz.

Hızlı Okuma Teknikleri Programı

Hızlı Okuma Programının Yöntemleri Nelerdir?

Hızlı okuma programının yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Gözün duruş sayısını azaltma
  • Geri dönüşleri yok etme
  • Okuma Hızı ile Beyin Hızı Arasındaki İlişki
  • Günlük Göz Egzersizleri yapmayın unutmayın
  • Hızlı Kelime Takibi yapmak
  • Hızlı göz kaydırma hareketleri
  • Kalemle Tarama yöntemi

Gözün Duruş Sayısını Azaltma Nasıl Uygulanır?

Kullanılan programlar gözün durma sayısını azaltır. Durma sayısı azaltıldıkça daha hızlı okuma gerçekleştirilir. Her kelimede duruş yapma yerine 3 veya 5’erli gruplar halinde okunmasını hızı artırır. Alıştırmalar ve egzersizler yapıldıkça cümleleri ve kelimeleri daha hızlı görmeye başlayacak ve daha hızlı anlayacaksınız.

Geri Dönüşleri Yok Etme Nasıl Uygulanır?

Kişilerin bazıları okuma sırasında anlaşılmayan yerleri anlamak gibi sebeplerden dolayı geriye dönüşler yapmaktadır. Geri dönüşleri durdurmak için okuyucu kendini geliştirmelidir. Oyun kartları ile okunan kısmın dışındaki alan kapatılarak geriye dönüşler engellenebilir. Belli bir süre sonrasında geriye dönüş yapmadan daha hızlı okuma ve anlama gelişecektir. Düzenli yapılan alıştırmalar sayesinde geri dönüşlerin olmaması daha iyi anlamayı sağlayacaktır.

Okuma Hızı ile Beyin Hızı Arasındaki İlişki Nedir?

İnsan beyni, okuma hızı arttıkça daha hızlı okumaya şartlanır. Hızlı okudukça odaklanma artar. Odaklanmanın artışı beraberinde hızlı okuma ve daha çok anlamayı geliştirir. İnsan beyni aslında bir anda birçok şeyi yapabilecek kapasitede yaratılmıştır. Biz insanlara düşen beynin kapasitesini en üst seviyede kullanabilmektir. Hızlı okuma, beynin kapasitesini aşmadığından yapılabilir.

Günlük Göz Egzersizleri Nasıl Uygulanır?

Göz, kaslardan oluşan bir organdır. Gözün kasları geliştirilirse ve göz esnek şekilde kullanılabilirse hızlı okuma gerçekleştirilebilir. Hızlı okuma teknikleri programında, göz egzersizleri etkili olarak kullanılmaktadır. Program sayesinde göz egzersizleri daha rahat uygulanabilir. Programdaki göz egzersizlerinde; bir kare vardır. Karenin her köşesi A, B, C ve D gibi isimlerle adlandırılmış. Karenin köşesinden çıkan ok farklı bir köşeye geçmektedir. Hızlı bir şekilde geçen bu ok gözle takip edilmektedir. Ok takip edilirken göz hareketleri hızlanıyor doğal olarak göz kasları zamanla gelişiyor. Bu egzersiz 1.5 dakika süreyle 3 kez yapılmalıdır.

Hızlı Kelime Takibi Yapma Nasıl Uygulanır?

Hızlı okuma teknikleri programları içinde hızlı kelime takibi egzersizleri vardır. Bu egzersizde satırlar arasında önce sağa, sonra diğer satırda sola doğru hareket eden ok vardır. Ok hareket ederken birden durur. Durduğu kelimeyi kişi okur. Yapılan egzersizin amacı, satır sonuna ulaşıldığında tersten okuyarak daha çok zaman kazanmaktır. Zaman kazanıldığında daha hızlı okumak mümkün olacaktır.

Hızlı göz kaydırma hareketleri Nasıl Uygulanır?

Hızlı göz kaydırma hareketleri, hızlı okuma teknikleri programlarında yer alan egzersizlerdendir. Bu egzersizde; ortalama 30 kelime arasında altında siyah nokta yanan kelimeler vardır. Göz, siyah nokta yanan kelimeleri bulup okuyarak egzersiz gerçekleştirilir. Egzersizin amacı gözleri esnetmek ve gözün hızını artırmaktır.

Egzersizin ikinci aşamasında, bir yanıp bir sönen kelimeler var. Yanıp sönen kelimeler farklı noktalarda ortaya çıksa dahi okumaya çalışılır.

Bir üst aşamada, bakışların uzun süre sabit tutulması ve gözün odaklanmasını artırma eğitimi yapılır. Bu egzersizde, belirlenmiş noktaya gözleri hiç kırpmadan bakmak gerekiyor. Kırpmamaya dayanmak, göz kaslarını güçlendirir, dayanıklılığı ve odaklanmayı artırır.

Kursiyerlerimize Ücretsiz Online Hızlı Okuma Programı

Bu göz egzersizleri hızlı okuma teknikleri programı ile çok daha verimli yapılır. Programı olmayanlar ellerine bir A4 kağıt alıp ortasında 4 cm çapında bir daire çizmelidir. Gözlerini hiç kırpmadan o daireye bakılmalıdır. Yapılan bu egzersizin süresi bir yere not edilmeli ve her gün yapılarak kırpmadan bakma süresi uzatılmalıdır. İlk denemede 1 veya 2 dakika olan odaklanma ve kırpmama süresi ilerleyen süre içinde 10 dakikaya çıkacaktır.

Kalemle Tarama yöntemi Nasıl Uygulanır?

Kalemle tarama yönteminde bir kitap ve kaleme ihtiyaç vardır. Kişi, eline kalemi alıp kitaptan bir kelime aramalıdır. Kelime araması, kalemle satırların taranması şeklinde yapılmalıdır. Kalemle üzerinden geçilen her kelime beyne yollanır. Aranan kelime olup olmadığı sorgulanır. Olmadığını fark eden beyin, diğer kelimeye geçme komutu veriri. Bu işlem saniyenin yarısından daha kısa süre içinde gerçekleşir. Hızlı okuma süresiyle alakalı olarak bu süre değişir. Bu egzersiz aksatılmadan devamlı bir şekilde yapıldığından ciddi anlamda faydası olduğu görülecektir. Egzersiz okuma hızını, beyni ve düşünme hızını artırmaya yönelik olup okuma hızını ve anlamasını geliştirmek isteyenler tarafından düzenli yapılmalıdır. 

NEDEN BİLİŞSEL AKADEMİ HIZLI OKUMA EĞİTİMLERİ?

Eğer hızlı okuma teknikleri programları konusunda araştırma yapıyorsanız, gerçekten yararlı olup olmayacağı konusunda şüpheleriniz varsa sizleri kurumumuza kahvemizi içmeye davet ediyoruz. Dersin eğitimini verecek olan öğretmenimiz Taner Aktaş, aklınızdaki şüpheleri giderecek ve üç haftalık eğitimin sonunda kendinizi öğretmenimize teşekkür ederken bulacaksınız.

Hedefiniz Hızlı Okumaksa

Hedefimiz iyi birer okur olmanız ve kendinize güveninizi sağlamak. İlk günden değişiminizi görmek için acele edin. Sizleri de giderek büyüyen Bilişsel Akademi ailemizde görmekten büyük mutluluk duyacağımızı belirtiyoruz. “Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.” sözleriyle yazımıza son veriyorum. Okuma ve anlamanızda bu mükemmel değişimi kendinize hediye etmeniz için sizleri Bilişsel Akademi‘ye bekliyoruz. Görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir