Çocuğumda Öğrenme Güçlüğü Var

Disleksi eğitimleri ile ilgili bilgi vermeden öğrenme güçlüğünü bilmekte fayda var.

Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme güçlüğü, kişinin yaşamını etkileyen zihinsel yeteneklerini kullanmada yaşadıkları zorluktur. Bu zorluk yaşamları boyunca öğrencileri etkiler. Öğrenme güçlülüğü nörolojik bir hastalık olarakta tanımlanır. Öğrenme güçlüğü olan çocuklar ve yetişkinler akranlarına göre öğrenmeleri daha uzun sürer. Öğrenme sürecinde yeni beceriler kazanırken destek almak ihtiyacı duyabilirler.

Öğrenme güçlüğü olanları tembel ya da geri zekalı görmemek gerekir. Genellikle normal ve üstün zekalı çocuklardır. Unutmadan öğrenme güçlüğünü otizm, zihinsel özürlülük ve diğer bedensel özürlülüklerle( körlük, sağırlık ) karıştıramak gerekir.

Ayrıca dikkat eksikliği / hiperaktive bozukluğu ( DEHB ) öğrenme güçlüğü değildir. DEHB ve öğrenme güçlüğü aynı anda bir çocukta olabilir.

Öğrenme Güçlüğü Olan Anne – Babalar

Çocuklarında öğrenme güçlüğü olan anne – babalar, çocukların özel çocuklar. Bir meyve düşünün her yerde aynı zamanda olgunlaşmayacağı gibi aynı topraktada aynı zamanda olgunlaşmaz. Çocuklarınız fark edin! Bu çocuklar diğer çocuklardan olay ya da durumları farklı görür, farklı algılar. Geleneksel eğitim sistemlerinde başarılı olmayabilirler. Eğitim hayatlarında desteğe ihtiyaçları vardır; çünkü farklı yöntem ve tekniklerle öğrenirler. Albert Einstein 9 yaşına kadar okuma güçlüğü çekti.

İlkokul sıralarında  ortaya çıkan öğrenme güçlükleri içerisinde yer alan disleksi erken yaşta fark edilmediğinde bireylerin akademik gelişimleri yanında psikolojik gelişimlerini de olumsuz etkilemektedir. Anne babaların bu konuda bilgisiz olması yanında eğitimcilerin de bu konuda eksik bilgilerin olması işi daha da zorlaştırıyor. Bu özel çocukların fark edilmemesi birçok üstün zekalı insanın kaybolması demektir. Disletik çocukları olan anne babalar için kısa tavsiyelerde bulunmak için bu yazımızı yayımlıyoruz.

En Yaygın Öğrenme Güçlükleri

Disleksi

Diskalkuli

Disgrafi

Dil İşleme Bozukluğu

Sözsüz Öğrenme Güçlüğü

Görsel Algısal – Görsel Motor Açığı

İşitsel İşleme Bozukluğu

Yukarıda belirttiğimiz sınıflama Amerika Öğrenme Engelliler Derneği’n den alınmıştır.

Öğrenme güçlükleri her bireyde farklı görülür. Genel olarak hepsi halk arasında disleksi ( okuma güçlüğü ) olarak adlandırılır. Bir çocukta birden fazla güçlükte görülebilir. Öğrenme güçlüğü belirtilerini yazımızın ilerleyen kısımlarında sizlerle paylaşacağız.

Disletik Çocuklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dislektik çocukları akran zorbalığına uğramalarına izin vermeyin. Biliyorsunuz ki disleksi, zeka ile ilgili bir problem değil. Normal ve normal üstü zekaya sahip olan çocuklarda genellikle disleksi görülmektedir.

Disletik Ünlüler

Bir çok disletik ünlü olduğundan bahsetmiştik. İsterseniz bunların birkaçını burada tekrar belirtelim: Aslı Enver, Prens Harry, Alphan Manas, Albert Einstein, Mozart, Wright Brothers , Leonardo da Vinci, Tom Cruise ,Walt Disney, John Lennon ,Winston Churchill, Winston Churchill, Jules Verne, Alexander Graham Bell, Muhammed Ali, Woodrow Wilson, Hans Christian Andersen, Nelson Rockefeller, Thomas Edison, Agatha Christie, Whoopi Goldberg , Dustin Hoffman, Louis Pasteur…

Çocuğum Disletik Mi?

 • Disletikler ayna görüntüsü algıları nedeniyle “d, p, b”, “h, y”, “m, n” harfleri ile “6, 9”, “12, 21” gibi rakamları, şekilleri ve sesleri benzeyen harfleri ve sözcükleri karıştırırlar.
 • Disiletik çocuklar okuma sırasında heceleri birleştirmede zorlanırlar.
 • Sesleri yutarlar.
 • Kelimeleri yanlış telaffuz ederler.
 • Yanlış okuma, yanlış yazma, ödev yapmama, okuldan uzaklaşma gibi davranışlar sergilerler.
 • Daire, üçgen, kare gibi basit şekilleri çizmekte zorlanabilirler.
 • Sağ-sol kavramlarını karıştırırlar.
 • İleri yaşlarda basit matematiksel işlemleri parmaklarıyla yapmaya çalışırlar.
 • Öz güven kaybı görülür.

Bu gibi durumlarda uzmanlardan yardım almak gerekmektedir. Disleksi eğitimleri için kurumumuza gelen velilerin çoğu çocuğunun disletik olduğunu bilmiyor. Nasıl mı? Bize gelirken en sık söylenen yavaş okuyor, öğretmen okuma hızının artmasını istedi, heceleyerek okuyor gibi nedenler. Öğrenci ile tanıştığımızda o özel çocuklarla sohbet etme fırsatı yakaladığımızda yukarıdaki belirtilere rastlıyorsak uzman bir psikologla görüşmelerini istiyor ya da kurumumuz psikologundan yardım alıyoruz. Psikologumuzla görüşüp çocuğumuz için bir yol haritası belirliyoruz.

Disleksi Hızlı Okuma

Disleksi eğitimi Ankara

Disleksi hızlı okuma eğitimlerimiz birebir 3 hafta haftada 2 gün şeklinde başlayıp 3 haftadan sonra haftada 1 gün 4 hafta daha devam etmektedir. Yazma problemi olan çocuklarımızda disleksi eğitimi almış sınıf öğretmeni arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Kısaca özetlersek disletik çocukların eğitiminde; disleksi eğitimi sınıf öğretmenleri, hızlı okuma eğitmeni aynı zamanda Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri, psikologlardan oluşan bir ekiple çalışıyoruz.

Farkımız biz özel çocuklarla çalışmayı çok seviyoruz. Onlar bize çok şey öğretiyor. Anne babalarında bunun farkında olmalarını istiyoruz. Onların hayal güçleri ile binlerce güzel dünya çizilir.

Unutmadan Disletiklerin:

 • Çok iyi hayal güçleri vardır; disletik bilim adamları, sanatçıları unutmayın!
 • Kelimeleri farklı görürler, resimlendirip çok derin boyutlar çıkarlar, hatta kelimeler harek eder onlar için.
 • Sezgileri güçlü olur.
 • Çok farklı düşünceler ve fikirler öne sürerler, şaşırırsınız.

Çocuğunuz çok zeki, okumasında güçlük var. O tembel değil. Hani öğretmenler bazen der ya az bir çalışsa çok zeki. Bu nokta bile maalesef sorunların irdelenmemesini gösteriyor. Neden zeki bir çocuk okuyamıyor, okuduklarını heceliyor, okurken atlama yapıyor, dediğimizde uzmanlara danışmak aklımıza gelse… Onları çaresiz bırakıp içlerine kapanmalarına izin vermesek.

KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİNDE ‘KAYNAYAN’ HAKLAR
DİSLEKTİK çocukların eğitimde özel bazı hakları var. Disleksi tanısı alınan çocuklar için Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin (RAM) yönlendirmesiyle İlçe Özel Eğitim Üst Kurulu, çocuğun okuluna, Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) bildiriyor. Uygulanması zorunlu. Öğrenci, haftada 12 saati aşmayacak şekilde destek eğitimden, sınavlarda 15 dakika ek süreden, tek kişilik sınav, okuyucu ve kodlayıcı olarak bir öğretmenin eşliğinden yararlanabiliyor. Sınıfta ilk sırada oturma, ders saatlerinde rehber öğretmenle görüşme, sınav kağıtlarının ayrı değerlendirilmesini talep hakkı var. Ancak ‘kaynaştırma’ eğitimi ile sınıf içine konulan bu çocukların başarısı bu hakların okul idaresi ve öğretmenleri tarafından uygulanmasına bağlı.

Kaynak: Hüriyet Gazetesi

Hüriyet gazetesinde de gündeme gelen disleksi ile ilgili bir bölümü burada sizlerle paylaşarak disletik çocukları olan velilerin haklarını belirtip yazımıza son verelim.

Bizi sosyal medyada takip edin! Disleksi, hızlı okuma, yabancı dil eğitimleri hakkındaki yazılarımıza çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Son söz çocuğunuz yeteneklerini keşfedin.

Taner Aktaş

Disleksi eğitimlerimiz için 0312 433 82 00 – 0312 432 15 14

numaralı telefonlardan randevu alabilirsiniz. Görüşmeye gelirken çocuğumuz mutlaka yanımızda olsun. Matematik, Türkçe defter ve kitaplarınıda mutlaka yanınızda getirin!

Disleksi Kursu

Bilişsel Akademi Ankara‘ da uzun yıllardır disleksi, disgrafi, diskalkuli eğitimleri vermektedir. Disleksi kursu arayan tüm velilerimizi kurumuza bekliyoruz. Disleksi ile ilgili sormak istediğiniz ne varsa kahvenizi içerken sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir