Çocuğumuza İngilizce öğretirken neler yapmalıyız?

İngilizce öğrenmek isteyen milyonlarca insan aptal puma sendromuna yakalanmış gibi. Bir hedef koyuyorlar bu hedefe gerektiği kadar emek vermiyorlar. Puma, avına göre enerji harcar. Bizler ise bunun tam tersini yapıp büyük hedefler için az çaba harçıyoruz, küçük hedefler için çok çabalıyoruz.

İngilizce öğrenmek ya da çocuğunuza öğretmek istiyorsanız emek vermeniz gerekiyor. Çakıştırma yöntemi dediğimiz yöntemi kullanmalısınız. İngilizceyi ya da hangi yabancı dili öğrenmek istiyorsanız onu hayatınıza almalısınız. O dilde konuşan insanlarla arkadaşlık kurmalısınız, o dilde düşünmeli o dilde hayal kurmaya çalışmalısınız. Günlük ihtiyaçlarınıza o dilde çözümler bulmalısınız.

İngilizce Öğrenmek İçin Karar Verdiyseniz

Haklısınız, İngilzce öğrenmeye yeni karar verdiniz. Sözcük darağcığınız az. Cümle kuramıyorsunuz. Süreç içerisinde emek verdikçe olacak. Kelime ezberlemeniz bir dili konuşmanız anlamına gelmiyor. Daha önceki yazlarımızda da belirttik, YDS‘ den adam çok yüksek not almış ama… Anladınız değil mi, konuşamıyor. Bebekler gibi düşünün. Bilişsel dil kuramı dört aşama olduğıunu söyler. İlk aşama agulama dönemi. Dinleme beceriniz çok gelişmeli.

Bu yazımızda çocuklarda İngilizce eğitiminde fayda sağlayacak bilgileri sizlerle paylaşacağım. Çocuğumuza İngilizce öğretirken neler yapmalıyız? Dört beceri gelişi ( dineme, konuşma, okuma, yazma ) çalışmalarından özelikle dinleme ve konuşma vecerilerin gelişimi üzerinde duracağız. Daha sonra okuma ve yazma becerileri gelişimi içinde neler yapmanız gerektini belirteceğiz.

 1. Çocuğunuzla İngilizce şarkılar dinleyin!

Çocuklar İçin İngilizce Şarkılar – En İyi Youtube Kanalları

İngilizce öğrenmek günümüzün en çok istenilen şeylerinden bir tanesidir. İngilizce ile birlikte hayata yeni bir bakış açısı ile bakabileceğiniz gibi aynı zamanda bu dili öğrenerek geleceğe emin adımlarla yürüyebilirsiniz. Günümüzde yeni bir dil öğrenmek giderek daha büyük önem taşırken öğrenme zamanı ise çocukluk yaşlarında başlıyor. Bu yazımızda sizlere çocuklar için İngilizce şarkıları yayınları yapan Youtube kanallarından bahsedeceğiz.

İngilizce öğrenmek bebeklik yaşlarından itibaren başlamaktadır. Çocukların hafızasının “ne verirseniz onu alır” bir hafıza olduğu için o yaşlarda öğreteceğiniz her şey geleceklerine etki etmektedir. Bu nedenle İngilizce şarkılar eşliğinde çocuklarınıza bu dili öğretebilirsiniz.

Neden İngilizce Şarkılar Dinletmeliyim?

 • Çocuklara bir şey öğretmenin en iyi yolu aktivite yapmaktır. Bu bağlamda İngilizce şarkılarla çocuklarınızı sıkmazsınız.
 • Şarkı içerisinde geçen kelimeleri çocuklarınız hemen öğrenecektir.
 • Eğlendirirken öğretmek sözünün en iyi kullanılışı çocuklarda şarkıdır.
 • Neden İngilizce derseniz, günümüzde ve muhtemelen 20 – 30 yıl sonra da en yaygın konuşulacak dil İngilizcedir. O nedenle iyi bir yatırım seçeneğidir.

Çocuklar için İngilizce Şarkıları Veren Youtube Kanalları

Linklere tıklayarak Youtube kanallarına ulaşabilirsiniz. Örnek videolar sizlerle paylaşıyoruz.

 • Engvid: Englis video kısaltması olan Engvid ile birlikte çocuklarınıza İngilizce öğretebilirsiniz. Kanalda her yaştan çocuğa göre İngilizce şarkı videoları bulunmaktadır.

 • Britlish: British English kısaltması olan Britlish ile birlikte çocuklarınıza harika eğitimler verebilirsiniz. Bu kanaldaki sözcüklerin İngiltere’ye özgü olduğunu unutmamalısınız.
 • Kidstv123: Kanalda İngilizce öğrenmek isteyenler için bir kategori bulunuyor. Buradaki videoların en başından başlayarak çocuklarınıza her gün yeni bir video ile İngilizce öğretebilirsiniz.

 • Mental Floss: Çocuklar için İngilizce şarkıları yayını yapan bu kanalın ana dili İngilizcedir. Çoğu videosu 10 dakikanın altında olduğu için yeni heyecanlara çabuk başlayacaksınız.
 • Langfocus: Kanal içerisinde şarkılar bulabileceğiniz gibi farklı diller arasındaki benzerlik videoları da bulabilirsiniz. Paul isimli bir kişi tarafından yönetilen kanalda bol video seçeneğine sahip olacaksınız.
 • Crash Course: Ders niteliğinde bir öğrenim düşünüyorsanız eğer aradığınız kanal “crash course” olacaktır. Bu kanal ile birlikte pek çok farklı kategoride eğitim görme şansınız olacaktır.

 • Yukarıdaki kanal listemiz ile birlikte çocuklarınıza küçük yaşlarda İngilizce öğretmek için adımlar atabilirsiniz. Bu kanalların en büyük özellikleri çocuklar için tasarlanmış olmalarıdır. Çocuklar için İngilizce şarkıları konusunda Youtube’de öne çıkan kanallar bunlardır.

  Çocuklarınızla şarkılar dinlerken şarkılara eşlik edin. Hatta çocuğunuzla dans edin, eğlenin. Eğlenirken öğrendikleri daha kalıcı olacaktır.

  2. Çocuğunuzla İngilizce çizgi filmler izleyin!

  Youtube Çocuklar İçin İngilizce Çizgi Film Kanalları

  Teknoloji, doğru ellerde olduğu zaman oldukça öğretici ve faydalı bir araçtır. Bu araçlarda insanlar kişisel gelişim özellikleri sergileyebilecekleri gibi aynı zamanda pek çok şey öğrenebilmektedir. Günümüzün en popüler uygulamalarından bir tanesi olan Youtube, yüz milyonlarca kişiye yayın yapmaktadır. Çocuklar için İngilizce çizgi film kanalları da burada bulunan yayınlardan sadece birkaçını oluşturur.

  Teknolojiyi doğru kullanabilirseniz eğer ondan sonuna kadar istifade edebilirsiniz. Bu şekilde düşündüğümüz zaman dil öğrenimi gibi konularda da teknolojiden yararlanılabilir. Özellikle küçük yaşlarda doğru bir eğitim ile çocukların yeni bir dil öğrenmesi ve ileriki zamanlarda oldukça rahat etmeleri sağlanabilir.

  • Martha Speaks:

  Başkahramanı bir köpek olan çizgi filmdir. Bu çizgi filmi çocuklarınıza izleterek onlarında konuşmasını ve dile aşinalığını sağlayabilirsiniz.

  • Word Girl:

  İngilizce kelime öğreten bir çizgi filmdir. Filmin kahramanı kız kelimelerin gücü ile birlikte kötülere meydan okuyor.

  • Doki:

  Macera çizgi filmi arayanlara önereceğimiz harika bir yapıttır. Doki ve arkadaşları her bölümde yeni maceralara atılıyor. Çocuklar için İngilizce çizgi film kanalları arasında rahatlıkla bulabilirsiniz.

  • Postcards From Buster:

  Arthur ve buster (tavşan) arkadaşının başından geçenleri anlatan çizgi film “Doki” konusunda sizlere alternatif oluşturuyor.

  • Adventure Time:

  Hayal gücü biraz daha geniş olan çocuklar için bu çizgi film tamda aradığınız şeydir Macera türünde rakiplerinden biraz daha farklı özellikleri bulunur.

  • Regular Show:

  Bir park içerisinde yaşayan hayvanların başından geçenlerin anlatıldığı çizgi filmde hayvanlar tembellikleri yüzünden birbirinden ilginç olaylar yaşıyorlar.

  • Dexter’s Laboratory:

  Bir çocuk dahi olan Dexter laboratuarı içerisinde birbirinden teknolojik ürünler yapıyor. Bilim ile birlikte çocuklara İngilizce öğreten en iyi çizgi filmler arasında bulunuyor.

  Youtube çocuklar için İngilizce çizgi film kanalları ile birlikte sizlerde küçük yaştan itibaren bu taze beyinlere İngilizce öğretebilirsiniz. Böylelikle onların geleceklerini şekillendirmeye başlarsınız. Çizgi filmlerin en büyük özellikleri çocukları sıkmadan onlara İngilizce öğretiyor olmasıdır. Bu sayede çocuklar eğlenirlerken öğrendiklerinin farkına dahi varmayacaklar. Sizler ise çocuklarınızın ilk defa doğru bir şekilde yetiştiğini anlamanın keyfini süreceksiniz.

  3. Çocuklara İngilizce öğreten web sitelerinden yararlanın!

  Çocuklar İçin İngilizce Öğrenilebilecek Ücretsiz Web Siteler

  Çocukların yeni bir dil öğrenmesi her geçen zaman diliminde daha fazla gündeme geliyor. Değişen dünya standartlarına göre kişisel gelişim giderek önem kazanırken ebeveynler çocuklarının daha iyi bir hayat sürmesi için oldukça fazla çaba gösteriyor. Çocuklara İngilizce öğreten siteler ile birlikte sizlerde çocuğunuza İngilizce kelimeleri ve şarkıları rahatlıkla öğretebileceksiniz. Böylelikle çocuğunuzda en azından bir kulak aşinalığı oluşacaktır.

  Araştırmalara göre çocukların en etkili dil öğrenebileceği yaş 4 – 5 yaşları arasıdır. Bu yaşlarda verilebilecek temel eğitimler neticesinde ileride çocuğun dil bilgisinin çok gelişeceği tartışmasızdır. Dilerseniz bu yaşlarda çocuklarınıza nasıl bir yaklaşım sergilemeniz gerektiğine bir bakalım.

  Çocuklara Dil Öğretiminde Neler Yaplıyız

  • Çocuğunuza şarkılarla dil öğretmeye çalışın.
  • Kelimeleri söyleyebilen çocuğa her gün farklı kelime gösterin.
  • Çocuğun dil konuşmaya zorunlu olacağı ortamları oluşturun.
  • Dil eğitim setleri bu konuda sizlere yardımcı olabilir.
  • Bakıcı varsa evde eğer onun İngilizce konuşmasını söyleyin. Başka bir dil konuşmasın.

  Bunun gibi küçük dokunuşlar çocuğunuzun geleceği için atabileceğiniz en önemli dokunuşlardır. Çocuklara İngilizce öğreten siteler ile daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  • BBC Learning English: Dil öğreten siteler arasında en köklü olanı budur. Radyo hayatı ile yayına giren BBC günümüzde en köklü dil öğrenebileceğiniz sitelerden bir tanesidir.
  • British Council: 3 ayrı bölümde eğitim veren British Council, çocukların İngilizce öğrenebilmesi için bünyesinde özel bir kategori bulunduruyor. Çocuklar için İngilizce için bu linki tıklayınız:
  https://learnenglishkids.britishcouncil.org/
  • Vocabulary: Yabancı dil kelime hafızanızı geliştirmeye yönelik olarak çalışan vocabulary, sizlere keyifli etkinlikler düzenleyerek aynı zamanda öğrenmenizi sağlıyor.
  • Duolingo: Hem oyun oynayayım hemde dil öğreneyim diyorsanız aradığınız yer burasıdır. Keyifli zamanlar geçirirken sıkılmayacağınızı garanti ederiz.
  • English Grammer: Online olarak bu işi yapan siteler içerisinde en düzenli ve en kaliteli olanlarından bir tanesidir. Her yaşa göre hizmet edebilme kapasitesi bulunur.
  • English Club: Ücretsiz olarak tasarlanan site herkesin dil öğrenmesi için kaliteli hizmetler sunuyor. Her seviyede testler, kategoriler ve oyunlarla çocuklar için tam bir eğlence sitesidir.

  Yukarıdaki çocuklara İngilizce öğreten siteler kısmını arttırmak mümkündür elbette. Ancak burada önemli olan bu işi hakkıyla ve kalitesi ile yapanları bir araya getirmektir. Bunlardan bir tanesi ile sizlerde çocuğunuza etkili bir şekilde dil öğretimi gerçekleştirebilirsiniz.

  Ücretsiz olan bu sitelerde İngilizce öğrenmek için birçok kaynak bulacaksınız. bu kaynaklar çocuklarımızın dil öğrenmede dört becerisinin gelişmesine yardımcı olacak. Yukarıda ismini verdiğimiz British Council’ in çocuklar için İngilizce eğitimi verdiği web sitesinde dinleme, konuşma, yazma ve okuma becerileri ile ilgili ücretsiz dökümanlar bulacaksınız.

  4. Ücretsiz İngilizce uygulamaları cep telefonuza ya da tabletinize indirin!

  Cep telefonuza, tabletinize çok güzel İngilizce öğrenmek için ücretsiz uygulama indirebilir. Dilediğininizde bu uygulamalar sayesinde İngilizce öğrenmeye devam edebilirsiniz. Çocuklarda lütfen aşırıya kaçmayın! Gün içerisinde belirli zaman aralıklarında çalışma yapsınlar.

  Çocuklar İçin İngilizce Öğreten Ücretsiz Uygulamalar

  Gelişen dünyaya ayak uydurabilmek için bir takım yollar izleriz. Özellikle teknolojinin geliştiği günümüzde bu yollar sürekli olarak bizi telefon ve bilgisayar gibi araçlara yönlendirmektedir. Kişisel gelişim için dahi bu araçları kullanmaktayız. Ebeveynler olarak çocuklarınıza İngilizce öğretmek mi istiyorsunuz? O zaman yine bu araçlarla öğretebilirsiniz. Çocuklar için İngilizce öğreten uygulamalar listesini bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Yetişkin bireylere bir şeyler öğretmek farklı, çocuklara farklıdır. Yetişkinlere gerek ödevler vererek pekiştirme yapmalarını sağlarken, çocuklara ise sürekli tekrar etmek ve takip etmek gerekir. Bu nedenle çocuklara öğretmek biraz daha ilgi gerektirir. Teknoloji ile birlikte zamanınız olmadığı zaman çocuklara uygulamalar ile de tekrar ettirmek ve bir şeyler öğretmek mümkün hale geldi. Bu amaçla ücretsiz olarak hizmet veren uygulamalar şunlardır:

  • Duolingo: Apple veya Google play storeda bulunan en iyi uygulamalardan bir tanesidir. Toplamda 300 milyon kadar indirmesi bulunan uygulama şuan dünya genelinde ilk sırada bulunuyor. Görsel, sesli ve yazılı bir şekilde İngilizce öğrenmek mümkündür.

  Apple Store Duolingo İndir     |   Google Play Duolingo İndir

  • Voscreen: Yapımcılarının Türk olması ve bizim kültürümüzü bilmesi nedeniyle oldukça başarılı bir uygulamadır. Dünya genelinde 1 milyondan fazla indirilmiş olması ise oldukça başarılı olduğunu gösteriyor. İçerisinde çizgi film, film ve oyunlar bulunmaktadır.

  Apple Store Voscreen İndir | Google Play Voscreen İndir

  • Mondly: Sadece İngilizce değil, yabancı dil öğrenimi konusunda toplamda 33 dil öğrenme fırsatı sunuyor. 20 milyon üzerinde bulunan kullanıcı sayısı ile birlikte gerçekten mükemmel bir uygulama.

  Apple Store Mondly İndir | Google Play Mondly İndir

  • Quizlet: 18 farklı dil, 20 milyona yakın indirme sayısı ile oldukça cazip bir uygulamadır. Kelime tekrarı ve quiz gibi farklı seçeneklerle insanlara dil öğretmeyi amaçlıyor.

  Apple Store Quizlet İndir | Google Play Quizlet İndir

  • Memrise: 2017 yılında Google play tarafından en iyi uygulama ödülünü almıştır. Uygulama genel olarak oyun oynayabileceğiniz ve bu sayede dil öğrenimi yapabileceğiniz bir uygulamadır.

  Apple Store Memrise İndir | Google Play Memrise İndir

  Bu uygulamalar ile birlikte evde yemek yaparken çocuğunuz başka oyunlar oynamak yerine yukarıdaki uygulamaları oynayabilir. Çocuklar için İngilizce öğreten uygulamalar kategorisinde dünya çapında tanınmış olan uygulamaları size de tavsiye ediyoruz. Çocuklar böylelikle oyun oynarken, test çözerken ve şarkı söylerken hem öğrenecek hemde kelimelerin okunuşlarını anlayabilecektir.

  5. Çocuklara İngilizce öğrenme videoları izletin!

  Çocuklar İçin İngilizce Öğrenme Videoları

  Teknolojiyi doğru kullandığınız takdirde en etkili öğrenme araçlarından bir tanesi olduğu tartışmasız bir gerçektir. Kalem silahtan keskinse günümüzde kalem yerine teknolojiyi koyabiliriz. Bu sayede çocuklarınıza kolayca İngilizce öğretimi bile gerçekleştirebilirsiniz. Çocuklar için İngilizce öğrenme videoları sayesinde bu isteğinize kolayca ulaşabilirsiniz.

  ingilizce öğrenmek

  Çocuklara bir şeyler öğretmek oldukça basittir. Yeter ki biraz ilgi gösterin onlara. Ancak burada önemli olan nokta kesinlikle tekrar etmektir. Günümüzde vakit sıkıntısı varken her zaman tekrar etme şansı bulunmaz. Bunun için teknolojiden ufak bir yardım alarak çocuklarınıza dil öğretebilirsiniz. Özellikle çocukların çizgi film gibi izlemeyi sevdiği şeyleri daha zevkli ve eğitici bir hale getirerek en azından onların kişisel gelişimi için bunu kullanabilirsiniz. Videolar ise öğrenme aşamasına görsellik kazandırdığı için daha etkili olmaktadır. Aşağıdaki kanallarda bulunan videoları çocuklarınıza izleterek kısa zamanda onların dil öğrenimi yapmalarını sağlayabilirsiniz.

  • British Council: Learn English KidsLearn English Teens: Yeni bir dil öğrenmenin en kolay yolu onu zevkli hale getirmektir. Bu kanalda yayınlanan videolar ile birlikte çocuklarınız dil öğrendiğini dahi anlamayacaktır. Çocuklar kanal çapında videolarda hem hafızalarını geliştirebilir hemde kelime haznelerini. Bu sayede rahatlıkla dil öğrenimi yapabilir.
  • Real English: Başlangıç seviyesinde dil öğrenimi yapan belki de en iyi kanaldır. Ücretsiz bir şekilde dev bir arşive sahip olabileceğiniz bu kanal sayesinde dil öğreniminizi geliştirebilirsiniz. Çocuklar içinse çok eğlenceli olmasa da öğretici olacağı kesindir.
  • VOA Learning English: Kanal dil öğretme konusunda oldukça entelektüel diyebiliriz. Çünkü normalden daha yavaş konuşan kişilerle İngilizce altyazılı bir şekilde haber sunuyorlar. Kanala girerek Çocuklar için İngilizce öğrenme videoları konusunda dev bir arşive sahip olabilirsiniz.
  • Jennifer ESL: Başlangıç seviyesi için oldukça güzel bir dil öğrenme olanağı sunuyor. Bu kanaldaki videolar ile birlikte biraz daha ders ağırlıklı bir anlatıma sahip olabilirsiniz.

  Çocuklarınızın en iyi şekilde dil öğrenebileceği kanallar bunlardır. Bunların haricinde de elbette farklı kanallar olsa da dünya çapında tanınan, işini düzgünce yapan kanallar bulmak zordur. Çocuklar için İngilizce öğrenme videoları hazırlayan kanallarla sizde çocuğunuza kısa sürede dili öğretebilirsiniz.

  Çocuklarınızın en iyi şekilde dil öğrenebileceği kanallar bunlardır. Bunların haricinde de elbette farklı kanallar olsa da dünya çapında tanınan, işini düzgünce yapan kanallar bulmak zordur. Çocuklar için İngilizce öğrenme videoları hazırlayan kanallarla sizde çocuğunuza kısa sürede dili öğretebilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir