ANLAYARAK HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ

ANLAYARAK HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ

Anlayarak hızlı okumayı kim istemez ki? Bunu sağlayabilmek için biraz çaba ve hızlı okuma kursu desteği yeterli olacaktır. Hızlı okuma, speed reading olarak da bilinmektedir. Metinleri belli bir süre içinde hızlı ve anlayarak okumaya hızlı okuma denir. Çeşitli yöntemler ve teknikler kullanarak kişilerin hızlı okumasına yardımcı olan kurumlar da hızlı okuma kursları olarak geçmektedir. Aslında kursları adı hızlı okuma diye geçer fakat amacımız sadece hızlı okumayı sağlamak değildir. Hızlı okumanın yanı sıra anlayarak okumaktır. Okuduklarını anlamadan seri okuyan bir kişi hızlı okumuş sayılmaz. Hızlı okuma hakkında ilk çalışmaları Evelyn Wood yapmıştır. 1950’li yıllarda yaptığı çalışmalarda geliştirdiği teknikler insanlara başta tuhaf gelmiştir. Fakat sonrasında işe yaradığı keşfedilmiştir.

Herkes hızlı okuma kursuna gittiğimde okuma ve anlama hızımı ne kadar artırabilirim? Sıkı durun çünkü vereceğim rakam oldukça etkileyici.  Kişi kursumuzdan alacağı teknikler, tecrübeler, görme keskinliği gibi teknikler sayesinde tam 10 kat daha hızlı okuyabilir ve okuduğunu anlayabilir. Üniversite sınavına hazırlanan öğrencinin, hukuk okuyan üniversitelinin, rapor inceleyen işadamının arkadaşlarına göre 10 kat daha hızlı okuması onun için müthiş bir avantaj olacaktır. Belli bir eğitim almış herkesin okuma hızı ortalama bir seviyededir. Ülkemizdeki ortalama okuma hızı dakikada 160 ile 220 arasında değişmektedir. Okuma, geliştirilebilir bir yetenektir. Çok fazla kitap okuyanlar diğer insanlara göre biraz daha hızlıdır. Eğitim ile kazanılan bir yetenek olduğundan alacağımız eğitim okuma hızımızı artırır. Hatta zeki ve yetenekli insanlardan çok daha hızlı okuyabilme şansı Ankara hızlı okuma kursu ile elde edilebilir.

Anlayarak hızlı okuma teknikleri kursu Ankara

HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ KURSU ANKARA

Kelime sayısını ve anlama oranını insanların ortalamasının üstüne çıkarmaya hızlı okuma denir. Okurken yaptığımız bazı hatalar vardır. Bu hatalar bizlerin okuma hızını yavaşlatır.

Şimdi okuma hızını düşüren davranışları sıralayacağım sizler de kendinizdeki hatalı davranışı bulunuz:

 • Daha iyi anlamak için devamlı başa dönmek
 • Cümleleri takip etmek yerine kelimeleri takip etmek
 • Ana cümleleri yakalamak için yan cümleleri kaçırmak
 • Metnin anlattığını anlamayı sona ertelemek
 • Dikkatin devamlı dağılması
 • Odaklanmada güçlük çekmek
 • Uzun metinler yerine kısa metinlere yönelmek

Sıraladığımız özellikler şayet sizde de varsa yavaş okuyorsunuz demektir. Hatalarınızın farkına varmak güzeldir. Bunları değiştirip hızlı okuma kabiliyetini kazanabilmek için kursumuzun verdiği teknikleri öğrenmeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Şimdi sizlere hızlı okuma teknikleri hakkında ipucu vereceğim. Hızlı okuma ile göz arasında çok önemli bir ilişki vardır. Altın kural gözlerimizin geliştirilmesidir. Gözlerimiz gördüklerini kamera gibi kayda aldığından ve görme işini gözümüzle yaptığımızdan dolayı göz kaslarımızı geliştirmemiz okuma teknikleri açısından oldukça önemlidir. Gözümüzün odaklandığı alanı büyütmemiz daha hızlı okumamız için ilk adımdır. Odaklanma alanının genişletilmesi okumanın yanı sıra hatırlamayı da geliştirir. Zihnimiz, göz hareketlerimizle hafızamıza aldığımız bilgileri algılayacak ve daha hızlı okumamızı sağlayacaktır.

Okuma yaparken gözümüzün odaklandığı noktaya Aktif Görme Alanı denir. Bu alan ortalama hızla okuyan kişilerde 4 santimetredir. Okuma yaparken gözlerimiz düz bir çizgi üzerinde soldan sağa doğru kayar. Zihnimiz bu alan içindeki kelimeleri aldılar ve anlamlandırır.  Anlayarak hızlı okuma kursu, tekniklerle gözün görme alanını genişletir. Sonraki görme alanı ile kaynaştırarak daha hızlı okunmasını ve anlamlandırılmasını sağlar.

HIZLI OKUMA EGZERSİZLERİ NELERDİR?

Hızlı okumada düşünmeyi hızlandırma da vardır. Okuduğunu anlayarak belli bir sürede zihnimizden akan kelime sayısını artırmak için öncelikle bazı önlemlerin alınması gerekir. Okuma egzersizlerine geçmeden önce ortamın oluşturulması gerekir.

Bunun için;

 • Konsantre olunmalı
 • Dikkati dağıtan uyarıların ortamdan kaldırılması
 • Amacın belirlenmesi

Üç madde yerine getirildiğinde artık kişi hızlı okuma ve anlamaya hazırdır. Artık hızlı okuma tekniklerine geçilebilir. Tekniklerin temelini göz kaslarını geliştirme bulunmaktadır.

Göz egzersizlerinin iki tane amacı vardır. Bunlar:

 • Göz kaslarının geliştirilmesi: Göz kaslarımız devamlı aynı noktaya bakmaktan dolayı zamanla tembelleşmektedir. Tembelleşmenin sebepleri arasında bilgisayar ve televizyon gibi ekranlar gelmektedir. Göz kaslarının geliştirilmesi sayesinde tembellikten kurtulmak mümkündür. Gözlerimiz vücudumuzdaki diğer kaslardan farklıdır. Normal kaslarda 140 kas lifinden 1 sinir geçerken gözlerde 10 kas lifinden bir sinir geçer. Yoğun sinirin geçtiği gözümüz eğitildiğinde hem derinlik algısı hem de aktif görme alanı genişler.
 • Görme alanının geliştirilmesi: Ortalama bir insan gözünün görme alanı 4 santimdir. Bakılan noktadaki 4 santimlik alanı gözümüz görür zihnimiz algılar. 4 santimden sonrasını görensek bile anlamlandıramayız. Görme alanını geliştirme için yapılan egzersizler, anlayarak hızlı okuma yapılmasına yardımcı olur.

Göz egzersizleri belli bir program dahilinde uygulandığında okuma hızınızın arttığını göreceksiniz. Şimdi de uygulamak isteyenler için birkaç göz egzersizi örneği verelim:

Göz Egzersizi 1:

Başınızı sabit tutarak en sağdaki noktaya 10 saniye süreyle bakın ardından sol taraf, aşağı ve yukarı için aynı işlemi gerçekleştirin. Günde 3 defa 40 saniye süren bu egzersizi 5 veya 6 defa yapılması göz kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

Göz Egzersizi 2:

Beyaz bir kağıda siyah kalemle 4 santimetre çapında bir daire çizerek gözünüzü kırpmadan o daireye odaklanarak bakın. Bu egzersizde gözü kırpmadan bekleyebileceğiniz kadar beklemeniz önemlidir. Egzersizi tekrar ettiğinizde kırpma sürenizin 1 veya 2 dakikadan arttığına şahit olacaksınız.

Göz Egzersizi 3:

Elinizdeki kalemi sabit bir düzlemde gözünüze yavaşça yaklaştırın ve aynı şekilde uzaklaştırın. Bunu yaparken de kalemin aynı noktasına gözünüzü odaklayın. Günde 15 defa yapılan bu egzersiz göz sabitleme ve oryantasyonunu yeteneklerini geliştirir.

Bunlar ve daha fazla egzersizi kursumuzdaki eğitmenlerimizden öğrenebilirsiniz.

HIZLI OKUMA PROGRAMI

Hızlı okuma programları kişilerin okuma hızını yükseltmek, hızlı okuma tekniklerini öğrenmek ve göz kaslarını geliştirerek görme alanını genişletmek için planlanmıştır. Online hızlı okuma programlarını tablet, bilgisayar veya cep telefonlarına indirerek hızlı okuma açısından kendinizi geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Hızlı okuma tekniklerinde gelişmeler söz konusu olmaktadır. İnteraktif bu programlar bütün değişiklikleri içerecek şekilde şekillendirilmiştir. Devamlı hareket eden yeni testler olduğundan çalışan kişinin dikkatinin dağılmasını engeller. Keyifli bir şekilde testleri ve egzersizleri yapmayı sağlayan programlar, odaklanma sorunu olanlar için idealdir. Kursta eğitmenlerden ders almaktan daha çok oyun formatında olan hızlı okuma programlarındaki eğitimler aşama aşamadır.

Türkçe Okuma Programları

Oyun formatında olup rakiplerini sıralayan Türkçe hızlı okuma programlarında bir aşamayı bitirmeden diğerine geçmek mümkün değildir. Oyunda level atlar gibi bölümleri bitirip ilerlemek mümkündür. Bundan dolayı hızlı okumanın gerçekleşebilmesi için hiçbir egzersiz atlanmadan yapılmak zorunda kalınır. Eğlenceli olduğu kadar eğitici olan hızlı okuma programlarını internetten indirmek oldukça kolaydır. Ücretsiz olarak indirilen bu programların çok farklı türleri vardır. Bulunması kolay olan programların büyük bir kısmı Türkçedir. Kullanılan programlar arasında en çok kullanılanı Takistoskobik hızlı okuma programıdır. İlk olarak II.Dünya Savaşı sırasında pilotların uçakları dost veya düşman olarak ayırt etmesi için kullandıkları bu eğitim sonraları hızlı okumada da kullanılmaya başlamıştır. Çok fazla program olmasına rağmen en hızlı okuma programı olarak takitoskop kullanılmaktadır. Takistoskobik, gözün görme genişliğini standartların üzerine çıkarmak için kullanılan programdır. Program şöyle uygulanmaktadır:

Kronometre açılıp kişiye daha önce okumadığı bir metin okutulur. Kronometre durdurulup dakikada kaç kelime okunduğunun hesabı yapılır. Anlama oranının belirlemek için de başkası tarafından önceden hazırlanmış sorulara cevap verdirilir. Verilen doğru cevap sayısını toplam soru sayısına bölüp elde edilen rakam 100 ile çarpılır. Böylece anlama oranı yüzdesi çıkarılır.

 

Bir Cevap Yazın