Hızlı Okuma Nasıl Gerçekleşir

Hızlı Okuma Kursları Ankara

  1. hızlı okuma metinleri

Hızlı Okuma Nasıl Gerçekleşir?

Okuma, kişinin gözlerinin gördüğü ve fotoğrafladığı kelimelerin beyinde anlamlandırılması ve kavranmasıdır. Beyin kelimeleri kavradığında metnin anlatmak istediği şey oluşmaya başlar. Hızlı okuma kursumuz, okuma için gerekli olan bu sürecin kısaltılmasını sağlamaktadır. Deneyimli eğitimcilerimiz, gözlerin daha geniş alanı görmesini, daha çok kelime algılamasını ve daha iyi anlama oranına ulaşmasını sağlayacak egzersizler yaptırır. Bu egzersizleri yaptırırken çeşitli alanlara ait hızlı okuma metinleri kullanmaktadır. Yemek tariflerinin olduğu metinlerden akademik bilgilerin olduğu metinlere kadar çeşitli metinler kullanılmaktadır. Çünkü metinlerin çeşitlerine göre kullanılması gereken teknikler değişmektedir. Eğitimlerimiz neticesinde usta okuyucu olan kişiler, ellerine aldıkları metinlerde hangi okuma tekniğini kullanacaklarını çok iyi bilmektedir.

Egzersizler ve Okuma Metinleri

hızlı okuma metinleriHızlı okuma yapmak isteyenler, kursumuzun eğitimlerinden almalıdır. Eğitimlerimiz doğru tekniklerin ve egzersizlerin kullanılarak en hızlı okumanın yapılmasını öğretmektedir. Okumada doğru egzersizden başlamak önemlidir. Bazı egzersizler yeni başlayanlar için iken bazıları hızlı okumada belli bir seviyeyi yakalamış olanlar için geçerlidir. Egzersizlerin seviyesine göre hızlı okuma metinleri bulunmaktadır. Yeni başlayan bir kişiye tıp terimlerinin bulunduğu bir metni okutmak büyük bir hata olacağından kursumuzdan destek alınması en sağlıklı olanıdır. Metinleri okumaya başlamadan önce bazı tedbirler alınmalıdır. Buna göre:

  • Mekanın ısısından, derli toplu olmasına kadar her ayrıntının düşünüldüğü uygun bir ortamın hazırlanması
  • Metni neden okuma istediğinize dair bir amaç belirlenmeli
  • Zihinsel hazırlık yaparak okumaya başlanmalıdır.

Metinler Nasıl Okunmalıdır?

Aynı zamanda metinlerin ağırlık ve zorluğuna göre hızları da değişecektir. Bazı kurslar her metni aynı hızda okutacaklarına dair reklamlar yapmaktadır. Oysaki böyle bir durum normal şartlarda asla gerçekleşemez. Akademik hızlı okuma metinleri okunurken, eleştirisel bakış açısı takınılmalıdır. Okumak, anlamak ve sorgulamak aynı anda gerçekleşeceğinden biraz daha yavaş okunur. Dikkatli ve etkin okuma yapıldığında akademik metinleri daha iyi analiz etme fırsatı elde edilir. Detaylara fazla girildiğinden ve terimler olmasından dolayı daha zorlayıcıdır. Her metnin kendine göre dikkat edilmesi gereken hususlarını, uzman eğitici kadromuz öğrencilerine öğretmektedir. Böyle her metin standardın üzerinde bir hızla okunur.

 

Bir Cevap Yazın